Can Dündar: 'AYM'nin Hakkımızdaki Kararını Beraat Olarak Görüyorum'

 > -

Hapisten geçen hafta tahliye edilen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararını beraat olarak gördüğünü ve aleyhlerine açılan davanın düşmesini sağlayacağını, ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ardından mahkemenin nasıl karar alacağının belirsiz olduğunu söyledi.

Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Suriye'ye silah taşıdığı iddia edilen MİT TIR'larıyla ilgili yayımladıkları haber ve görüntülerin ardından, "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla" açıkladıkları gerekçesiyle geçen yıl Kasım ayında tutuklanmışlardı.

92 Gün ve Uzun Bir Gecenin Ardından Can Dündar ve Erdem Gül Serbest - onedio.com
92 Gün ve Uzun Bir Gecenin Ardından Can Dündar ve Erdem Gül Serbest - onedio.com

İki gazeteci AYM'nin tutukluklarında hak ihlali olduğu şeklinde karar vermesinin ardından hapiste geçirdikleri 92 günün ardından tutuksuz yargılanmak üzere geçen hafta serbest bırakılmışlardı.

İstanbul'da Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Dündar, AYM'nin hak ihlali kararını Cumhurbaşkanı Erdoğan için "yenilgi" olarak nitelerken, tutuklanmalarının yaptıkları haberlerde dikkatli olmaları için diğer gazetecilere bir mesaj anlamına geldiğini ifade etti. 

Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir