Çağrı Sonlandırmada Milyarlık Operasyon

-

Çağrı Sonlandırmada Milyarlık Operasyon

Çağrı Sonlandırmada Milyarlık Operasyon

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın aldığı kararla Türk operatörler ve yurtdışı GSM operatörleri arasındaki dengesizlik giderildi.

Yabancı operatörlere aramalardan elde ettikleri gelirlerinin yaklaşık 7 fazlasını ödeyen operatörler, yurt dışından gelen aramada çağrı sonlandırma ücretinin dengeye oturması için 7 Euro/cent dakika olmasını istedi. Çağrı sonlandırma ücretlerine ilişkin yapılan düzenleme ile cari açıkta oluşan 1.1 milyar TL’lik açık kapatılacak.

DOĞRUDAN YANSIMIYOR

Kendi kullanıcısı yurtdışına çıktığında o ülkedeki anlaşmalı şirkete çağrı sonlandırma ücreti ödeyen operatörler, Türkiye’de ki düzenleme eksikliği nedeniyle diğer ülkelerin, kendi aldıkları ücretin 7 katını ödüyordu. Dengesiz fiyat politikasını gidermek ve cari açığa etikisin azaltmak isteyen Bakanlık ve BTK, operatörlerin önerisini kabul ederek, 1.5 Euro/cent olan rakımın 7 Euro/cent dakikaya çıkmasına onay verdi. Operatörler de yurtdışında sonlanan çağrıları için dakika başına ortalama 7 Euro/cent ödüyordu.Kullanıcılara doğrudan yansımayan bu fiyat politikasının sektör cari açık payının azalmasına neden olacağı vurgulandı.

Veriler, son 5 yılda Türkiye’den operatörlerin, yurtdışına gönderdikleri trafikten daha fazlasını yurtdışından aldıklarını gösteriyor. Bu açığı kapatmak için harekete geçen operatörler, ortak bir paydada hareket ederek bir rapor hazırladı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na sundu. Harekete geçen Bakanlık, BTK tarafından yayınlattığı düzenleme ile soruna çözüm getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avea
Görüş Bildir