Bursaspor Taraftarları Kadıköy'de Kadınlara Saldırdı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Bursaspor Taraftarı Kadınlara Saldırdı

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kadıköy'de düzenlenen Kadınlar Günü mitinginin ardından dağılan kadınlara Bursaspor-Fenerbahçe karşılaşmasına giden Bursaspor taraftarı saldırdı. Saldırıda 1’i bıçakla olmak üzere 10’a yakın kadının yaralandığı belirtildi..

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kadıköy Meydanı’nda düzenlenen mitingde 8 Mart’ın resmi tatil olması istendi.

Yöresel kıyafetleriyle alanları dolduran binlerce kadın, “Cinsiyetçi politikalara, savaşa, yoksulluğa, kadın katliamlarına ve emeğimizin sömürüsüne karşı direnerek örgütleniyoruz. Barışı kadınlar getirecek” diye haykırdı. Mitingin ardından dağılan kadınlara, Bursaspor-Fenerbahçe karşılaşmasına giden Bursaspor taraftarı saldırdı. “Kahrolsun PKK” sloganlarını atan grup, kadınların bineceği otobüsleri tahrip etti. Saldırıda 1’i bıçakla olmak üzere 10’a yakın kadının yaralandığı belirtildi.

Haydarpaşa Numune Hastanesi’nin önünde öğle saatlerinde bir araya gelen, aralarında CHP, BDP, EMEP, ÖDP, Halkevci Kadınlar, Demokratik Özgür Kadın Hareketi, Feministler, Lambdaistanbul, Halkların Demokratik Kongresi, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği (TTB) gibi 30’u aşkın kurumdan çok sayıda kadının katıldığı mitingde “Savaşa, yoksulluğa, kadın katliamlarına ve emeğimizin sömürülmesine karşı direnerek örgütleniyoruz”, “Bana bak Başbakan sabrımızı taşırma, kendin yat kuluçkaya, 1 Türkcük, 2 Türkcük, 3 Türkcük doğurmaya”,“Kadına yönelik şiddete son”, “Hiçbir kadın tecavüzcüsüyle evlendirilemez” yazılı pankart ve dövizlerinin açıldı. Fransa’nın başkenti Paris’te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğraflarını taşıyan kadınlar, “Rosa’lardan Sakine’lere sözünüz sözümüz, yolunuz yolumuzdur", “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor” sloganları attı. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ile yöresel kıyafet giyen BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in de katıldığı eylemde, kadınlar mitingin yapılacağı Kadıköy İskele Meydanı’na yürüdüler. Burada Platformu adına metni sanatçı Ayşenur Kolivar ve tiyatrocu Rugeş Kırıcı, Kürtçe ve Türkçe yaptı.

Erkek egemen sistemin bütün kurumlarının yerle bir olana dek mücadelelerinin süreceği belirtilen açıklamada “Savaşlarda en çok bedeli ödeyen kadınlar, barış süreçlerinde de en fazla sözü söyleyebilmelidir. Halkların eşit ve özgür birlikteliği için askeri ve siyasi operasyonlara son verilmel, cezaevlerinde rehin olarak tutulan binlerce Kürt siyasetçi özgürlüğüne kavuşturulmalıdır. Savaşa, cinsiyetçi politikalara, yoksulluğa emeğimizin sömürülmesine ve kadın katliamlarına karşı direniyoruz. Biz kadınlar bu savaşın sonlandırılmasını istiyoruz” denildi.

Çözüm sürecinde kadınlar olmalı

Sebahat Tuncel ise 8 Mart’ın tatil olması gerektiğini belirterek bu konuda kanun teklifi verdiklerini söyledi. AKP hüküm hükümetini eleştiren Tuncel “Kadın yaşamın kendisidir. Kadınlar olmadan özgür olmak mümkün deği. Hergün kadına karşı şiddet uygulanıyor. Günde 5 kadın ölüyor bu kader değil buna itiraz ediyoruz. Kızkardeşlerimizin öldürülmesine izin vermeyeceğiz. Biz kadınlar olarak hem toplumu hem kendimizi özgürleştireceğiz" dedi.

Tuncel, çözüm sürecini kadınların yakından takip ettiğini belirterek şöyle devam etti: “Kadınlar bana ‘Bu defa barış olacak mı, AKP samimi mi?’ diye soruyor. Biz AKP’ye nasıl güveneceğiz. Kadınlar ve gençlere güveniyoruz. Bu süreç risklidir. O yüzden biz kendi özgücümüze güvenerek barışı getireceğiz.”

Haberin Tamamı İçin:

Bursaspor Taraftarları Kadıköy'de Kadınlara Saldırdı

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla dün Kadıköy'de düzenlenen Kadınlar Günü mitinginin ardından dağılan kadın ve çocuklara, Fenerbahçe-Bursaspor karşılaşmasını izlemek için İstanbul'a gelen Bursaspor taraftarları saldırdı.

5 yaşında bir çocuğun ve annesinin de darp edildiği saldırıda, miting sonrası ilçelerine dönmek üzere otobüslerine binen kadınlara da taşlar ve şişelerle saldıran grup, çok sayıda otobüsü tahrip etti. 1 yurttaş bıçakla yaralandı. "Kahrolsun PKK" sloganlarını atan ırkçı saldırganlar, kadınların bineceği otobüsleri de tahrip etti.

Polisin müdahale etmediği saldırıda mitinge katılan yakınlarını almak için gelen Halit Demirkapu adlı vatandaş saldırganlar tarafından bıçakla yaralandı. Yine aynı saldırıda bıçakla yaralanan Demirkapu'nun yanında bulunan Rezan Demirkapu ve oğlu 5 yaşındaki Argeş Demirkapu da ırkçı taraftarlar tarafından darp edildi. Halit Demirkapu, Rezan Demirkapu ve Argeş Demirkapu saldırının ardından Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu ve tedavilerinin devam ettiği öğrenildi. Aynı saldırı sırasında saldırıdan kendini korumaya çalışan Şehriban Güven isimli kadının ise ayağı kırıldı.

Öte yandan Salıpazarı tarafında da otobüsleri ile ilçelerine gitmek isteyen kadınlara yaklaşık yüz kişilik Bursaspor taraftarı tarafından saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda Nezire Çiftçi adlı kadın kafasından aldığı darbeler sonucu yaralandı. Çiftçi, Halkalı Kent Hastanesi'ne kaldırıldı.

Saldırı sonrası otobüslerine binmek için bekleyen kadınları abluka altına alan polis, saldırgan taraftarları otobüslere bindirerek uzaklaştırdı.

SKY 360

Haberin Tamamı İçin:

Bursaspor Taraftarları Kadıköy'de Kadınlara Saldırdı

Bursasporlu holiganlar Kadıköy'de Kadınlar Günü için yürüyen kadınlara 'Kahrosun PKK' diye bağırarak saldırdı. Saldırıda 10 kadın yaralandı. Başka bir holigan saldırısında oğlunu korumak isteyen baba bıçaklandı

Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Numune Hastanesi önünden, Kadıköy İskele Meydanı'na kadar yürüyüş yapan kadınlara, Bursaspor taraftarları saldırdı. BDP , ÖDP, ESP gibi partilerin de aralarında bulunduğu 30'a yakın sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan 8 Mart Kadın Platformu üyelerinin Kürtçe ve Türkçe olarak "Kadınlar savaş istemiyor", "Erkek vuruyor, kadın koruyor" şeklinde slogan atarak yürürken, Bursaspor taraftarları "Kahrolsun PKK " sloganları ile karşılık verdi. Taraftarlar daha sonra kadınlara ve bindikleri otobüslere saldırdı. Saldırı sırasında 10 kadının yaralandığı öğrenildi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBursasporCumhuriyet Halk PartisiFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüFransaİstanbulPolisSavaşkadınlartatil
Görüş Bildir