İsrail: ‘Bombacı Türkiye’den Giriş Yaptı'

 > -

Burgaz'da İsrailli Yolcuları Taşıyan Otobüste Patlama

Burgaz'da İsrailli Yolcuları Taşıyan Otobüste Patlama

Bulgaristan'ın doğusundaki Burgaz şehri havaalanında İsrailli turistleri taşıyan bir otobüste patlama meydana geldi. Patlamada yedi kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Bulgar BTV televizyon kanalı, İsrailli yolcuları taşıyan otobüsün patlama nedeniyle tamamen yandığını belirtti.

Haaretz'in haberine göre, Bulgar televizyonu, nedeni henüz belli olmayan patlamada yedi kişinin öldüğünü bildirdi. Patlamada çok sayıda kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

İsraillileri Taşıyan Otobüste Patlama: 7 Ölü

İsraillileri Taşıyan Otobüste Patlama: 7 Ölü

Bulgaristan’ın Burgaz şehrinde İsrailli turistleri taşıyan bir otobüste meydana gelen patlamada en az 7 kişi öldü, 30 kişi yaralandı. İsrail Başbakanı, İran'ı suçladı.

İsrailli yetkililer, Bulgaristan’ın doğusundaki Burgaz şehrinde İsrailli turistleri taşıyan bir otobüste meydana gelen patlamada 7 kişinin öldüğünü açıkladı.

Karadeniz kıyısındaki Burgaz Havalimanı’nda yaşanan patlama sonucu ikisi ağır 30 kişi de yaralandı.

Görgü tanıkları patlamanın otobüse birinin binmesi ardından, otobüsün ön kısmında meydana geldiğini belirtiyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'na dayanarak patlamaya bir bombanın yol açtığını açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, patlamadan İran’ı sorumlu tuttu.
“Tüm kanıtlar İran’ı gösteriyor” diyen Netanayahu, İsrail’in “İran terörüne güçlü bir karşılık vereceğini” belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama da olayı 'barbarca bir terör saldırısı' diye niteledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı ise şu açıklamayı yaptı: “Olay yerinde altı ceset bulunmakta. Ağır yaralı bir kişi hastanede öldü. İki yaralı ise yoğun bakımda bulunuyor. Otuz kişi ise tedavi altına alındı.”

Açıklamada, otobüste İsrail’den gelen bir charter uçağından inen yolcuların bulunduğu belirtildi.

Patlama, Arjantin’deki bir Yahudi toplum merkezine yapılan saldırının yıldönümüne denk geldi. İsrail 18 yıl önceki bu saldırıdan da İran’ı sorumlu tutmuş; Tahran ise iddiaları reddetmişti.

Görgü tanıklarının beyanı

İsrailli yetkililer Tel Aviv-Burgaz uçağından inen yolcuların yerel saatle 17:00 sularında otobüse bindiğini belirtiyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Paul Hirschson patlamadan hemen sonra Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada temkinli konuşmuş, “Bunun bir terörist saldırı olup olmadığını bilmiyoruz. Sadece bir patlama olduğunu biliyoruz” demişti.

Patlamanın etkisiyle yakında bulunan iki otobüs de zarar gördü.
Olay yerine giden Bulgar gazeteci Dobromir Dovkacharov “Patlamadan yarım saat sonra havalimanındaydım. Burada üç otobüsün tümüyle yandığını gördüm. Sadece metal iskeletleri kalmıştı” dedi.
Dovkacharov “İnsanlar şok halindeydi. Bir kişi kopmuş kafalar gördüğünü; bir başkası havada vücut parçalarının uçuştuğunu söyledi” diye ekledi.

Otobüste 47 yolcu olduğu bildiriliyor. Yetkililer bu yüzden ölü sayısının artabileceğini belirtiyor.

Patlama ardından Burgaz Havalimanı hava trafiğine kapatıldı, uçaklar

Varna havalimanına yönlendiriliyor.

İsrail, diplomat ve sağlık görevlilerini taşıyan iki uçağın yaralılara yardım etmek üzere Bulgaristan'a gönderildiğini duyurdu.

Ocak ayında İsrail'in, Bulgaristan’dan İsrailli turistleri taşıyan otobüslerde güvenlik önlemlerini arttırmasını istediği açıklanmıştı.

Bu istek, İsrailli turistleri Türkiye’den Bulgaristan’a taşıyan bir otobüste şüpheli bir paketin bulunmasından sonra yapılmıştı.
B
ulgaristan İsraillilerin sıkça tercih ettiği bir tatil merkezi.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

İran İsrail'in Terör Suçlamasını Reddetti

İran İsrail'in Terör Suçlamasını Reddetti

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Sahte ABD kimliğiyle İsraillilerin otobüsünü havaya uçurdu

Sahte ABD kimliğiyle İsraillilerin otobüsünü havaya uçurdu

Burgaz'daki Sarafovo havaalanında gerçekleştirilen saldırıyla ilgili bilgi veren Bulgaristan İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov, otobüse turist gibi binen canlı bombanın üzerinden sahte sürücü ehliyeti çıktığını söyledi. Tzvetanov, ehliyetin, 'nin Michigan eyaletinde düzenlendiğini belirtti.

Saldırganın kimliğinin belirlenmesi için DNA örneği ve parmak izi alındığını ifade eden Tzvetanov, sürdürülen uluslararası soruşturmaya Mossad ve FBI'ın da katıldığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı daha sonra saldırganın havaalanı güvenlik kameralarıyla çekilmiş görüntülerini de yayınladı. Bakan Tzvetanov, bu sırada gazetecilere yaptığı açıklamada bermuda şort giyen ve sırt çantası taşıyan saldırganın "kendisini diğer turistlerden ayırt etmeyi sağlayacak herhangi bir şüpheli durumu olmadığını" belirtti.

KURBANLAR ARASINDA TÜRK ŞOFÖR DE VAR Burgaz Belediye Başkanı Dimitar Nikolov, ölenlerin arasında Türk kökenli Bulgaristan vatandaşı Mustafa Kösöv'ün bulunduğunu açıkladı. 36 yaşındaki Kösöv'ün saldırıya uğrayan otobüsün şoförü olduğu bildirildi.

Burgaz hastanesine kaldırılan yaralı turistlerden hamile bir kadının ise doktorların tüm çabalarına rağmen gece saatlerinde hayatını kaybettiği belirtildi.

'DAN İSRAİL'E YANIT İsrail, saldırının ardından 'ı suçladı.

Haberin Tamamı İçin:

‘Bombacı Türkiye’den'

Burgas Havalimanı’nda İsrailli turist kafilesini taşıyan otobüse yapılan intihar eylemini üzerinden sahte ABD kimliği çıkan Jacque Felipe Martin’in gerçekleştirdiği belirlendi

İsrailli yetkililer uzun saçlı saldırganın Türkiye’den giriş yaptığını öne sürdü. Soruşturmaya İsrail’in yanı sıra FBI ve CIA de katıldı.

Bulgaristan’ın Burgas Havaalanı’nda İsrailli turistleri taşıyan otobüse düzenlenen ve 7 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı, Türkiye’den bu ülkeye giriş yaptığı öne sürülen Jacque Felipe Martin gerçekleştirdi. Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, 35-36 yaşlarında olduğu sanılan uzun saçlı saldırganın 4 ile 7 gündür Bulgaristan’da olduğunu açıkladı. Havaalanı güvenlik kameralarına yakalanan Martin’in büyük bir sırt çantasıyla birlikte belinde de küçük bir çanta taşıdığı görülüyor. Yetkililer saldırganın Bulgar vatandaşlarından yardım aldığı ihtimalinin de göz ardı edilmeyeceğini açıkladı. Ele geçirilen belgede Martin’in adresi olarak da Louisiana’daki bir kumarhanenin açık adresi gösterildi.

Türk asıllı şoför de öldü

İsrail anti-terör büro eski şefi Tuğgeneral Nitzan Nuriel, saldırganın muhtemelen Hizbullah veya İran tarafından gönderildiğini ve Türkiye sınırından Bulgaristan’a girerek eylemi gerçekleştirdiğini öne sürdü. Nuriel ayrıca intihar bombacısının Bulgaristan’daki Müslüman toplumundan da yardım almış olabileceğini iddia etti. Bulgar bakan saldırıda ölen İsrailli turist sayısının 5 olduğunu, ölenlerin arasında otobüs şoförü Türk kökenli Bulgaristan vatandaşı Mustafa Kösov’un da bulunduğunu bildirdi. Bulgar basını, 36 yaşındaki Kösov’un Blagoevgrad şehrine bağlı Yurukovo köyünde yaşayan eşi Emine’nin iki çocuğuna babalarının öldüğünü söyleyemediğini yazdı. Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNR), Tel Aviv’den gelen uçağın inmesinden kısa bir süre sonra, turistleri getiren tur operatörünü telefonla arayan ve kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin, “İsrailliler iki bombayla karşılanacak” dediğini bildirdi.

Şin Bet Bulgaristan’da

İç istihbarat servisi Şin Bet ve tıbbi uzmanlardan oluşan bir ekibi Bulgaristan’a gönderen İsrail hükümeti ise saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu. Bulgar medyası saldırganın üzerinden ABD’nin Michigan eyaletine kayıtlı sahte bir sürücü ehliyeti çıktığını açıkladı. Bunun üzerine soruşturmaya İsrail’in yanı sıra Amerikan istihbarat birimleri FBI ve CIA de dahil oldu. İsrail hükümeti özel bir uçak göndererek havaalanında mahsur kalan İsrail vatandaşlarını ve yaralıları ülkelerine geri götürdü.

Mossad haber vermedi

Haberin Tamamı İçin:

Zanlının görüntüleri yayınlandı

İsrailli turistlerin hedef alındığı bombalı saldırının ardından Bulgar emniyet makamları, failleri yakalamaya çalışıyor. Zanlının görüntüleri dün ilk kez yayınlandı. İsrail Başbakanı saldırıdan İran'ı sorumlu tutuyor.

Bulgaristan’ın Karadeniz kıyı şeridindeki Burgaz kentinin havalimanında meydana gelen ve en az sekiz kişinin hayatını kaybettiği saldırı, aslında büyük bir sürpriz olmadı. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov, son yıllarda saldırı düzenleneceğine dair ellerine 15 kez ipucu geçtiğini ve bu saldırıların engellendiğini söylüyor. Bulgar yetkililer, patlamanın bir intihar saldırganı tarafından gerçekleştirildiğinden yola çıkıyor. Bulgar televizyonu dün ilk kez, zanlının patlamadan hemen önce gözetleme kameraları tarafından kaydedilen görüntülerini yayınladı. Bulgaristan Devlet Başkanı Rosen Plevneliev, bu olayın açıklığa kavuşturulması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Plevneliev, "Bu terörist saldırı tarihimizde ilk kez düzenlendi ve tabii ki şoke olduk. Ancak olayı çok dikkatli bir şekilde analiz edeceğiz ve unutulmasına izin vermeyeceğiz. İsrail Cumhurbaşkanı ile Avrupa Birliği Komisyonu’nun Başkanı ve Avrupa Birliği Konsey Başkanı ile konuştum ve hepimiz böyle bir terör saldırısının peşinin bırakılmayacağı, hoşgörülmeyeceği ve unutulmayacağı konusunda hemfikiriz" dedi.
İsrailli turistlerin gözdesi
Bulgaristan İsrailli turistler için gözde bir tatil beldesi. Bu yıl İsrail’den ülkeye gelen turist sayısında yüzde 10 artış kaydedildi. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde yaşanan gerginlik nedeniyle birçok İsrailli, Türkiye’nin kumsalları yerine Bulgaristan’ın Karadeniz kıyılarını tercih ediyor. Bulgaristan’ın kıyı bölgeleri ayrıca İsrailli turistler için bir kumar cenneti.

İsrailli güvenlik birimleri ocak ayında Bulgar meslektaşlarını, İsrail vatandaşlarını hedef alacak İslamcı terör saldırılarına karşı uyarmıştı. İsrail’in istihbarat kurumu Mossad da yaz sezonunun başlangıcında uyarıları tekrarlamıştı.

İran'a suçlama

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu için saldırının sorumlusu patlamadan birkaç saat sonra gayet açıktı. Netanyahu, İran’ı, daha doğrusu İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun dış operasyonlar birimi Kudüs Gücü’nün komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’yi suçladı. Savunma Bakanı Ehud Barak da İran’ın müttefiklerinden destek aldığından emin.

Barak, "Saldırıyı Lübnan’daki Hizbullah yandaşları düzenledi ama tabii ki arkalarında hep İran var. İsrail sorumluları bulmak ve cezalandırmak için her şeyi yapacak. Bu İsrail’e karşı sadece saydığım güçlerin değil, aynı zamanda uluslararası Cihad hareketi ve El Kaide örgütünün de katıldığı uluslararası bir kampanya. Pes edemeyeceğimiz bir realitenin içinde bulunuyoruz" şeklinde kounştu.

İddiaları reddetti

İran devlet televizyonu ise Tahran yönetiminin Bulgaristan'daki saldırıyla ilgisi olduğu yolundaki iddiaları yalanladı. İranlı yetkililer, suçlamaların siyasî olduğunu savunuyor.

Öte yandan bir buçuk yıl öncesine kadar İsrail’deki Ulusal Güvenlik Konseyi’nin başkanı olan Uzi Arad ise İsrail’in sadece kurban rolünde olmadığını ve misilleme eylemlerinin yanlış olacağını söylüyor: "İsrail bu saldırıya belirli bir şekilde tepki gösterirse, o zaman belirli bir karşılık alacağından yola çıkıyordur. Yani olayların belli bir dinamizmi söz konusu. Ama kanımca olayla ilgilenen yetkililer çok tecrübeli, çok sorumluluk sahibi ve eylemlerimizin faturasını farklı cephelerde ödediğimiz dönemlerden çıkarılan derslerin de farkındalar.”

Deutsche Welle

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriArjantinAvrupa BirliğiBarack ObamaHizbullahİntiharİranİsrailLübnanTercihTerörhamileolaytatil
Görüş Bildir