Camus ve Sartre Bir Zamanlar Arkadaşlarmış

-

Camus Ve Sartre Bir Zamanlar Arkadaşlarmış

Camus Ve Sartre Bir Zamanlar Arkadaşlarmış

İki Fransız filozofun bilinenin aksine yakın arkadaş olduklarını ortaya koyan bir mektup keşfedildi.

Yeni bulunan mektup, 1952’de “devrimci şiddet”in gerekliliği üzerine yaptıkları aleni tartışma sonrasında bozuşan ünlü Fransız filozoflar Jean-Paul Sartre ve Albert Camus’nün gerçekte samimi bir ilişkileri olduğunu ortaya koyuyor.

Mektup Orléans’ta iki kütüphaneci tarafından Sartre’ın metinleriyle ilgili ve sadece 60 kopya basılan 1966 tarihli bir kitabın kopyalarından birine iliştirilmiş olarak bulundu.

Üzerinde bir tarih bulunmamasına karşın mektubun iki yazarın tanışıp daha sonra arkadaş oldukları 1943-1948 yılları arasında yazıldığı düşünülüyor. İkilinin arası 1952’de bozulmuştu.

Camus’nün yazdığı mektup “Sevgili Sartre,” diye başlıyor. “Senin ve Castor’un epeyce işiniz olduğunu umuyorum ... bana ne zaman döneceğinizi bildiriver de şöyle güzel bir akşam geçirelim.”

Castor, Sartre’ın hayat arkadaşı, filozof ve yazar Simone de Beauvoir’ın kendi aralarındaki takma ismiydi.

Sartre uzmanı Ronald Aronson, “Mektup çok önemli çünkü bazı yazarların iddialarına rağmen Sartre and Camus arasında bir dostluk ilişkisi olduğunu ortaya koyuyor,” dedi.

Filozofların yayınevi Gallimard antetli bir kağıda yazılan mektup Hervé ve Eva Valentin tarafından Camus’nün 100’üncü doğum yıldönümü münasebetiyle planlan serginin hazırlıkları sırasında keşfedildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir