Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Başbakan Yumruk Atmadı Ama Tekme Feci'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz
'Başbakan Yumruk Atmadı Ama Tekme Feci'

Hükümet sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı basın toplantısında 'Başbakan kimseye yumruk atmadı' dedi. Ayrıca tekme olayıyla ilgili " Bu çok feci bir olay. Savunacak değilim. Rapor konusu trajikomik bir olay." dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrasında basın açıklaması yaparak, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi.

Türkiye'de, madenlerin kapatılmasının söz konusu olmadığını belirten Arınç, "Madenlerin kapatılması konusu geçmişte de söylendi, bugün de söylenebilir. Biz bunu gerçekçi bulmuyoruz. Türkiye için özellikle gerçekçi bulmuyoruz. Çok samimi kanaatim ekonomik açıdan sürdürülmesi gereken bir iştir. Maden de ağır risk var. Tehlikeli çalışma sınıfı içerisinde. Bu şartlar altında bu üretim devam etmemeli. Alınan bütün tedbirlere rağmen, yetersizse, bir yerde ortaya çıkacak sebep de böyle basit şekilde önlenemiyorsa, ölüm mukadderse, o zaman bizim kapatmayı, bunun dışındaki tedbirleri düşünmemiz lazım" dedi.

Bakanlar Kurulu'nun ana gündeminin Soma'daki maden kazası olduğunu belirten Arınç, "Görevlendirmeler yapıldı. Kendi alanları ile ilgili olarak, topyekûn çalışma alanını ilgilendiren konularda ek tedbirler konusunda neler yapılması gerektiği üzerinde duruldu. Yasalar çıkmıştır bundan sonra gerekirse çıkacaktır. Önemli olan bu yasaların uygulanmasıdır. Yasaların hayata geçirilmemesi bu konuda ihmalleri görülenler varsa, bunların tespiti edilmesi bizim açımızdan önemlidir" dedi.

"ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞIMIZ DA BİRKAÇ GÜN ÖNCE 3 AYRI DENETİM HEYETİ OLUŞTURMUŞTUR"

Somaya ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu'nun kurulmasının Meclis'te kabul edilmesini hatırlatan Arınç, "Adli soruşturma başlamış, bir kısım kişiler tutuklanmış. Sadece Adli yönden bir araştırma ile sınırlı olmamış, idari soruşturma da başlatılmıştır. Sadece, işveren, işverenin aldığı tedbirler, kusurlar söz konusu değil, bunlar adli yargının içinde kalacaktır. Anacak bazı kurumların da ihmalleri, eksikleri söz konusu ise, kişiler ve kurumlar bazında da idari soruşturma yapılmaktadır. Enerji Bakanlığımız 14 Mayıs tarihinde olayın aydınlatılması varsa sorumluların tespit edilmesi amacıyla idari soruşturma başlatmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız da birkaç gün önce 3 ayrı denetim heyeti oluşturmuştur. Kapsamlı bir denetim ve araştırma talimatları verilmiştir. Başbakanlığımız gerekli görürse başka denetim mekanizmalarını da harekete geçirecektir" açıklamasında bulundu.

"ÖLÜM MUKADDERSE O ZAMAN BİZİM KAPATMAYI BUNUN DIŞINDAKİ TEDBİRLERİ DÜŞÜNMEMİZ LAZIM"

Türkiye'de, madenlerin kapatılmasının söz konusu olmadığını belirten Arınç, "Madenlerin kapatılması konusu geçmişte de söylendi, bugün de söylenebilir. Biz bunu gerçekçi bulmuyoruz. Türkiye için özellikle gerçekçi bulmuyoruz. Çok samimi kanaatim ekonomik açıdan sürdürülmesi gereken bir iştir. 15 milyar ton rezervi buluna bir ülkede, her şeyi ithal yoluyla ikame etmeye kalksanız, cari açığımız bugünkünden 100 misli fazla olur. Bu, dünyanın hiçbir yerinde ekonomi karşılanmaz. Bu kömürü çıkarmalıyız. Isınmada, aydınlanmada kullanmalıyız. Madenlere sahipsek, bu madenlerimiz bulmalı, çıkarmalı değerlendirmeliyiz. Ama kesinlikle, buradan çıkaracağımız 15 milyar tonluk kömür rezervi, bir kişinin canının bedeli değildir. Tedbirleri almamız gerekir. Eğer bu tedbirleri alamıyorsak, biz her zaman 301 kişinin ölümüyle değil, 10,20,30 kişinin göçüktü, metan gazıydı…karşılaşacaksak o zaman madenleri, kapatmaktan bahsedebiliriz. Yoksa her sektörün kendi içinde riski vardır. Ulaşımda, sağlıkta da böyledir. Maden de ağır risk var. Tehlikeli çalışma sınıfı içerisinde. Bu şartlar altında bu üretim devam etmemeli. Alınan bütün tedbirlere rağmen, yetersizse, bir yerde ortaya çıkacak sebep de böyle basit şekilde önlenemiyorsa, ölüm mukadderse, o zaman bizim kapatmayı, bunun dışındaki tedbirleri düşünmemiz lazım" diye konuştu.

"SORULARA DA KISITLAMA GETİRELİM LÜTFEN"

Arınç, "Toplantıların uzadığına yönelik eleştiriler geliyor. Bel ki ben uzatıyorum ama, sorulara da kısıtlama getirelim lütfen. Herkes her şeyi sorarsa, biz herhalde 11'i buluruz" dedi.

Patronlar Dünyası

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçRecep Tayyip ErdoğanSomaolay
Görüş Bildir