Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Büyükelçi Çeviköz'den Altın Kayısıya Altın Öğütler

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Büyükelçi Çeviköz'den Altın Kayısıya Altın Öğütler

Büyükelçi Çeviköz'den Altın Kayısıya Altın Öğütler

Kayısı Araştırma ve Proje Geliştirme Derneğinin 2012 yılında, Malatya’nın Avrupa Birliğine açılımının en önemli ayağı olan ve sadece Avrupa’ya değil bütün dünyayanın ticari nabzının attığı ve birçok ürün borsasına ev sahipliği yapan, Londra ile kurmuş olduğu bağlantılar neticesinde, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kuruluna sunmuş olduğu proje Yönetim kurulu BaşkanıSayın H. Hüseyin ERKOÇ ve oda yönetim kurulu üyeleri tarafından kabul gören , KOSGEB il müdürlüğümüzün desteklediği bir proje olarak, Londra İş gezisi 17 Nisan 2013 günü Malatya’dan start aldı.

18 Nisan 2013 saat 11:00 İngiltere Büyükelçisi Sayın Ünal ÇEVİKÖZ’ün Türkiye Büyükelçilik makamında, beraberinde Londra Ticaret Baş müşaviri Sayın Yüksel AKÇA , Londra Ticaret Baş müşaviri Sayın Yavuz MALLASALİHOĞLU ve Türk İngiliz Ticaret OdasıBaşkanı Sayın Av. Emma EDHEM’in bulunduğu İngiltere Türkiye Büyükelçilik salonunda; Malatya Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyesi işadamları heyetini ve Kayısı Araştırma ve Proje Geliştirme Derneğini Makamına kabul ederek; Türkiye ve Malatya ekonomisinin, dünya ve özelikle İngiltere ile ticaretinin geliştirilmesi konusunda tesbit ve görüşlerini Malatya heyetinin dinlemesi imkanını sundular.

Sayın Büyükelçimiz Ünal ÇEVİKÖZ, sözlerine heyetin geleceğinden aylar evvel haberdar olduğunu ve Malatya’nınİngiltere konusunda çok isabetli karar verdiğini, büyükelçilik ve bütün birimleri tarafından her konuda yardımcı olabileceklerini ifade edip ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdikten sonra ; Malatya Ticaret ve Sanayi Odası yönetim ve Meclis üyesi iş adamları; Fatih ILICAK, Mehmet DURSUN, , Mustafa ÇEKİRDEK, Selami GÖÇMEZ, Murat TOKMAK, Ali Seydi ÜNLÜ, Selami ÖZEN, Muhsin AKYOL, Hüseyin ÇINAR, Cafer MENEVŞE, Suat Hamdi GÜLŞEN, Mehmet Adil TUTAN, Ekrem ÖZER, Vahap ERDEM VE Erhan SOĞUKPINAR’ı temsil ettikleri sektör olarak tanıtmalarını istedi. Tanıtımın arkasından Sayın Büyüeklçimiz, Türkiyenin ve özellikle Malatya ekonomisinin gelişmesi, dünyaya ekonomisine entegre olabilmesi için tavsiyelerini ve tecrübelerini uzun ve detaylı bir şekilde bizlere anlattılar.

Sayın ÇEVİKÖZ; Malatya kayısı üretimi, kalitesi ve tadı konusunda dünyada yerinin doldurulmasının söz konusu olmadığını; ama dünyaya ve ingiltere’ye pazarlaması noktasında , katma değerinin arttırılmasının, kayısıdan elde edilebilecek yan mamullerle piyasanın kalbinde yer edinilmesinin, çok daha fazla getiri sağlayacağını, evrensel damak tadının artık değişik aromalara ihtiyaç duyduğunu, kayısının kendisini muhafaza ederken yan sanayisinin, paketlenmesinin, ambalajlamanın, katma değerin Malatya'da bırakılması yoluyla, Malatya ekonomisinin çok daha süratli ilerleme sağlayacağının altını çizdiler.Sayın Büyükelçimizin; Büyükelçilik olarak ağırladıkları, diğer ülkelerin konuklarına, büyükelçilik Mutfak sorumlusuna vermiş oldukları talimatla; mutlaka, Malatya Kayısısı ve Malatya kayısından yapılmış olan lezzetler sunmasını istediklerini ifade etmeleri heyet içerisinde alkışla karşılandı.

Sayın Büyükelçimiz; Su ürünleri ve tatlısu balıkçılığı konusunda da doğu Anadolu’nun büyük bir potansiyel barındırdığını bu konuda da çalışmaların yapılmasını arzu ettiklerini ifade ettiler. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ile Türk İngiliz Ticaret ve Sanayi odası arasında imzalanacak olan işbirliği protokolünün çok önemli ve çok yerinde bir karar olduğuna vurgu yapan Sayın Büyüelçi Ünal ÇEVİKÖZ, Londra’nın ticari ve sosyal açıdan önemine vurgu yaptılar. Sıcak bir ortamda geçen toplantı sonrasında, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası adına Fatih ILICAK ve Kayısı Araştırma ve Proje Geliştirme Derneği adına Erhan SOĞUKPINAR, Sayın Büyükelçi Ünal ÇEVİKÖZ ‘e günün anısına Plaket sundular.

Malatya Valisi Sayın VasipŞAHİN ve Malatya Belediyesi Başkanı Ahmet ÇAKIR’ ve Ticaret Odası Başkanı H. Hüseyin ERKOÇ’UN selam ve saygılarının iletildiği Büyükelçimize, Malatya Belediye Başkanı Sayın Ahmet ÇAKIR’ın göndermiş olduğu kayısıyı, Malatya Belediyesi adına Erhan SOĞUKPINAR takdim etti. Malatya Kayısısının güzelliğinden duyduğu Memnuniyetten dolayı; Sayın Büyükelçi ÇEVİKÖZ, Sayın Vali, Sayın Belediye Başkanı ve Sayın Ticaret Odası Başkanı şahsında, bütün Malatya halkına sevgi ve muhabbetlerini heyetimiz vasıtasıyla gönderdiler.

Heyet kabul toplantısı Ekonomi Bakanlığı Ticaret Başmüşavirleri , Yüksel AKÇA ve Yavuz MOLLASALİHOĞLU’nun iki saate yakın süren bilgilendirme toplantısı ile devam etti. İngiltere ve dünya ticari anlayışı hakkında bilgilendirme yapan Sayın Demanı okuyun...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınGülşenİngiltereMalatya
Görüş Bildir