Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Can Dündar: 'Dünyanın Böyle Bir Hukuksuzluğu İzlemesi Gayet Normal'

 > 
75PAYLAŞIM

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, duruşmalarını izlemeye gelen konsoloslarla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirilerine yanıt vererek, "Bizim konsolosların gelmesinde bir dahlimiz yok. Kendi inisiyatifleriyle geldiler ve fotoğrafları da kendileri çektiler. Dünyanın böyle bir hukuksuzluğu izlemesi gayet normal. Çünkü Türkiye’nin nereye gittiğini bütün dünya merak ediyor" ifadelerini kullandı.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre Bursa’da bu yıl 14'ncüsü düzenlenen ‘TÜYAP Kitap Fuarı'na katılan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, 'Tutuklandık' başta olmak üzere çeşitli kitaplarını imzaladı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma günü Can Dündar ve Erdem Gül'ün duruşmasına izleyici olarak katılan konsoloslara yönelik, "Siz kimsiniz ya ne işiniz var orada? Diplomasinin de bir adabı var. Burası senin ülken değil. Burası Türkiye" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan: 'Siz Kimsiniz, Ne İşiniz Var Orada?' - onedio.com
Erdoğan: 'Siz Kimsiniz, Ne İşiniz Var Orada?' - onedio.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eleştirilerine yanıt veren Can Dündar, duruşmayı konsolosların izlemesinin normal olduğunu belirterek, şunları söyledi:

'Kendi inisiyatifleriyle geldiler'

Fotoğraf: Leigh Turner / Twitter

"Bizim konsolosların gelmesinde bir dahlimiz yok. Kendi inisiyatifleriyle geldiler. Ve fotoğrafları da kendileri çektiler. Dünyanın böyle bir hukuksuzluğu izlemesi gayet normal. Çünkü Türkiye’nin nereye gittiğini bütün dünya merak ediyor. Ve Türkiye’nin bir otoriter rejime doğru sürüklendiğini hepsi görüyor. Dolayısıyla bu duruşmaya özel bir önem veriyorlar. Çünkü buradaki hukuksuzluğun farkındalar. Elbette Türkiye’nin mensubu olmak istediği batı dünyası, kendi ilkeleri Türkiye’de geçerli mi bunu bilmek isteyecektir. Basın özgürlüğü, hukukun üstünlüğü batı dünyası için çok önemli. Onun için bunu yadırgayacak bir şey yok. Erdoğan içeri düştüğünde onunla da aynı şekilde ilgilenmişlerdi. Bu da batı dünyasının istikrarlı ama Erdoğan’ın çifte standartlı olduğunu gösteriyor. Bunda ürkecek bir şey yok. Eğer dürüst bir yargılama olduğunu düşünüyorlarsa bütün dünyanın gözü önünde olması çok daha iyidir."

Türkiye Cumhuriyeti konsoloslarının da yurt dışındaki duruşmaları takip ettiğini belirten Can Dündar, bunun bir ülkenin kendine güveni ile ilgili olduğunu söyledi.

'Her yolu deniyorlar'

Duruşmayla ilgili gizlilik kararı verilmesini de eleştiren Dündar, "Bir ülke kendisine güveniyorsa, hukuki bir yargılama yaptığına güveniyorsa niye gizlesin ki? Bütün dünyanın gözü önünde olsun daha iyi. Bu bir örtülü dava. Bunu baştan beri gizlemeye çalışıyorlar. Her yolu deniyorlar. Ama bunu gizlemenin imkanı yok artık. Bu bir devlet politikası. Bunu gizleyerek varabilecekleri bir yer yok" ifadelerini kullandı.

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir