Avukatlar Böyle Gözaltına Alındı

 > -

Çağlayan Adliyesi'nde Avukat ve Polisler Arasında Arbede

Çağlayan Adliyesi'nde Avukat ve Polisler Arasında Arbede

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda Gezi Parkı eylemcilerine destek vermek isteyen avukatlarla polis arasında arbede yaşandı.

İstanbul Adalet Sarayı’nın giriş katında toplanan bir grup avukat, Gezi Parkı eylemcilerine destek vermek için alkışlı eylem yaptı. Bunun üzerine özel güvenlikçiler avukatların etrafını sardı. Özel güvenlikçiler, adliyedeki X-ray’lerin zarar görmemesi için önüne masalar koydu. Ancak avukatlar masalara vurarak tepki gösterdi. Bunun üzerine masalar yan çevrildi.

Daha sonra çevik kuvvet polisleri içeri girdi. Polislerin gelmesi ile birlikte adliye içerisindeki gerginlik büyüdü. Adliyenin diğer katlarında bulunan vatandaşlar ve avukatlar da gruba destek verdi. Çevik kuvvet ekipleri kalkanlarıyla avukatları iterek adliyenin dışına çıkarmak istedi. Bunun üzerine polis ve avukatlar arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında çevik kuvvet ve polisler arasında yumruklaşmalar oldu. Bu sırada bazı avukatlar yere düştü. Adliyenin diğer katlarındaki vatandaşlar ise “Polis dışarı” şeklinde sloganlar attı.

Uzun uğraşlar sonucu avukatlar dışarı çıkartılırken, adliyenin giriş kapısı önünde de yine özel güvenlikçilerle avukatlar arasında arbede yaşandı. Gerginlik sürerken adliye önünde bulunan bir kadın da gruba tepki gösterdi. Bunun üzerine kadın ve avukatlar arasında da kısa süreli bir tartışma yaşandı. Avukatların dışarı çıkmasıyla gerginlik sona erdi.

Haber3

Haberin Tamamı İçin:

Fotoğraf:

@handelibiseyler

Adalet Sarayı'nda Avukatlara Polis Müdahalesi

Adalet Sarayı'nda Avukatlara Polis Müdahalesi

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı üçüncü kez, avukatların Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylara ilişkin protestosuna sahne oldu. Adliyenin ana avlusunda, adaleti temsil eden "Themis" heykellerinin bulunduğu alanda toplanan yaklaşık 30 avukat, burada Taksim Gezi Parkı gösterilerinde polisin müdahalesini ve yaşananları protesto etmek için alkışlamaya başladı. Daha önce yapılan iki protestonun aksine katılım çok azdı ve adliyenin balkonlarından destek veren de yoktu. Avukatlar “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları attı. Ancak önce adliyedeki özel güvenlik görevleri avukatların etrafını sarmaya başladı. Daha sonra da Çevik Kuvvet, kalkanlarıyla adliyenin içine girdi. Çevik Kuvvet’in adliyeye girmesiyle tepkiler büyüdü. Adliyenin balkonlarında toplananlar “Polis dışarı!” sloganları atmaya başladı. Meydandaki avukatlarla polis arasında itiş kakış yaşandı. Çevik Kuvvet, kalkanlarıyla avukatları dışarı doğru itmeye başladı. Avukatlar ise polise direndi. Güvenlik görevlileri de X-Ray cihazlarının yanındaki masalarla barikat kurdu. Bunun üzerine avukatlar masalara vurarak tepki göstermeye başladı. Bunun üzerine güvenlikler de, masaları yan yatırarak arkalarına geçti ve avukatların masaların arkasına geçmesini engelledi.

2 AVUKAT GÖZALTINA ALINDI

Çevik Kuvvet, avukatları kalkanlarıyla iterek adliye dışına çıkarmaya devam etti. Avukatlarla polisler arasında uzun süre arbede yaşandı. Bazı avukatlar itiş kakış sırasında yerlere düştü. Bu sırada iki avukat da gözaltına alındı. Bunun üzerine adliyenin karakolunun önünde yaklaşık 100 kişilik avukat grubu beklemeye başladı. Gözaltına alınan meslektaşlarının serbest bırakılmasını isteyen avukatlar “Polis dışarı, Savcı nerede?” diye bağırmaya başladı.

Adliyede ise, eylem yapanlar hakkında işlem yapılacağı ve gözaltına alınacakları yönünde anons yapıldı.

Çevik Kuvvet de avukatları dışarı çıkardıktan sonra adliyenin önünde kalkanlarıyla barikat kurdu.

Kaynak: Akşam

Haberin Tamamı İçin:

Fotoğraf:

@asumandeniz A. D.

2 Avukat Gözaltında

2 Avukat Gözaltında

Polisin bu sabah erken saatlerde Taksim Meydanı’na adeta bir çıkarma yaparak eylemcilere saldırmasını protesto etmek için Çağlayan Adliyesi’nde bir araya gelen 100 avukata çevik kuvvet ekipleri ve özel güvenlikler tekme tokat saldırdı.

Bugün Taksim Meydanı’ndaki polis saldırısını protesto etmek için Çağlayan Adliyesi önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik avukat grubuna çevik kuvvet ve özel güvenlik ekipleri tekme tokat saldırdı.

Polis ve özel güvenliğin avukatları çembere alarak saldırdığı belirtilirken, 30 avukatın sürüklenerek adliye dışarısına çıkarıldığı bildirildi.

Öte yandan adliyede yapılan anonslarda balkonlardan eylemi izleyenlere “izlemeyin, çekilin” çağrısı yapılırken, eyleme katılanlar gözaltına alınmakla tehdit ediliyor. Şu ana kadar ise iki avukat gözaltına alındı.

Şu sıralarda oturma eylemine başlayan avukatlar, “Her yer Taksim, her yer direniş; Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını atıyor.

(soL- Haber Merkezi)

Haberin Tamamı İçin:

Fotoğraf:

@asumandeniz A. D.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

Çağlayan Adliyesi'nde Çok Sayıda Avukat Gözaltına Alındı

Çağlayan Adliyesi'nde Çok Sayıda Avukat Gözaltına Alındı

Çağlayan Adliyesi'nde avukatların Gezi Parkı protestosuna polis izin vermedi. Bu yüzden olaylar çıktı. Gerginliğin sürdüğü adliyede 30 avukat gözaltına alındı. Çağdaş Hukukçular Derneği ise gözaltına alınan avukat sayısının 50 olduğunu açıkladı. Bu arada İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve beraberindekiler Çağlayan Adliyesi'ne ulaştı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da, Baro yönetimi olarak yola çıktıklarını İstanbul'a geleceklerini açıkladı. Feyzioğlu Twitter hesabında şu mesajı paylaştı: "İstanbul barosu mensubu yaklaşık 30 avukat Adliye'de yaka paça gözaltına alındı. Destek için TBB yönetimi olarak yola çıktık."

İstanbul Adliyesi’nin içinde toplanan bir grup avukat Gezi Parkı Protestosu'na başladığı anda çevikkuvvet polisinin müdahalesi geldi. Kalkanlı polisler protestocu avukatları zor kullanarak adliye dışına çıkardı. Bazı avukatların yere düştüğü olaylarda 30 avukat gözaltına alındı. Yaklaşık 100 avukat adliyenin önündeki karakolda gözaltına alınan avukatların serbest bırakılması için bekliyor.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı üçüncü kez, avukatların Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olaylara ilişkin protestosuna sahne oldu. Adliyenin ana avlusunda, adaleti temsil eden "Themis" heykellerinin bulunduğu alanda toplanan yaklaşık 30 avukat, burada Taksim Gezi Parkı gösterilerinde polisin müdahalesini ve yaşananları protesto etmek için alkışlı protestoya başladı.

KATILIM DAHA AZ OLDU AMA OLAY VARDI

Daha önce yapılan iki protestonun aksine katılım azdı ancak bu sefer olaylar büyüdü. Avukatlar "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları attı. Ancak önce adliyedeki özel güvenlik görevleri avukatların etrafını sarmaya başladı.

Daha sonra da Çevik Kuvvet, kalkanlarıyla adliyenin içine girdi. Çevik Kuvvet’in adliyeye girmesiyle tepkiler büyüdü. Adliyenin balkonlarında toplananlar "Polis dışarı!" sloganları atmaya başladı. Meydandaki avukatlarla polis arasında arbede yaşandı. Çevik Kuvvet, kalkanlarıyla avukatları dışarı doğru itmeye başladı. Avukatlar ise polise direndi. Güvenlik görevlileri de X-Ray cihazlarının yanındaki masalarla barikat kurdu. Bunun üzerine avukatlar masalara vurarak tepki göstermeye başladı. Bunun üzerine özel güvenlik de, masaları yan yatırarak arkalarına geçti ve avukatların masaların arkasına geçmesini engelledi.

AVUKATLAR ZORLA DIŞARI ÇIKARILDI

Çevik Kuvvet, avukatları kalkanlarıyla adliye dışına doğru itmeye devam etti.. Avukatlarla polisler arasında uzun süre arbede yaşandı. Bazı avukatlar itiş kakış sırasında yere düştü. Bu sırada iki avukat da gözaltına alındı. Bunun üzerine adliyenin karakolunun önünde yaklaşık 100 kişilik avukat grubu beklemeye başladı.

"SAVCI NEREDE" SLOGANLARI

Gözaltına alınan meslektaşlarının serbest bırakılmasını isteyen avukatlar "Polis dışarı, Savcı nerede?" diye bağırmaya başladı. Avukatların karakol önündeki bekleyişi sürüyor.

Haberin Tamamı İçin:

Çağlayan Adliyesinde'ki Polisin avukatlara müdahalesi kameralara böyle yansıdı...

Avukatlar Böyle Gözaltına Alındı

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bu sabah Gezi Parkı’na yapılan polis müdahalesini protesto eden avukatlara polis çok sert müdahalede bulundu.

Darbe dönemlerinde dahi görülmeyen görüntülerin yaşandığı Çağlayan’da, adliyeye çevik kuvvet girdi ve avukatları darp ederek, yaka paça gözaltına aldı.

Gözaltına alınarak Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 49 avukata destek veren 300 avukat Çağlayan Adliyesi’nde oturma eylemi yaptı.

Ankara Barosu ise “Adliye’ye çevik kuvvetin girerek avukatı gözaltına aldığı bir ülkede demokrasiden söz edilebilir mi?” başlıklı bildirisiyle bu gözaltılara karşı çok sert bir bildiri yayınladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraDarbeGezi ParkıİstanbulPolisTwitterolay
Görüş Bildir