Çamaşır Makinesinin Gücünden Yararlanıp Evinizde Lezzetli Bir Tereyağı Yapabilirsiniz!

0PAYLAŞIM

Evde karantina sürecini geçirdiğimiz bu dönemde oldukça fazla zamana sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. O halde kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden biri olan tereyağı yapımı için kolları sıvama vakti! Çamaşır makinesinin gücünden yararlanarak uygulanan bu yönteme büyükanneler bile hayran kalacak.

1. Evde pişirilen sütten elde edilen yoğurdun kaymağını mideye götürmek yerine, biriktirerek buzlukta muhafaza edin. Bu ilk aşama bir hayli zaman istese de bal ve kaymak ikilisine lezzet veren tereyağını hayal ederek bekleyebilirsiniz.

Birikim yapmak her zaman iyi sonuçlar getirir. Yaklaşık 1 kilo yoğurt kaymağı yeterli.

2. Yememek için kendinizi zor tuttuğunuz kaymakları artık saklandığı yerden çıkarma vakti geldi! Yeterli miktara ulaşan altın değerindeki malzeme ile tereyağı yapımına başlayabiliriz.

1 kilo yoğurt kaymağının yanı sıra 1 büyük su bardağı dolusu yoğurt hazırlayın.

3. Malzemelerin tamamlanmasının ardından artık yapım aşamasına geçebiliriz, emin olun sizin için farklı bir deneyim olacak ve çok keyif alacaksınız! O halde, yayığın emekliye ayrılmasında parmağı olan çamaşır makinesini çalıştırmaya doğru yol alalım.

Yoğurt ve kaymağı temiz bir turşu bidonunun içine koyarak kapağını sıkıca kapatın. Bir bez yardımıyla bidonu sarıp sarmaladıktan sonra çamaşır makinesine yerleştirin. Aman, sıkma ve ısı ayarlarını iptal etmeyi unutmayın!

4. Sonuç için heyecanla bekliyoruz. Çamaşır makinesinde tereyağı yapma çılgınlığı yaklaşık 55 dakika süreceği için yine sabırla beklemeniz gerek. Süresi dolan işleminin ardından mucizeye hazırlanın!

Plastik bidonu makineden çıkardınız ve işte, terayağınız olmuş! 2 su bardağı buzlu su ekleyip elinizle 3 dakika çalkalayın.

5. Neredeyse bitti, size sabır dilemekten başka bir şey yapamıyorum. Yine de işin olumlu tarafını düşünelim, tıpkı yemek yarışmasına katılmış gibi her aşamadan keyif aldığınıza eminim.

Çalkalama işleminden sonra karışımı temiz bir kumaşa yayarak suyunu iyice sıkın. Buzlukta soğuyan suyu kullanarak tereyağını iyice yıkayın.

6. Tereyağınızı yaparken her adıma dikkatli bir şekilde uyduğunuzda istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Yapım aşamasında soğuk ve buzlu su kullanmanın püf nokta olduğunu unutmamalısınız.

Aksi takdirde tereyağında topaklanma olmaz ve tereyağı sırlara karışır.

7. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan tereyağı artık kullanıma hazır. Büyük emekler vererek meydana gelen sarı altını 3-4 saat buzdolabında muhafaza ettikten sonra tüketebilirsiniz.

Yenidoğan bir bebek gibi ancak kendine gelen tereyağını bakalım misafirlerinizle paylaşabilecek misiniz?

8. Tereyağı yapımını tamamen bitirdiğinizde sıra malzemeleri toplamaya geldi. Fakat tereyağını süzdüğünüz su duruyor ve onu dökmeye kıyamıyorsunuz. İşte, size harika bir çözüm!

Tereyağı süzüldükten sonra kalan suyunuzu hamur işleri ve pasta yapımında kullanabilirsiniz

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir