Buralarda Yaşayabilir misin? Buz Gibi Havasıyla Tir Tir Titreten Dünyanın En Soğuk 16 Yeri

137PAYLAŞIM

Fotoğraflar bile içimi üşüttü... 🥶

1. Northern Ice - Grönland

2 yıl boyunca Grönland'da İngilizlerin keşif ve araştırma istasyonu olarak kullanılan alanda kaydedilen en düşük sıcaklık -66.1°C. Bu sıcaklık derecesi, 9 Ocak 1954 tarihinde kaydedilmiş.

2. Vostok - Antartika

Dünya üzerindeki en soğuk yerler arasında ilk sıralarda olan Antarktika'da yer alan Vostok, Nisan ayından Ekim ayına kadar ortalama olarak -65°C civarı bir sıcaklıktadır. Vostok, Kasım ve Mart ayları arasında biraz daha ısınarak -42°C olabiliyor.

3. Ulan Batur - Moğolistan

Moğolistan'ın en büyük ve en kalabalık şehri olan Ulan Batur, aynı zamanda tüm dünya üzerindeki en soğuk başkent olarak anılıyor. Ocak ayında -24,5°C sıcaklığa ulaşan Ulan Batur'da ulaşılan en soğuk derece ise Ocak 2001 tarihinde -45°C olmaktadır.

4. Eistmitte - Grönland

Anlamı "buz merkezi" olan Eismitte, 1930'lu yıllardan beri bir keşif alanıdır. Bu bölge ortalama -30°C olurken, en sıcak derecesi ise Temmuz ayında -12.2°C olmaktadır.

5. Eureka - Kanada

Kanada'nın Nunavut bölgesinde yer alan küçük bir araştırma merkezi olan Eureka, sadece 8 kişinin yaşadığı bir yer. Burada yıllık ortalama sıcaklık -18,8°C oluyor.

6. Rogers Pass - ABD

Amerika, Montana'da yer alan Rogers Pass, denizden tam 5,610 metre yükseklikte! Rogers Pass, ortalama  0°C ile 10°C arasındaki sıcaklığı ile en sıcak yerlerden biri...

7. Prospect Creek - ABD

Alaska'da yer alan Prospect Creek, genel olarak -10°C sıcaklıkta seyrederken, 1971 yılında en düşük sıcaklığını yaşayarak tam -62.2°C'a düşmüş. Bu bölge, Amerika'nın en soğuk bölgelerinden biri ilan edildi.

8. Stanley - ABD

63 kişilik nüfusu ile küçük bir Amerikan kasabası olan Stanley, Aralık ayında 8°C olurken, Temmuz aylarında ortalama 28°C olmaktadır.

9. Yakutsk - Rusya

Rusya'da yer alan ve yaklaşık 300.000 nüfusa sahip olan Yakutsk, dünyanın en soğuk büyük şehirlerinden biri olmaktadır. Burada Ocak ayı gelince ortalama sıcaklık −38,6 ° C civarıdır.

10. Norilsk - Rusya

Yine Rusya'da bir yer olan Norilsk, -30,9 ° C ortalama sıcaklığı ile en soğuk şehirler arasına ismini yazdırıyor.

11. Fort Good Hope - ABD

500 kişilik nüfusu ile bilinen Fort Good Hope adlı kasaba, bilinen en soğuk yerler arasında... Buranın ortalama sıcaklığı tam −31.7 ° C olurken, eğer hava rüzgarlıysa bu sıcaklık  60 ° C'nin altına düşebiliyor.

12. Barrow - ABD

Kış aylarında 30 gün boyunca güneşin doğmadığı Barrow, 30 Days of Night filmine ilham olmuştu. Soğukları ile de nam salan Barrow'da en soğuk ay olan Şubat'ta hava sıcaklığı  -29,1 ° C.

13. Yellowknife - Kanada

20.000 kişinin yaşadığı bu şehirde, kış ayları gelince anormal bir şekilde kar yağışı oluyor. Gecelerin oldukça uzun geçtiği bu şehirde eğer şanslıysanız kuzey ışıklarına rastlayabilirsiniz. Yellowknife'ın ortalama sıcaklığı ise -21C.

14. Winnipeg - ABD

www.globeguide.ca

Sert kışları ile bilinen Winnipeg şehri, Kuzey Amerika'nın en soğuk yerlerindendir. Winnipeg'de Ocak ayı geldiği zaman sıcaklık -20C civarında olurken, en düşük sıcaklık Şubat 1966 yılında -45C olarak kaydedilmiştir.

15. Harbin - Çin

Buz Şehri olarak anılan ve 10 Milyondan fazla insana ev sahipliği yapan Harbin şehri, aynı zamanda her yıl Buz Festivali düzenlemektedir. Burada ortalama hava sıcaklığı -23C civarında!

16. Oymyakon - Rusya

Dünya üzerindeki en düşük sıcaklığın kaydedildiği yer alan Oymyakon, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ortalama -50 ° C olurken, Eylül ile Nisan ayları aralığında  0°C’nin altındadır. Oymyakon, 6 Şubat 1933 yılında tam -67,7°C sıcaklığı görmüştür.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Dünya'nın En Soğuk Yeri "Oymyakon"da Yaşamın Nasıl Olduğunu Gösteren 21 İnanılmaz Fotoğraf - onedio.com
Dünya'nın En Soğuk Yeri "Oymyakon"da Yaşamın Nasıl Olduğunu Gösteren 21 İnanılmaz Fotoğraf - onedio.com
Kış Geldi! Kar ve Soğuk Havaları Sevenler İçin Birbirinden Güzel 12 Tatil Adresi - onedio.com
Kış Geldi! Kar ve Soğuk Havaları Sevenler İçin Birbirinden Güzel 12 Tatil Adresi - onedio.com
İçinizi Isıtmaya Geldik! Kışın Buz Gibi Soğuğundan Bir Çırpıda Uzaklaşıp Sıcacık Hissetmenizi Sağlayacak 30 Kış Manzarası - onedio.com
İçinizi Isıtmaya Geldik! Kışın Buz Gibi Soğuğundan Bir Çırpıda Uzaklaşıp Sıcacık Hissetmenizi Sağlayacak 30 Kış Manzarası - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
syfllh-asln

edmonton alberta canada da bizzat -55 te gunluk hayatimizi yasadigimizi biliyorum

syfllh-asln

isguzarlik gibi olmasin da ..... ama Winnipeg CANADA degil mi yav

k4dir

Soğuk hava candır ya. Ben yaşarım buralarda misss.

safirmavideniz

Stanley'in hava sıcaklığı Eskişehir'e benziyor .AH Eskişehir ah .Soğuğundan dolayı özleyemiyorum seni.

realscofield12

istanbul soğuğunda bile donuyorum oralarda hık diye çıkar canım

Görüş Bildir