Camide İçki Festivaline Tepki

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Camide İçki Festivaline Tepki

Camide İçki Festivaline Tepki

İsrail Millet Meclisi Knesset'in Arap Üyesi es-Sania, ''Camide şarap festivali düzenlemek, İsrail'in demokrasisine bir lekedir'' dedi.

Zemin yenileme çalışmaları sürdürülen ve restorasyon nedeniyle bir süredir ziyaretçilere kapalı tutulan Beersheva Camisi'nin kapıları AA muhabirine açıldı.

İsrail Yüksek Mahkemesi'nin kararıyla geçen yıl müzeye dönüştürülen İsrail'in Beersheva kentindeki eski Osmanlı eseri Beersheva Camisi'nin Müze Müdürü Dr. Dalia Manor, cami avlusunda 5 Eylül'de belediyenin ev sahipliğinde düzenlenecek festival yapılacağını ve İsrail'de üretilen şaraplarının yarışacağını söyledi.

Müze Müdürü Dr. Dalia Manor, AA muhabirinin cami avlusunda şarap festivali düzenleneceği iddialarına ilişkin sorusuna ''Haber doğru. Belediyenin ev sahipliğini yapacağı festivalle, Eylül ayının 5'inde caminin avlusunda İsrail'de üretilen şaraplar yarışacak'' karşılığını verdi.

İsrail'in Beersheva Camisi'ni önce hapishaneye daha sonra müzeye çevirdiğini söyleyen İsrail Millet Meclisi Knesset'in Arap Üyesi Taleb Sania, camide içki festivalinin ''kışkırtma amacıyla'' düzenlendiğini ifade etti. Sania, şöyle devam etti:

''Camide şarap festivali düzenlemek, İsrail'in demokrasisine bir lekedir. Demokrasinin kutsallarından biri de vatandaşların kutsallarını korumaktır. İsrail Hükümeti, toplumun bazı kesimlerini kışkırtıcı fiillerde bulunuyor. Normalde Hükümetin, müzeyi camiye dönüştürüp Müslümanların hizmetine sunması gerekirdi. İsrail, Müslümanların kutsallarına dokunan her türlü eylemi engellemeliydi.''

Sania, ''Hakkımızı alana kadar geri dönmeyeceğiz. Bu minareden Allah'ın ismi duyulacak, Ezan okunacak'' dedi.

Bedevi kabilelerini kontrol için kurulan şehir

Osmanlı İmparatorluğu'nun Negev Çölü'nün ortasında, Bedevi kabileleri kontrol etmek amacıyla, 600 yıllık tarihinde Türkiye toprakları dışında ilk kez sıfırdan kurduğu şehir olarak tarihe geçen Beersheva, İsrail'in güneyinde yer alıyor. Osmanlı'daki adı ''Birüssebi'' olan, Kudüs'e 170 kilometre uzaklıktaki şehir doğrudan Kudüs Mutasarrıflığı'na bağlı yönetilmiş. Birleşmiş Milletler'in 1948 yılındaki taksim kararına göre, Beersheva Filistinlilere ait gözüküyor. İsrail'in yedinci büyük şehri olan ve bugün nüfusu 200 bine ulaşan Beersheva, ağırlıklı olarak Rusya ve Etiyopya'dan göç ettirilerek İsrail'e getirilen Yahudilerin yerleştirildiği bir bölge.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerFestivalİsrailRusyaŞarap
Görüş Bildir