Bülent Arınç'tan Sevda Noyan'a: 'Bunlar Yüzünden Millet Başörtüsünden Nefret Edecek'

 > 
3.7bPAYLAŞIM

Ülke TV'de 15 Temmuz ile ilgili yaptığı açıklamalarla gündem olan Sevda Noyan'a yönelik tepkiler sürüyor. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi AKP'li Bülent Arınç, programın sunucusu Esra Elönü için "Görüntüsü zaman zaman beni korkutur" derken Sevda Noyan için de "Bunlar yüzünden millet başörtüsünden nefret ediyor" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Esra Elönü’nün sunduğu “Arafta Sorular” programına katılan Sevda Noyan, canlı yayında şu ifadeleri kullanmıştı: 

"15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Biz çok donanımlıyız maddi manevi olarak. Bizim sitede halen 3-5 kişi var, benim listem hazır"

Noyan'a tepkiler için 👇

Televizyon Ekranlarında Ölüm Tehdidi: 'Listem Hazır, Darbeye Kalkan Olursa Bizim Aile 50 Kişiyi Götürür' - onedio.com
Televizyon Ekranlarında Ölüm Tehdidi: 'Listem Hazır, Darbeye Kalkan Olursa Bizim Aile 50 Kişiyi Götürür' - onedio.com

"Başörtülülere sokakta yürürken hakaret ediyorlar. Bu kadınların yüzünden" 🎥

Gazeteci Kemal Öztürk’ün YouTube programına katılan eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç gazeteci Esra Elönü'nün görüntüsünden korktuğunu da belirterek şunları söyledi:

Şimdi kadın hiç konuşulmayacak birşey konuşuyor. "Biz kuvvetliyiz, en az 50 kişinin hakkından geliriz, 15 Temmuz'da çoğunu haklayamadık ama şimdi bir fırsat bulsam bizim siteden en az 10-15 adamı temizlerim" diyor. Kadın söylüyor bunları.Başında örtüsü olan ve dindar olduğunu söyleyen bir kadın, asmaktan kesmekten bahsediyor. Bu başörtüsü nefreti doğuracak ondan korkuyorum. Yoksa bu kadın ne halt ederse etsin. İşin orasında değilim. Mİllet başörtüsünden nefret edecek. O hale geldi zaten. Sokakta yürürken birisi çullanıveriyorlar, hakaret ediyorlar. Neden? Bu kadınların yüzünden."

Noyan’ın sözleri RTÜK gündeminde

Noyan'ın açıklamaları Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun da gündemine taşındı.

OdaTV'nin haberine göre RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı, dilekçe vererek söz konusu programın derhal üst kurul gündemine alınmasını istedi.

Taşçı, dilekçesinde söz konusu yayında yaşananları özetledi ve şu ifadeleri kullandı:

Tüm bu akıl ötesi sözlerin bir televizyon ekranında dile getirildiği gerçeğinden hareketle RTÜK’e de önemli görev düşmektedir.

6112 Sayılı Yasa uyarınca, yayınlarda toplumun kin ve düşmanlığa tahrik edilmesini veya toplumda nefret duygularının oluşturulmasını önlemek Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun en önemli görevleri arasında yer almaktadır. Şiddeti özendirici yayınları da denetlemek RTÜK’ün sorumluluğundadır.

RTÜK’ün toplumda böylesine infial yaratan, kutuplaştırıcı, tehdit edici, tepeden tırnağa şiddet ve nefret söylemine ekranda yer verilmiş olmasını görmezden, duymazdan gelmesi düşünülemez. Aksi halde, RTÜK’ün Anayasadan aldığı güç ve yasanın kendisine verdiği televizyonları denetleme görevini yerine getirmemiş olur. Bunun da hukuki sonuçları olması kaçınılmazdır.

Yukarıda ayrıntılı olarak yer verdiğim ve irdelediğim söz konusu medya hizmet sağlayıcı kuruluşun bu yayını;  6112 sayılı Kanunun 8. Maddesi 1. Fıkrası (b) Bendinde yer alan ‘Irk, dil, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz’ ilkesine açıkça aykırılık oluşturmaktadır.

 Yukarıda belirttiğim Kanun maddesi uyarınca söz konusu yayın için derhal değerlendirme raporu düzenlenerek, ilk  Üst Kurul gündemine alınması hususunda gereğini arz ederim.

Noyan, Fethullah Gülen'le ilgili paylaşımlarının ortaya çıkmasının ardından Twitter hesabını korumalı hale getirmişti. 👇

Sevda Noyan'ın Fethullah Gülen'i Övdüğü Tweetler Çıktı: 'Hocaefendi Hem Bugünümüz Hem Yarınımız' - onedio.com
Sevda Noyan'ın Fethullah Gülen'i Övdüğü Tweetler Çıktı: 'Hocaefendi Hem Bugünümüz Hem Yarınımız' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir