Cafer Korkmaz: 'Alevilerle İletişime Geçilmemesi Düşündürücü'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Cafer Korkmaz: 'Alevilerle İletişime Geçilmemesi Düşündürücü'

Cafer Korkmaz: 'Alevilerle İletişime Geçilmemesi Düşündürücü'

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Cafer Korkmaz, 'çözüm süreci' için oluşturulan Akil İnsanlar heyetinde Alevi kurumlarının temsiliyetinin bulunmadığını belirterek, " Alevileri temsil eden kurumumuzla iletişime geçmemesi düşündürücüdür" dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Cafer Korkmaz, cemevinde üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında Kürt dilinin hayatın her alanında kullanımını içeren Kürt sorununun çözümünü savunmak, akan kanın durmasını istemek, toplumun her kesiminin görevi olduğunu belirtti. Alevilerin toplumsal barışı esas aldığının söyleyen Korkmaz, şöyle devam etti:

"Ancak son gelişmeleri de kaygıyla izlediğimiz belirtmek isteriz. Demokratik çözüm süreci için oluşturulan Akil İnsanlar Heyeti'nde, Alevi kurumlarının temsiliyeti bulunmamaktadır. Alevi örgütlerinden hiçbir şekilde görüş alınmadan oluşturulan bu heyette yer alan Cem Vakfı Başkanı Prof. İzzettin Doğan, Alevileri temsil etmediği gibi asimilasyon politikalarına hizmet eden ve özellikle seçilen bir isimdir. Diyarbakır'da çalışmalarına başlayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden sorumlu Akil İnsanlar Heyeti'nin her kesimle diyaloga geçmesine rağmen, yaklaşık 5 bin Alevi'nin yaşadığı bir kentte, Alevileri temsil eden kurumumuzla iletişime geçmemesi düşündürücüdür. Bu tutum Akil İnsanlar Heyeti'nin Kürtlerden sonra Türkiye'de ikinci örgütlü kesim olan Alevileri önemsemediğini, böyle bir sorunlarının da olmadığını ortaya koymaktadır. Bu itibarla, heyetin çalışmasını da temkinli izlediğimizi belirtmek isteriz."

HÜDA-PAR'A TEPKİ

Dicle Üniversitesi'nde geçen hafta içinde meydana gelen olaylara da değinen Korkmaz, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviDiyarbakır
Görüş Bildir