Çamaşırlarımızı Neden Hala Sıcak Suda Yıkıyoruz ki?

 > -

Dünya'nın %60'ı hala çamaşırlarını sıcak suda yıkamakta. Üstelik bunun hem bütçelerine hem de doğaya oldukça zararlı olduğundan bir haber olarak. Oysa kıyafetlerin sıcak suda yıkanması sandığınız gibi onları daha temiz yapmıyor.

İşte yıkama alışkanlığınızı sıcak sudan soğuk suya geçirecek bilgiler...

Kaynak: http://io9.com/why-are-you-still-washing...

Çamaşırlarınızı sıcak suda yıkamak, doğa için sandığınızdan daha zararlı.

Evde yaptığımız işlerden doğa için en zararlısı sıcak suyla çamaşır yıkamak. Tek bir yıkamada harcanılan enerjinin %75'i suyu ısıtırken harcanıyor.

İşin bir de cebimize bakan kısmı var!

Son Tüketici Rapor'una göre çamaşırlarınızı soğuk suda yıkamak size yılda 180 TL kazandırıyor. Tabi ki bu rakam çamaşır yıkama sıklığınız ve miktarınıza göre değişmekte.

Üstelik soğuk su kullanımı kıyafetlerin de ömrünü uzatıyor!

Bütçemize dikkat ederken bunu da göz önünde bulundurmalıyız. Kıyafetlerinizin ömrünü ne kadar uzatırsanız o kadar az harcarsınız.  Kimyager Leigh Krietsch Boerner' a göre; "Çamaşırlarınız çok kirli olmadığı sürece onları sıcak sudan uzak tutun. Bu hem çamaşırlarınızın renklerinin erken solmasını engeller hem de  dokularının yepyeni kalmasını sağlar."

Soğuk suyla yıkamada en önemli şey deterjan kullanımı.

İlk olarak deterjan çeşidiniz ardında da miktarınız en önemli iki etken. Toz deterjanların çoğu sıcak su ile yıkamada kullanıldıkları için soğuk su ile yapacağınız yıkamalarda etkili olmayabilirler. Bu nedenle çoğunlukla sıvı deterjan kullanmalısınız.

Doğru miktarda deterjan kullanmak da bir diğer etken. Az miktarda deterjan kullanmanız istediğiniz sonucu alamamanıza yol açar. Tam tersine fazla miktarda deterjan kullanmanız da çamaşırların durulanmasını zorlaştırır. Bu nedenle deterjanların üzerinde yazan talimatlara uymanız sizin için en doğrusu olacaktır.

Çamaşırları makineye attıktan sonra kimyasal hikayeleri başlıyor...

Uzaktan basit gözükse de çamaşır yıkamak birden çok kimyasal tepkime içeriyor. Tepkimeler genelde yüksek sıcaklıkta daha hızlı gerçekleşir.

Bu nedenle, kimyasal ve mekanik enerji ile birlikte sıcak su tarafından üretilen termal enerji kıyafetlerimizde oluşan leke ve kirlerden kurtulmamızı sağlıyordu. Yakın zamana kadar birçok deterjan buna göre tasarlanmıştı. Çevreye olan duyarlılığın artmasıyla, deterjan üreticileri bu soruna yeni formüller bularak çözüm ürettiler.

Deterjan markaları da soğuk suda yıkama için bir çok yeni deterjan ve enzim geliştirmekte.

Marketlerde gördüğünüz ve kullandığınız deterjan markaları son teknoloji ile birlikte yeni nesil deterjanlar üretmekte bu deterjanları üretirken 3 şeye dikkat ediyorlar.

1) Birçok farklı yüzey etken maddenin aktifleşmesi deneniyor. Tepkimeye hangi sıcaklıkta ya da etkide hızlı girdikleri ölçülüyor.

2) Leke oluşturabilecek maddelerin enzimleri ayıklanıyor ve ne şekilde kumaştan çıkabilecekleri anlaşılıyor.

3) Su sıcaklıkları 60 dereceden 4 dereceye kadar deneniyor ve ona göre hangi enzimlerin kullanılacağı belirleniyor.

Buradaki 3 madde dışında birçok işlemden geçen deearjanlarınızın son yolcuğu ise çamaşır makinenizde oluyor.

Mis gibi kokan tertemiz çamaşırlara sahip olmanız için sıcak suya ihtiyacınız yok!

İşte bütün bu nedenlerden dolayı çamaşırlarınızı yıkarken doğaya karşı duyarlı olun ve çamaşırları soğuk su ile yıkamaya başlayın. ☺

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

soğuk suynan leke çıkmıyor palavra atmayın. öğrenciyim, zaten tursil almaya param yetiyor. o da çok iyi temizlemiyor mecbur basıyorum ısıcak suyu. he, param olsa alırım kosla oksi ekşın mex tükürüğümle bile silerim ama yok yani olmuyor...

kubb

Çalışanlar bilir zorda kalınmadıkça her gün aynı gömlek ve bluz giyilmez bir kere giydiğin bluz ne kadar kirlendi ki 60 derecede yıkayacaksın ? 14-15 dakikalık kısa programlarda 30 derecede yıkanabiliyor.Yüksek derecede sadece beyazlar yıkanır oda haftada bir çıkıyor çarşaf vs. oda beyaz çarşafın yoksa hiç çıkmaz :D eskidendi o beyaz donlar atletler falan yıkanırdı yüksek derecede yeni nesil eve zor gidiyor atletle falan uğraşmazlar :D

neidugubelirsiz

katıldım.

komunistbankaci

30 dereceden yukarda asla yıkamam kıyafetleri s.kiyor. Bir kere eve gelen arkadaşıma dedim ben işteyken benim kıyafetleri yıkar mısın, bir geldim benim 100 liralık sütyenin ipleri çıkmış dokusu filan mahvolmuş, geçmiş karşıma diyor "bana bir şey 60 derecede yıkanmadan temizlenmiş gibi gelmiyor" Bir şey de diyemedim benim çamaşırımı yıkamak zorunda değildi, yıkamadan önce derece de belirtmemiştim. Ama o bana ders oldu kendi ev işini başkasına yaptırma:)

marmeladov

o değil de sondaki kadın koklarken orgazm olmuş resmen.

arquns

Hamarat görünmeye çalışan kız konusu gibi bşy olmuş :(

Görüş Bildir