Bütçe İlk 6 Ayda 6,7 Milyar Açık Verdi

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Bütçe Açığı 6,7 Milyar Lira

Bütçe Açığı 6,7 Milyar Lira

Bütçe açığı yılın ilk 6 ayında 6,7 milyar lira olarak gerçekleşti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe açığının haziran ayında 6,3 milyar lira, yılın ilk 6 ayında ise 6,7 milyar lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Şimşek faiz dışı fazlanın, bu yılın ilk yarısında, geçen yılın ilk yarısına göre düşük gerçekleştiğini belirterek, ''Geçen yılın ilk yarısında 25,3 milyar lira faiz dışı fazla verilirken, bu yılın ilk yarısında faiz dışı fazla 19,6 milyar lira olmuştur'' dedi.

Bütçe performasında ciddi bozulma

Şimşek, bütçe dengesinde geçen yılın ilk 6 ayına göre performansta ciddi bir bozulmanın söz konusu olduğunu bildirdi.

Sosyal güvenlik açığının ilk 6 ayda 7,4 milyar lira ilave maliyet getirdiğini belirten Şimşek, ilk yarıda TCDD'nin artan yatırımlarını finanse etmek için 1,9 milyar liralık ilave transfer yapıldığını bildirdi.

Şimşek, yılın ilk yarısında bütçe gelirlerinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında artarak 162,2 milyar lira olduğunu söyledi.

Bakan Şimşek, yılın ilk 6 aylık döneminde vergi gelirlerinin faiz hariç giderleri karşılama oranındaki istikrarın devam ettiğini belirterek, ''Söz konusu oran yüzde 92 olarak gerçekleşmiştir'' dedi.

Giderler arttı
Mehmet Şimşek, Ocak-Haziran döneminde bütçe giderlerinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,9 oranında artarak 168,9 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirterek, ''Yıl sonu hedefine göre gerçekleşme oranı yüzde 48,1'' dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Toplam harcamalar içerisinde faiz hariç bütçe giderleri yüzde 18,1 oranında artarken, faiz giderlerindeki artış yüzde 17 olmuştur'' dedi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Ek vergi için çalışma

Ek vergi için çalışma

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, düzenlediği basın toplantısında makro ekonomik gelişmeler ve Ocak-Haziran 2012 dönemi merkezi yönetim bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''6 aylık bütçe uygulama sonuçlarına göre ek vergi gelebilir mi?'' şeklindeki sorusu üzerine Bakan Şimşek, 2013 yılı bütçesi üzerinde çalışacaklarını, bu süreçte ilave tedbir gerekip gerekmediğine bakacaklarını, dolayısıyla bu aşamada bir şey söyleyemeyeceğini, fakat gerekirse ilave tedbirlerin alınabileceğini ifade etti.

Şimşek, son dönemde gündeme gelen futbolcuların ödediği vergilerle ilgili soruyu yanıtlarken, şu değerlendirmelerde bulundu:

''Bu, geçmişte kontrolü zor diye vergi oranları bizim dönemde indirilmiş. Ama 'yeni gelir vergisinde bu hususlar değerlendirilir' dedim. Yani dolayısıyla yeni gelir vergisi tasarısının üçüncü taslağı hazır. Şimdi Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda tartışılıp sonra Bakanlar Kurulu'na daha sonra TBMM'ye gönderilmesi gerekiyor. Dolayısıyla orada, bu ve benzer hususların tamamı tartışılacak, değerlendirilecek ve karara bağlanacak. Benim şahsi görüşüm, kamu vicdanını yaralayan bir durum sözkonusu ise bunun düzeltilmesinin taraftarı olacağım diye bugünden bu beyanı vereyim.''

KONUTLARDAKİ VERGİLENDİRME ÇALIŞMALARI

Konutlarda birim fiyat üzerinden verginin belirlenmesi konusundaki çalışmaların sorulması üzerine Şimşek, konut sektöründe bir miktar yavaşlamanın olduğunu, Haziran başı itibariyle mevcut stoku da dışarıda tuttuklarını ifade ederek, ''Zamanımız var, herkes projesini yaparken bu durumu dikkate alsın. O yönde hassas bir çalışma yapılacaktır, sektörle de konuşacağız. Burada amacımız vergide adaleti sağlamaktır'' dedi.

Özelleştirmelerle ilgili soru üzerine de Bakan Şimşek, gelir amaçlı özelleştirmelerin bir kenara bırakılması halinde reform amaçlı özelleştirmelerin daha zorlu ve sıkıntılı olduğunu söyledi.

Şimşek, aslında Özelleştirme İdaresi'nin ihale anlamında, uygulama anlamında elektrik dağıtım şebekelerinin tamamını bitirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Fakat şirketlerimiz hesaplarını iyi yapamadıkları için bir de dış konjonktürde olumsuz bir gelişme yaşandığı için o gerçekleşen ihalelerin önemli bir kısmı tamamlanamadı. Dolayısıyla o süreci yeniden başlatmak lazım. Bugün kayıp kaçak oranları özellikle bazı bölgelerimizde çok yüksek. Bunu özel sektör eliyle yaparsak ben eminim kayıp kaçak oranlarını düşüreceğiz. Zaten onlara hedef de veriyoruz. Yani 'siz kayıp kaçak oranını mevcut seviyeden şu seviyeye indirirseniz siz toplam ciro üzerinden yüzde 2,3 oranında bir gelir elde edeceksiniz' diyoruz. 'Hedefleri tutturamazsanız biz sizden o farkı alırız' diyoruz. Yani kayıp kaçakların da parasını o zaman şirket ödemiş olacak.''

ÇAYKUR, BOTAŞ gibi kurumların özelleştirilme programı kapsamına alınmasının da Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun vereceği bir karar olduğunu anlatan Şimşek, bugün itibariyle böyle bir kararın söz konusu olmadığını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

2013 Bütçesi İle İlgili Konuştu

Maliye Bakanı Şimşek: Gerekirse ilave tedbirler alabiliriz.Maliye Bakanı, kamu kurumlarını uyardı.
Mehmet Şimşek, "Kamu kurumlarında biz harcayalım, bütçe sonradan gelir dönemi sona erdi" dedi.
Şimşek, 2013 yılı bütçesinde gerekirse ilave tedbirler alınabileceğinin sinyallerini verdi.
Maliye Bakanı, kamu kurumlarına "bizden ilave kaynak yok" uyarısını da yaptı.
Şimşek, "Bütün kamu kuruluşlarını uyardık, ben tekrar uyarıyorum. Yani, Biz önden gidelim bütçe sonradan gelir, bize kaynak verirler yaklaşımını biz bu sene kesinlikle müsamaha etmeyeceğiz. Yani alt yapı yatırımlarında bazı hususlar çalışılabilir ama bunun dışında özellikle cari harcamalara Türkiye'nin üretimini arttırmayan cari harcamaları ilave kaynak sağlamayacağız" dedi.
2013 Yılı İçin Ek Vergiler Gündemde mi?
6 aylık bütçe dengesinde ciddi bir bozulma olduğunun altını çizen Şimşek, "2013 yılı için ek vergiler gündemde mi" sorusunu cevapladı.
Mehmet Şimşek, "2012 yılı bütçesi önümüzde, 2013'ü çalışacağız bunları çalışırken ilave tedbir gerekiyor mu gerekmiyor mu o zaman bakacağız? Şu aşamada birşey söyleyemem ama gerekiyorsa bizim almamız lazım" dedi.
Sporcuların düşük vergi ödemesiyle ilgili iddiaları değerlendiren Şimşek, "Kamu vicdanını yaralayan bir durum sözkonusu ise bunun düzeltilmesinin taraftarı olacağım" dedi.
Mehmet Şimşek, Çay-Kur ve BOTAŞ gibi kurumların özelleştirilmesi ilgili bir kararın da söz konusu olmadığını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluMehmet ŞimşekTürkiye Büyük Millet Meclisiçaytransfervergi
Görüş Bildir