Büyük Kavga 25 Milyarı Uçurdu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Büyük Kavga 25 Milyarı Uçurdu

Dün başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile gün sonunda yüzde 5,21 düşerek 71 binin altına inen borsa bu sabah yine benzer bir gerilimle açıldı. Borsada endeks açılışla birlikte yüzde 2,58 düşüşle 69.113 puana geriledi. Dünkü düşüşle birlikte borsanın değeri 25 milyar lira erimişti.

Vatan'ın haberine göre, Kamu ihalelerine fesat karıştırmak iddiasıyla dün başlatılan operasyon piyasaları vurdu. Borsa yüzde 5.2 gerilerken şirketlerin değeri 25 milyar TL eridi. Dolar 2.04 TL'yi, faiz yüzde 9'u aştı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugünkü açıklamalarına odaklanan piyasalar, dün sabah saatlerinde kamu ihalelerine fesat karıştırmak iddiasıyla başlatılan operasyon haberleriyle sarsıldı. Kayıpların bir ara yüzde 6'ları gördüğü Borsa İstanbul günü yüzde 5.21'lik kayıpla 70 bin 946 puandan tamamladı. 2.02 TL seviyelerindeki dolar, 2.04 TL'yi aşarken, 2 yıllık gösterge faizde önceki günkü kapanışa göre yükseliş 20 baz puana yaklaştı. Kamu ihalelerine fesat karıştırıldığı ve rüşvet verildiği iddiaları kapsamında İstanbul ve Ankara'da aralarında işadamlarının da bulunduğu bazı isimlerin evlerine baskın düzenlenirken, bazı işadamlarının yanı sıra siyasilerin yakınlarının da gözaltına alındığı bildirildi.

Halkbank'ta kayıp %12.3

Bir analist endeksteki düşüşü, “Mali polisin incelemesi, olayların ne kadar büyüyüp büyümeyeceği hakkındaki soru işaretleri nedeniyle yurtdışı gündemden uzaklaşıp iç faktörleri fiyatlamaya başladık” şeklinde değerlendirdi. Dünkü sert düşüşle borsadaki şirketlerin piyasa değeri 25 milyar TL azalarak 532 milyar TL'ye indi. Mali polisin Halkbank genel müdürlüğünde incelemeler yapması ve Genel Müdür Süleyman Aslan'ın gözaltına alınması banka hisselerinde sert düşüşe neden oldu. Halkbank hisseleri günü yüzde 12.34 kayıpla tamamladı. Emlak Konut hisselerinde yaşanan değer kaybı ise yüzde 12.45 oldu. Operasyonda inşaat şirketlerinin de yer alması borsadaki gayrimenkul hisselerini olumsuz etkiledi.

'Belge istenildi'

Halkbank'tan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, bankadan bilgi ve belge talep edildiği belirtilirken; bankanın olağan faaliyetlerini ise sürdürdüğü ifade edildi.

Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Merkez Bankası, dünkü Para Politikası Kurulu toplantısında beklentilere paralel faiz koridorunun alt ve üst bandını, Piyasa Yapıcısı (PY) bankalara tanınan borçlanma imkanı oranını ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı sabit tutarken, PY bankalara tanınan fonlama imkanını kısarak sıkılaştırmaya gitti. Merkez zorunlu karşılıklar (ZK) ve rezerv opsiyon katsayılarında değişikliğe gitmedi. Mevcut politika duruşunun enflasyona ilişkin riskleri sınırlamak için yeterli olduğu belirtilen PPK metninde, “Önümüzdeki dönemde bankalararası piyasada faizlerin yüzde 7.75'e yakın, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin ise yüzde 6.75 ve üzerinde oluşmasının sağlanacağı ifade edilmiştir” denildi.

Haberin alındığı kaynak » www.ekonomiekibi.com

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBorsaBorsa İstanbulHalkbankİstanbulMerkez BankasıRüşvet
Görüş Bildir