Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ByLock'ta İkinci Dalga: ‘20 Bin Kişilik Yeni Liste Belirlendi’

 > -

FETÖ mensuplarının iletişim sistemi ByLock uygulamasını kullanan 53 bin kişilik listenin ardından 20 bin kişilik yeni bir listenin daha belirlendiği öne sürüldü. Yeni listenin adli ve idari işlemler için ilgili kurumlara gönderilmeye başlandığı belirtiliyor.

15 Temmuz'daki darbe girişimi öncesinde, girişimi organize eden FETÖ'cülerin kullandığı ByLock uygulamasını kullanan kişilerle ilgili yeni tespitler yapıldı. ByLock'u kullanan çok sayıda kişi geçtiğimiz günlerde tespit edilmiş ve gözaltına alınmıştı.

'MİT 20 bin kişilik yeni bir liste belirledi'

Milliyet'ten Tolga Şardan'ın haberine göre ByLock sistemini ortaya çıkartan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), 20 bin kişilik yeni bir liste belirledi.

Milliyet gazetesinin bugünkü (26 Eylül 2016) manşeti

Darbe girişiminin ardından MİT’in yaptığı çalışmalarla referans kullanıcıların verdiği şifrelerin yüklenmesiyle “çok güvenli” biçimde haberleşmeyi sağlayan sistemle ilgili, daha önce devlet görevlilerinden oluşan 53 bin kişilik listenin ardından 20 bin kişilik ikinci liste hazırlandı.

Adli ve idari işlemler yapılması amacıyla ilgili kurumlara gönderilmeye başlandı

MİT’teki uzmanlarca hazırlanan listede hemen hemen her devlet kurumundan personelin yer aldığı ifade edildi. 

Liste, adli ve idari işlemler yapılması amacıyla ilgili kurumlara gönderilmeye başlandı. 

Yeni listede bu kez, daha üst düzeyde bazı devlet görevlilerinin de yer aldığı öğrenildi.

Gülen talimat vermiş

Öte yandan ByLock iletişim sistemiyle ilgili yapılan araştırmalarda, ABD’de bulunan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in ByLock kullanılması için özel talimat verdiği aktarılıyor.

Soruşturmalarda WhatsApp ve Viber gibi mobil mesajlaşma uygulamalarının örgüt içerisinde güvenli bulunmadığı, bu nedenle ByLock’a geçiş yapıldığı anlaşıldı. 

Soruşturmalarda, Gülen’den bölge imamlarına, bölge imamları aracılığıyla il ve ilçe imamlarına gelen tüm emir ve talimatların ByLock üzerinden ulaştırıldığı, böylelikle örgüt içindeki gizliliğin en üst seviyede oluşturulduğu belirlendi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 Temmuz2016Amerika Birleşik DevletleriDarbeFETÖwhatsapp
Görüş Bildir