Buquiccho: 'Başkanlık Sistemi Diktatörlüğe Döner'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Buquiccho: 'Başkanlık Sistemi Diktatörlüğe Döner'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla görüşen Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquiccho 'başkanlık sistemi' konusunda uyarıda bulundu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio , yeni anayasa çalışmaları kapsamında AKP’nin “başkanlık sistemi” nin ülkeyi “otoriter yapıya ve diktatörlüğe” götüreceği uyarısında bulunarak “Türkiye bütün Ortadoğu için rol model bir ülke. Ortadoğu’da diktatörlükler yıkılırken Türkiye’nin otoriterleşmeye yol açacak bir sistemi getirmesi tezattır” görüşünü dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye-AB Parlamento Komisyonu Toplantısı için Türkiye’de bulunan Buquicchio ile Avrupa Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helen Flautre ’u kabul etti. CHP Genel Başkan Yardımcıları Faruk Loğoğlu, Umut Oran ile CHP’nin TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerinin de hazır bulunduğu görüşmede ağırlıklı olarak yeni anayasa süreci görüşüldü. Görüşmede Buquicchio’nu, Türkiye’nin yeni anayasa yapım sürecinden memnuniyetini dile getirirken AKP’nin “başkanlık sistemi” önerisini eleştirdi.

‘Doğru bulmuyoruz’

Konuk başkan, AKP’den gelen “süre baskısını” da eleştirerek “Süratten ziyade sonuç almak önemli. En az 3 aya ihtiyaç olduğunu görüyorum” görüşünü dile getirdi. Türkiye’nin AB sürecinde bir ülke olduğunu ve AB üyesi ülkelerde en fazla yarı başkanlık sistemi olduğuna işaret eden Buquicchio’nun, “Başkanlık sistemini doğru bulmuyoruz, bunun sonucu otoriterlik ve diktatörlüğe gidebilir. Ortadoğu’da diktatörlükler yıkılırken, demokratikleşme sürecine gidilirken, Türkiye’nin rol model ülke olarak otoriterleşmeye yol açacak başkanlık sistemini getirmesi tezattır” görüşünü dile getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAvrupa BirliğiCumhuriyet Halk PartisiKemal KılıçdaroğluTürkiye Büyük Millet MeclisiUmut Oran
Görüş Bildir