Burun Estetiğine Gerek Yok! Burnunuzun Güzel Durması İçin Makyaj Hilelerini Anlatıyoruz

33PAYLAŞIM

"Bu kızın burnu çok büyüktü! Nasıl böyle kusursuz görünüyor?" diye düşündüğünüz birileri oldu mu? Kesin olmuştur. Demek ki o en önemli makyaj sırlarını biliyor, peki ya siz?

1. Eğer kusurları olan bir burnun varsa sakın üzülme! Çaresi sadece birkaç makyaj malzemesi uzaklıkta...

Burun yüzümüzün en önemli yerlerinden biri. Öyle ki bütün görünümü tamamıyla değiştirebiliyor. E, haliyle en yaygın estetik bölgesi de burun oluyor.

Eğer burun yapınız çok ciddi bir sorun teşkil etmiyorsa ya da sağlık açısından nefes almanızı engelleyecek bir durumla karşılaşmıyorsanız, bence hemen estetik merkezine koşmanıza gerek yok. Çünkü doğru makyaj hilelerini kullanarak kusursuza yakın ve hatta kusursuz bir görünüme kavuşmanız mümkün.

2. Öncelikle ihtiyacınız olan makyaj malzemelerini sayıyorum. Kalemler, kağıtlar hazır mı?

Malzemelerimiz olmadan harika bir kontürleme işlemi yapmamız çok güç. Gelin bakalım listemizde neler var?

3. Tabi ki önceliklerimiz "Pudra ve fondöten"

Kontür işlemi için ten rengimizden çok açık ve çok koyu tonlardaki pudra ve fondötenlere ihtiyacımız var. Sonrasında ise bitirici vuruşu yapmak için güzel bir aydınlatıcıya. Benim bu ürünler için size küçük tavsiyelerim olacak.

Yoğun kapatıcı yerine bazen fondötenle kontür uygulamayı daha çok seviyorum. Bunu genelde daha doğal görünmek istediğim zamanlarda yaparım. Kullandığım ürün ise Loreal'in oldukça koyu rengini aldığım True Match fondöteni.

Kapatıcı tercihim ise hemen şurada!

4. Kontür makyajlarının en önemli malzemesi elbette o: Aydınlatıcı!

Aydınlatıcı benim için gerçekten önemli. Hatta bazen sadece CC krem ve aydınlatıcı sürerek çıkarım dışarı. O yüzden bence önerilerime kulak verirseniz Farmasi kontür paletinden asla pişman olmayacaksınız.

5. Sıra geldi makyaj fırçalarına. İhtiyacımız olanlar; ince uçlu fırça ve yassı uçlu bir dağıtma fırçası.

İnce uçlu fırça olarak, far fırçası veya eyeliner fırçalarını tercih edebilirsiniz. Ben bunun için Mac Far Fırçası kullanıyorum. Dağıtma içinse biraz daha kalın, yassı ya da kesik uçlu karıştırma fırçalarından birini kullanabilirsiniz. Benim tercihim Paese Dağıtma Fırçası.

Böyle tek tek fırça almakla uğraşmak istemezseniz tavsiyem set tercih etmeniz. Hem fiyat olarak daha avantajlı oluyor hem de yüzünüz için ihtiyacınız olan her fırçaya sahip olmuş oluyorsunuz.

Sizin için seçtiğim şu fırça setlerine belki göz atmak istersiniz. Burada!

6. Malzemeler listesi not alındıysa şimdi burun şekillerine göre nasıl kontürleme yapılacağı konusuna geçelim. Önce küçük burunlar...

Küçük burun da sorun mu olurmuş demeyin. Bazen küçük burunların büyük sorunları olabiliyor :) Mesela iri gözler, geniş bir yüz ve büyük dudaklar. Peki, yüz hattına oranla ufak bir buruna sahipseniz ne yapmalısınız?

Bu iri hatlar arasında burun kaybolup gitmesin diye öne çıkarmalısınız. Bunun için de burun kemiğini ve kanatlarını ten renginizden biraz daha açık renk bir fondöten ve pudrayla komple boyamalısınız. Benim size önerim Clinique Stick Fondöten serisinden size uygun olan renk!

Fondöteni destekleyecek açık renk pudra için de şuradaki ürün benim favorim. Siz de bir göz atabilirsiniz.

7. Sıra geldi büyük burun makyajı için küçültme tüyolarına. Hadi bakalım hokuuus pokuuuus!

Yüz hattınıza oranla daha büyük bir buruna sahip olanların yapması gereken ilk şey koyu renk kapatıcılar ve aydınlatıcılara sahip olmak. Sonrasında ise yapılması gerekenler bu ürünlerle burun hattını yeniden çizmek.

Koyu renk kapatıcınızla kaş kemiğinden itibaren burun kenarından ince şekilde iki çizgi çekin. Bu çizgiler burun ucuna kadar inmeli. Çizgilerin ince olması dağıtma işlemi esnasında kolaylık sağlayacağı için ince uçlu fırça kullanmanızı öneriyorum. Far fırçası ya da gölgelendirme fırçası gayet uygun olur.

8. Büyük burun makyajıyla devam edelim. Koyu kontür hattı çizildikten sonra yapmanız gereken...

Burnun üst kısmına aydınlatıcı sürmek. Bu konuda benim favori ürünüm çift taraflı NYX Professional Makeup Stick Aydınlatıcı. Daha önce denemeyeniniz varsa benden tavsiye...

Aydınlatıcıyı sürerken burnun üst kısmından ucuna kadar ince bir çizgi çekmelisiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey burun tipinizin nasıl olduğu. Eğer ucu geniş bir burnunuz varsa aydınlatıcıyı burnun aşağısına kadar değil, yarısına kadar uygulamanız gerekiyor.

Bu arada küçük bir de not: Koyu renk kapatıcı yerine burun hat çizgisini uygun bir bronzer kullanarak da çizebilirsiniz.

9. Artık çizgileri güzelce dağıtıp, doğal ve ince bir burun görünümü yakalayabiliriz!

Dağıtma işlemi için yukarıda kullanabileceğiniz ince uçlu fırça önerilerinden bahsetmiştim. Şimdi onlara ek olarak kolay kullanabileceğiniz ve doğal bir dağılma sağlayacak şuradaki yassı uçlu fırçaya da göz atmanızı istiyorum. Unutmayın, buradaki en önemli şey doğallığı kaybetmemek!

10. Yumru burun tipi için düz ve doğru bir hat belirlenmeli.

Yumru burun geniş bir burun yapısıdır. Bu tip burunları düz bir görünüme getirebilmek için kapatıcı ya da bronzlaştırıcılardan yardım alarak burnun mevcut çizgisinden farklı bir çizgi oluşturmak gerekiyor. Nasıl mı?

Öncelikle burnun yumru kısmına mat bronzlaştırıcı ya da kapatıcı sürebilirsiniz. Burada yapılacak gölgelendirme işlemi düz bir burun görünümü yakalamanızı sağlayacak.

Ardından burun ucuna ufak bir vurgu yaparak, dikkati tümseklerden uzaklaştırabilirsiniz. Vurgu işlemini de önereceğim bu kontür paletinde ki aydınlatıcı ile yapabilirsiniz.

11. Kanatlı burunlar için ideal uygulama, burnun alt kısmını ince gösterecek gölgelendirmelere başvurmaktır.

Renk oyunları kullanarak kanatlı burun görüntüsünü nötralize edebilirsiniz. Bunun için burnun uç kısmında ve kanatlarda gölgelendirme işlemi yapılmalı, diğer kısımlar ise aydınlatılmalı.

Burnun kanat çevresine koyu renk kontür kapatıcı uygulayın ve diğer kısımlara da aydınlatıcı sürün. Daha doğal bir uygulama için tavsiyem krem kontür ürünleri tercih etmeniz. Kullandığım ve oldukça memnun olduğum Note Krem Kontür Paleti'ni öneri olarak ekleyebilirim. Ayrıca kullanacağınız ürünlerin rengi soğuk alt tonlu olmalı.

En beğenilen ve en çok satılan diğer krem kontür ürünlerini de incelemeniz için buraya ekliyorum.

12. Sadece burun hattını belirginleştirmek ve biraz daha ince ve düz bir görünüm yakalamak isteyenler için de bu kısım önemli

Yapmanız gereken şey tıpkı diğer kontür işlemlerinde olduğu gibi burun kemiği üzerinde kaştan itibaren düz ve ince bir çizgi çekmek. Yukarı da örnek görselleri görebilirsiniz. Etrafını ve burun ucunuzu aydınlatıp, yassı bir fırça ile dağıtarak kısa sürede hatları belirgin, güzel bir buruna kavuşabilirsiniz.

Küçük bir tüyo: Burun makyajında burnu istediğiniz görünüme getirmek için kaşlarınızı da boyamanız ve şekillendirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bunun için benim tercihim Pastel Kaş Maskarası'ndan yana.

13. Kemerli burun yapısı olanları böyle alalım. Bu makyaj tüyolarıyla düz bir burun hayal değil...

Yapılacak ilk şey burundaki kemerli bölgenin başlangıç kısmını aydınlatmak. Bunun için aydınlatıcı kremi ince bir fırçayla burnun bahsettiğimiz kısmına yani kemerin başlangıç noktasına sürün ve yayın. Ardından koyu tonlardaki kapatıcınızı alın ve kemerin üst noktasına sürün. dağıtma işleminin ardından burnunuzun üzerine ten renginize uygun bir pudra sürün. Pudra için hemen şuraya göz atmanı öneririm. İşlem tamam!

Unutmamanız gereken şey açık tonların bölgeyi vurguladığı, koyu tonlarınsa arka plana attığıdır.

14. Uzun burunlar sorun olmaktan çıksın, hem yüzünüzle orantılı görünsün hem de çok karakteristik olsun.

Uzun burnu daha kısa göstermenin ilk yolu aşırı koyu tonlardan uzak durmak. Yani bunun için tercih edeceğiniz kapatıcılar çok koyu olmamalı. Cilt tonunuzdan bir ton koyu bir kontür kapatıcı uygun olacaktır. Yine burun kemiği hizasında kaştan burun ucuna doğru bir çizgi ile uygulamayı yapabilirsiniz.

Uzun burnu kısa göstermenin püf noktası sadece burun üzerinde yapılacak makyaj oyunları değil. Dudaklarınızı dudak renginize uygun bir dudak kalemi ile kalınlaştırmalı, dudak parlatıcısı ile de bolca dolgunlaştırmalısınız. Kirpiklerinizin de hacimli durması önemli. Size bu konuda kendi kullandığım ve aşırı memnun olduğum L'oréal Paris Miss Baby Roll maskarayı önerebilirim.

15. Geniş burunlar için çözüm koyu tonları bol kullanmak!

Geniş burunlar için ilk olarak yapmanız gereken şey başlıkta da belirttiğim gibi koyu tonlar tercih etmek. Farmasi kontür stick bu uygulama için oldukça ideal. Geniş burunlarda burun makyajını yüz makyajından ayrı tutmamalısınız. Bir bütün olarak yapmanızı tavsiye ederim.

Şimdi koyu renk kapatıcınızı ilk olarak burun bölgesine uygulayabilirsiniz. Burun kemiğinizin üzerinde kaştan başlayan ve burun ucuna kadar dar bir çizgi çekin. Burnunuzun yan kısımlarına da kapatıcıyı uygulayın. Ardından dağıtma işlemini yanak ve elmacık kemiklerinize doğru yapın.

Burnunuzun tam orta kısmına aydınlatıcıyı sürün ve bu kısım içinde dağıtıcı fırçayı kullanın. Odak direkt olarak burnunuzun üstü olmalı.

16. Gördüğünüz gibi geniş bir burnu dar görünüme getirmek aslında oldukça basit! Sadece biraz tüyo ve biraz pratik...

Burnunuzun üst kısmına likit, pudra ya da kompakt aydınlatıcı tercih edebilirsiniz. Ben yoğun kompakt aydınlatıcılar yerine likit ya da pudra aydınlatıcıları daha doğal buluyorum. Bu konuda size bazı önerilerim var. Buyurun inceleyin.

17. Hadi şimdi biraz da burnumuzun ucunu kaldıralım.

Burun ucunu kalkık göstermek en sevdiğim makyaj hilesi. Nasıl yapıldığını merak edenler için hemen açıklıyorum. İşin sırrı aydınlatıcı!

Uygulamayı Loreal Aydınlatıcı Palet Glow kullanarak yapabilirsiniz. Öncelikle aydınlatıcıyı burun ucunuza çok yuvarlak olmayacak şekilde sürmelisiniz. Burnun alt kısmına yani burun deliklerinin olduğu kısma ise koyu renk kapatıcı sürün. Burada kapatıcıyı doğal bir şekilde dağıtabilmeniz ayrıca önemli. 

Ardından burnun alt kısmına bronzer uygulayın. Bu konuda öneri isteyenler olursa, Rimmel bronzlaştırıcı pudra benim favorilerimden biri.

İşlem tamam, sonuç nasıl ama!

18. Burun ucu kaldırma ve inceltme işlemini bir arada uygulamak isterseniz de hemen açıklıyorum.

Koyu tonlardaki kapatıcınızla burun kemiği üzerinde dar bir çizgi çekin. Bu çizgiye burnunuzun ucunu da dahil edin ve dağıtma işlemini burun deliklerinin alt kısmına kadar uygulayın. Aydınlatma işlemini ise sadece burnun ön kısmına yapın. Ayrıca burun ucuna da ayrıca aydınlatıcı sürün ve dağıtın. İşte hepsi bu.

Şuraya hem kontür kapatıcıları hem de aydınlatıcıları bir arada kullanabileceğiniz paletleri ekleyeyim ki size kolaylık olsun.

19. Burun makyajıyla beraber kalın dudaklar ve belirgin gözler uzun burnun daha kısa görünmesini sağlar.

Yukarıda biraz bu konudan bahsetmiştim. Eğer uzun bir burnunuz varsa makyajınızı bir bütün olarak düşünmeli ve göz ile dudak makyajına da ayrıca özenmelisiniz. İster dudaklarınızı kalem ve parlatıcıyla dolgunlaştırabilir, isterseniz de dolgun görünüm verecek çarpıcı renklerle güzel bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Görselde olduğu gibi bunu kırmızı ruj kullanarak yapmak isteyenler Maybelline'in Hydra Supreme Ruj'unu deneyebilirler. Unutulmaması gereken rujun mat olmaması gerektiği. Çünkü mat rujlar dudakları olduğundan daha ince gösterir.

Eğer dudaklarınız inceyse ve ruj öncesinde kalem kullanmanız gerekiyorsa bu kez yine Maybelline'in kırmızı dudak kalemini tercih edebilirsiniz. Kalem ve ruj ikisi bir arada çok daha etkili olacaktır.

20. Gelelim maskara seçimine... Burunla maskara ne alaka demeyin. Dolgun ve hacimli gözler dikkatleri burnunuzdan uzaklaştıracak!

makyajda burun hilelerini uyguladınız, bir üst maddedeki gibi dudaklarınızı dolgunlaştırdınız ve sıra kirpikleri hacimlendirmeye geldi. Üstteki maddelerden birinde Loreal Paris Miss Baby Roll'dan bahsetmiştim. Gerçekten çok memnun olduğum bir maskara. Ama burada size deneyip çok sevdiğim diğer ürünlerden de bahsetmek istiyorum. Malum biz kadınların asla tek bir favori ürünü olmaz :)

Birincisi Lancome geniş açılı maskara, ikincisi ise New Well ekstra hacim veren maskara

Bugün Nerelerde İndirim Var? Bugüne Özel Fiyatlarıyla Kaçırmamanız Gereken 21 Ürün - onedio.com
Bugün Nerelerde İndirim Var? Bugüne Özel Fiyatlarıyla Kaçırmamanız Gereken 21 Ürün - onedio.com
İnternetten Söyleyerek Daha Ucuza Getirebileceğiniz Ayçiçek Yağı ve Diğer Süpermarket Ürünleri - onedio.com
İnternetten Söyleyerek Daha Ucuza Getirebileceğiniz Ayçiçek Yağı ve Diğer Süpermarket Ürünleri - onedio.com
Yasak Elma'nın Son Bölümünde Ender, Yıldız, Şahika ve Zehra'nın Göz Kamaştıran Kıyafetleri - onedio.com
Yasak Elma'nın Son Bölümünde Ender, Yıldız, Şahika ve Zehra'nın Göz Kamaştıran Kıyafetleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sax

soldaki gollum

lamroy

De yalnız bu evrakta sahteciliğe girer!

Görüş Bildir