Kamu Görevlileri İçin Yola Çıktılar

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Buluşma Habur'da Olacak İddiası

Buluşma Habur'da Olacak İddiası

Tutsakların yarın Habur’a götürülecekleri, ailelerin de Habur’a geleceği, bu planlamada bir değişiklik olmaması halinde ilk buluşmanın da burada gerçekleşeceği iddia edildi.

Radikal'in haberine göre PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İmralı’da kendisini ziyaret eden milletvekilleri aracılığıyla yaptığı çağrı sonucu, PKK’nin elinde tuttuğu kamu görevlisi ve askerlerin ailelerine kavuşması için başlayan süreçte sona gelindi.

Program planlandığı gibi sonuçlanırsa, PKK’nin elindeki 6 asker, 1 polis ve 1 kaymakam yarın Habur’da ailelerine kavuşabilecek.

Öcalan, İmralı’da kendisiyle görüşen BDP heyeti aracılığıyla, PKK’ye de iyi niyet adımı olarak, kaçırdığı ve aylardır haber alınamayan kamu görevlilerini serbest bırakması çağrısında bulunmuştu.

PKK’nin bu çağrıya olumlu yanıt vermesi üzerine tutsakların ailelerine kavuşması için her iki taraf da çalışmalara başladı.

PKK, ayrı ayrı yerlerde tuttuğu kamu görevlisi ve güvenlik güçlerini teslim etmek üzere aynı kampa getirirken, BDP ise özel bir heyet oluşturdu.

Edinilen bilgiye göre, heyette BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, bir DTK yöneticisi İHD, Mazlum-Der ve Barış Meclisi’nden birer temsilci de yer alıyor. Daha önce Diyarbakır Barosu’ndan da bir kişinin heyette yer alacağı söylenmişti. Ancak son dakikada, Diyarbakır Barosu yerine Barış Meclisi’nden bir kişinin heyete girdiği belirtildi. Heyetin, bugün konuya ilişkin kamuoyuna bir açıklama yapması da bekleniyor.

PKK’nin elinde bulundurduğu kamu görevlileri ve güvenlik güçlerinin teslim alınmasına ilişkin kurulan heyetin bugün Hewler'e geleceği öğrenildi. Heyetin, planlanan programda bir aksaklık olmaması halinde Hewler yakınlarında bir noktadan PKK’nin serbest bırakmaya karar verdiği 6 asker, 1 polis ve 1 kaymakamı alacağı ifade edildi. Ancak bir provokasyon ihtimaline karşı tutsakların PKK’den teslim alınacağı yer açıklanmıyor. Tutsakların yarın Habur’a götürülecekleri, ailelerin de Habur’a geleceği, bu planlamada bir değişiklik olmaması halinde ilk buluşmanın da burada gerçekleşeceği kaydedildi.

Radikal / Yüksekovahaber

Haberin Tamamı İçin:

Irak'ta Hazırlık Sürüyor

Irak'ta Hazırlık Sürüyor

DİYARBAKIR'ın Bingöl ve Muş karayolunda çeşitli tarihlerde PKK tarafından kaçırılan kamu görevlilerinin serbest bırakılmasıyla ilgili BDP bünyesinde oluşturulan heyetin yarın Diyarbakır'dan yola çıkarak Irak'a gelmesi bekleniyor.

PKK'nın da serbest bırakılma tarihini ve mekanını güvenlik nedeniyle gizli tuttuğu belirtildi.

Diyarbakır'ın Lice, Bingöl'ün Genç, Şırnak, Van ve Muş'ta çeşitli tarihlerde yol kesen PKK'lılar tarafından kaçırılarak Kuzey Irak'taki örgüt kamplarına götürülen asker ve kamu görevlilerinin serbest bırakılmasıyla ilgili oluşturulan heyet hazırlıklarını tamamladı. BDP'den 3 milletvekili, İHD'den 2 ve Mazlum- Der'den 1 yetkiliden oluşan 6 kişilik heyetin yarın Diyarbakır'dan yola çıkarak, karayoluyla Habur Sınır Kapısı üzerinden Irak'ın kuzeyine geçmesi bekleniyor. PKK'nın da serbest bırakılmayla ilgili hazırlıklarını tamamladığı, can güvenlikleri ve olası hava operasyonuna karşı serbest bırakılacakları yer ve zamanın gizli tutulduğu ifade edildi.

BDP tarafından oluşturulan heyete Irak Bölgesel Kürt Yönetiminden de bazı görevlilerin katılması bekleniyor. 3 ayrı kampta tutuldukları öne sürülen 2'si uzman çavuş, 1'i astsubay, 1'i polis, 1'i kaymakam adayı ve 3'ü de er olmak üzere kaçırılan 8 kişinin, bir kampa getirilerek toplu olarak bekletildikleri bildirildi.

Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt yönetiminin örgütün elinde tutulan kamu görevlileri için özel güvenlik birimleri oluşturduğu, kamu görevlilerinin BDP heyetine teslim edilmesinden sonra sinyal kesici jammerlar eşliğinde zırhlı araçlarla gidecekleri yere kadar götürülecekleri kaydedildi.

BDP Erbil Temsilcisi Cemal Coşkun, kamu görevlilerinin nerede ve ne zaman teslimiyle ilgili örgüt veya Irak Bölgesel Kürt Yönetimi güvenlik birimleri tarafından henüz kendilerine bilgi verilmediğini, heyetin gelmesinden sonra bunun netlik kazanacağını söyledi.

GAZETECİLER ERBİL'DE BEKLİYOR

PKK'nın kaçırdığı kamu görevlilerinin oluşturulan heyete teslimi için Kuzey Irak'ın Erbil kentinde çok sayıda gazeteci gelişmeleri takip ediyor. Televizyon, gazete ve ajans muhabirleri kamu görevliler ve askerlerin PKK tarafından heyete teslim edilmesinı görüntülemek isterken, bu talebin PKK yöneticilerine iletildiği Kandil'den yanıt beklendiği belirtildi. Yetkililer, izin verilmesi durumunda basın mensuplarının heyet ile birlikte kamu görevlilerinin tesliminin görüntülenebileceğini bildirdi. PKK'nın kaçırdığı kişilerin ailelerinin ise, heyet ile birlikte Habur Sınır Kapısı'na geleceği ve yakınlarını burada bekleyeceği ifade edildi.

SERBEST BIRAKMA BARZANİ'NİN BÖLGESİNDE

Kaçırılan kamu görevlilerinin serbest bırakılacağı nokta ve zaman güvenlik gerekçesiyle sır gibi saklanırken, kamu görevlilerinin heyete teslim yerinin bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani'nin denetimindeki 'Barzan bölgesinden' olacağı belirtildi. Kandil Dağı'na 'Barzan' adı verilen bölgenin yanı sıra Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği'nin kontrolündeki Süleymaniye kenti tarafından çıkılabildiği ancak bu bölgenin Türkiye'ye uzak olduğu kaydedildi. Bu nedenle kamu görevlileri ve askerlerin Barzan bölgesinde olması bekleniyor.

SERBET BIRAKILACAK KAMU GÖREVLİLERİ

Kaymakam adayı Kenen Erenoğlu (Diyarbakır Muş Karayolu 12 Ağustos 2011), Astsubay Abdullah Söpçeler (Diyarbakır Lice Karayolu 9 Temmuz 2011), Uzman Çavuş Zihni Koç (Diyarbakır Lice Karayolu 9 Temmuz 2011), Uzman ÇAvuş Kemal Ekinci (Şırnak Merkez 1 Ekim 2011), Erler, Hadi Gizli, Ramazan Başaran, Reşat Çeçan (Diyarbakır Bİngöl Karayolu 7 Ağustos 2012), Polis Memuru Nadir Özgen (Van Çatak 9 Eylül 2011)

Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk ile Van Bağımsız Milletvekili DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un Halepçe Katliamı'nın 25'nci yıl dönümü etkinliklerine katılmak üzere 14 Mart tarihinde Halepçe'de olacakları ve tören yapılacağı 16 Mart'a kadar burada bir dizi temaslarda bulunacakları belirtildi. Türk ve Tuğluk'un bu arada İmralı'dan Kandil'e yazılan mektubun cevabını da aldıktan sonra Türkiye'ye dönecekleri öne sürüldü.

Ramazan YAVUZ- Ferit ASLAN- Bayram BULUT/ ERBİL, (DHA)-

Haberin Tamamı İçin:

Heyet Yola Çıktı Kamu Görevlileri ve Askerler Serbest Bıraklıyor

PKK’lılar tarafından çeşitli tarihlerde alıkonulan 8 kamu görevlisi ve askerin ailelerine teslim edilmesi için oluşturulan 6 kişilik heyet, Şırnak'a doğru yola çıktı. Heyetin yarın Habur Sınır Kapısı'ndan Irak’a geçeceği ve burada 8 kamu görevlisi ve askeri teslim alacağı öğrenildi.

HEYET YOLA ÇIKTI

Diyarbakır'ın Lice ve Bingöl'ün Genç ilçesi ile Şırnak, Van ve Muş'ta çeşitli tarihlerde PKK’lılar tarafından alıkonulan asker ve kamu görevlilerinin serbest bırakılması için oluşturulan heyet, Diyarbakır'dan Şırnak'a doğru yola çıktı. Heyetin bugün Şırnak'ta konaklayacağı, yarın da Habur Sınır Kapısı'ndan Irak’a geçeceği belirtildi. Heyette BDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel, Hüsamettin Zenderlioğlu, Adil Kurt, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal'ın yer aldığı öğrenildi. Esir kamu görevlileri ve askerlerin ailelerinin de heyetle birlikte gideceği belirtiliyor.
PKK’nın internet sitesinde de gelecek olan heyete Kaymakam adayı Kenen Erenoğlu, Astsubay Abdullah Söpçeler, Uzman Çavuş Zihni Koç, Uzman Çavuş Kemal Ekinci, erler Hadi Gizli, Ramazan Başaran, Reşat Çeçan ve polis memuru Nadir Özgen’in teslim edileceği belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBarış ve Demokrasi PartisiBingölDiyarbakırİmralıIrakİstanbulLiceMardinMuşPolisŞırnakVandizi
Görüş Bildir