Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cammu Keşmir'de Kontrol Hattı'nda Açılan Ateşte Bir Hint Askeri Öldü

0PAYLAŞIM

Cammu Keşmir'de Kontrol Hattı'nda Açılan Ateşte Bir Hint Askeri Öldü

ANKARA Anadolu Ajansı - Hindistan ile Pakistan arasındaki anlaşmazlıklı Cammu Keşmir bölgesindeki hudut hattında Pakistan tarafından açılan ateş neticeyi bir Hint askerinin can verdiği bildirildi.

Hint NDTV televizyonunun internet sitesinde yer alan habere göre, iki ülkenin hakimiyetindeki bölgeleri ayıran Hakimiyet Hattının LoC, Rajouri bölgesindeki Sunderbani kesiminde dün akşam saatlerinde çatışma alana geldi.

Sınırın Pakistan tarafından açılan topçu ateşinde bir Hint askeri can verirken, binbaşı rütbesinde bir subay ve bir asker yaralandı.

Hint askeri yetkilileri, iki ülke eforları arasında mütareke hattı olan bölgedeki ihlale karşılık olarak Pakistan tarafındaki maksatların vurulduğunu belirtti.

1972'de imza atılan Simla Uyuşması ile çizilen mütareke hattı, son senelerde sıkça karşılıklı ihlallere sahne oluyor.

  • Keşmir meseleyi

İngiltere 1947'de Hindistan'dan çekilirken prenslik biçiminde idarenen Keşmir'i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme mevzusunda özgür vazgeçti. Popülasyonunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir milleti, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da yarıyılın prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir milleti karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker yollamasıyla taraflar 1947'de ilk defa savaştı. İki ülke arasında yeniden aynı sebeple 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Hindistan'ın yüzde 45'ini, Pakistan'ın yüzde 35'inin hakimiyetinde yakaladığı bölgenin doğusundaki yüzde 20'lik bir kısım ise Çin'in kontrolünde bulunuyor.

Ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti ismi altında kendine bağlayan Hindistan geçen sene yaptığı tüzük farklılığıyla bölgenin özel idare statüsünü kaldırarak, "Cammu Keşmir" ve "Ladakh" ismiyle merkeze bağlı "Birlik Toprağı" statüsünde iki ayrı yönetimsel ünite haline getirdi.

Pakistan ise kendi hakimiyeti altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir Bağımsız Keşmir" ve "Gilgit Baltistan" olarak iki otonom bölge statüsü verdi.

Birleşmiş Uluslar Güvenlik Konseyi BMGK, 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden temizletilmesini ve geleceğinin halkoyuyla tanımlanmasını öngörüyor. Hindistan, ulus oylamasına karşı davranış özümserken Pakistan, BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir