Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çağlayan'dan Bankalara Tehdit Gibi Açıklama

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Çağlayan'dan bankalara tehdit gibi açıklama

Çağlayan'dan bankalara tehdit gibi açıklama

Çağlayan "BDDK’yı göreve çağırıyorum ve BDDK’ya diyorum ki, ’Bankaların haksız olarak aldıkları işlem maliyetlerini azaltın, azalttırın’, çünkü bankalar vatandaşımıza çok haksız işlem maliyetleri yansıtıyor" diye konuştu.

Avrupa ve Amerika'da yüzlerce bankanın battığı ortamda Türkiye’de tek bir bankanın burnunun dahi kanamadığını kaydeden Çağlayan, "Bugün Türk bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik rasyosu dünya ortalamasının 2 katı üzerindedir. Tabi bankacılık sektörü bunu yaparken aslında bu bilhassa devletin, hükümetin almış olduğu tedbirler, bankacılık düzenleme ve denetleme fonksiyonunun iyi işlemesinden dolayı ortaya çıkmıştır. Evet bugün bankalar artık topladığı mevduatları kredi verir hale gelmiştir. Yeterince iyi diyebilir miyiz? Maalesef diyemiyorum. Ben hayatımın her döneminde bankalarla ilgili her şeyi çok net söylemiş bir insanım. Gerek sanayiciyken, sanayi odası başkanıyken, gerek bugün bakan olduğum dönemlerde. Maalesef hala bankalarımızın içerisinde tefeci zihniyetine sahip olan birkaç tanesi var.”

"Bankalar vatandaşımıza çok haksız işlem maliyetleri yansıtıyor"

Faizden faiz hesabı yapılamayacağını vurgulayan Çağlayan, ”Bir koyundan bir post çıkıyor. Ve bu bir ahlaki kayıp ve yetersizliktir. Diğer taraftan şimdi bankalarımızı ve bilhassa BDDK’yı göreve çağırıyorum ve BDDK’ya diyorum ki, ’Bankaların haksız olarak aldıkları işlem maliyetlerini azaltın, azalttırın’, çünkü bankalar vatandaşımıza çok haksız işlem maliyetleri yansıtıyor. Gerek yapılan havalelerde, gerek açılan her türlü hesapta, yapılan işlemlerin hepsinde... bankaların işlem maliyeti vatandaşımızı bir yerde gayrimenkul almaktan, ticaret yapmaktan uzaklaştırır bir yapıya dönmüştür. Arkadaşlarımızın da bu konuda biraz insafa gelmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Çağlayan, BDDK’nın, işlem maliyetlerinin azaltılması konusunda mutlaka önemli bir adım atması gerektiğini ve bu konuda bir adım beklediğini belirterek, şunları söyledi: "Çok fazla açmıyorum, bu konuda binlerce söyleyeceğim şey var. On binlerce söyleyeceğim şey var. Hatta öyle bir şey söyleyeyim ki size, bankacılarımızın içinde Türkiye’nin doğu ve güneydoğusundaki gayrimenkulleri ipotek kabul etmeyecek kadar aşırı doza kaçmış olan bankacılar var. Öyleleri var ki, öyle sigortacılarımız var ki, buralarda yapılan yatırımları sigorta bile etmeyen anlayışa sahip olan maalesef Türkiye’nin dostu olmayan insanlar var.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir