Büyük Krizin Ardından Erdoğan Köşke Çıkıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Büyük Krizin Ardından Erdoğan Köşke Çıkıyor

Büyük Krizin Ardından Erdoğan Köşke Çıkıyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı"nın başlattığı yolsuzluk operasyonunun siyasi boyutu, perşembe günü Çankaya Köşkü"nde yapılacak bir dizi önemli görüşmede kapsamlı olarak değerlendirilecek.

Aydın HASAN - milliyet.com.tr

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın "kirli operasyon" nitelendirmesinde bulunduğu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç"ın ardında örgütsel bir yapının bulunduğuna ilişkin değerlendirme yaptığı ve aralarında üç bakanın oğlunun da yer aldığı 51 kişinin gözaltına alındığı soruşturmanın ardından oluşan kriz nedeniyle gözler, günü Çankaya Köşkü"nde yapılacak önemli temaslara çevrildi. Soruşturma konusunda iki gündür sessiz kalan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün, gelişmeler karşısında takınacağı tavır merak konusu oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, krizin ardından Çankaya Köşkü"ne çıkarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile kritik bir görüşme yapacak.

Devlet geleneğinde, perşembe günleri "devlet günü" olarak kabul ediliyor. Cumhurbaşkanı Gül, genellikle perşembe günleri, daha önceden oluşturulmuş bu gelenek çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ayrı ayrı görüşme yapıyor. Bu görüşmelerde, güvenlik ağırlıklı stratejik seviyedeki sorunlar ve konular ele alınıyor. Yolsuzluk operasyonu ve bunun siyasi yansımaları, bugün yapılacak devlet günü görüşmelerine ayrı bir anlam kazandırdı.

Köşk'te devlette uyum yemeği

Gül, yeni yıl nedeniyle her yıl Çankaya Köşkü'nde; devletin üç erkini oluşturan yasama, yürütme ve yargı organlarının başkanlarına bir öğle yemeği veriyor. Gül, en son 2 Ocak 2013'te Çankaya Köşkü'nde yemek vermişti. Gül; yemeği, devletin organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasına verdiği önem çerçevesinde düzenliyor. Gül'ün, 2014 yılı uyum yemeğini, yeni yılda Ocak ayı içinde vermesi bekleniyordu. Ancak Gül, yeni yıl yemeğini bugün saat 13.00'te Çankaya Köşkü'nde verecek. Köşk kaynakları, yemeğin daha önceden planlandığını dile getirdi. Devlet Günü"ne denk gelen bu yemek ve buluşma, yolsuzluk operasyonunun neden olduğu krizin ardından ayrı bir önem ve konjonktürel bir özgül ağırlık kazandı.

Askeri yargının temsilcileri de Köşk'e çıkacak

Yemeğe; TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı Sadullah Ergin, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Serdar Özgüldür, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Tuğgeneral Abdullah Arslan davet edildi. Yemeğe, Askeri Yargıtay Başkanı Tuğamiral Ahmet Zeki Liman'ın yurtdışında olması nedeniyle yemekte Askeri Yargıtay Başkan Vekili Hâkim Albay Dr. Mehmet Ali Uzun katılacak.

İstanbul'da başlatılan büyük çaplı rüşvet ve yolsuzluk operasyonun yankılarının sürdüğü bir dönemde üç kuvvetin temsilcilerinin Çankaya Köşkü'nde buluşacak olması, uyum yemeğine ayrı bir önem kattı.

Çankaya Köşkü'nde üç kuvvetin temsilcilerinin buluşmasında, operasyonla ilgili nasıl bir değerlendirme yapılacağı siyasi kulislerin en önemli merak konularından biri haline geldi. Yemek, iktidar ile Gülen cemaati arasında gerilimin arttığı bir süreçte üç kuvvetin başındaki isimleri buluşturacak olması çerçevesinde de farklı bir özellik kazandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAydınBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçCemil ÇiçekDanıştayGenelkurmay BaşkanıİstanbulRecep Tayyip ErdoğanRüşvetTürkiye Büyük Millet MeclisiYargıtaydizi
Görüş Bildir