Görüş Bildir

Bülent Arınç Açıkladı: Hakan Fidan, MİT'e Dönüyor

Anasayfa > Gündem

Bakanlar Kurulu, 19 Ocak’taki toplantının ardından bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında 2. kez toplandı. Toplantı sonrası konuşan Bülent Arınç, Hakan Fidan'ın yeniden MİT Müsteşarı olarak görevlendirildiğini açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, Erdoğan başkanlığında yapılan ikinci toplantı, yaklaşık 9 saat sürdü. 

Toplantıya, genel seçimler nedeniyle istifa eden bakanların yerine getirilen Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin ilk kez katıldı. İpek, Öztürk ve Bilgin, Bakanlar Kurulu Toplantısı'ndan kısa bir süre ayrılarak TBMM'de yemin etti. 

Bu arada Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk de Süleyman Şah Türbesi'nin taşınması ve F-4 uçakları konusunda Kurul'a brifing verdi. Komutanlar, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaklaşık 4 saat kaldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki ilk Bakanlar Kurulu Toplantısı 19 Ocak 2015'te yapılmıştı. 

BÜLENT ARINÇ'TAN HAKAN FİDAN SORUSUNA YANIT

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklama yaptı.

Arınç, Hakan Fidan'ın adaylıktan çekilmesine ilişkin 'Sayın Başbakanımız, Sayın Hakan Fidan'ı tekrar MİT Müsteşarlığında görevlendirmiştir, onay vermiştir ve bu onay itibarıyla kendileri yakın zamanda MİT Müsteşarlığında göreve başlayacaktır' dedi.

Arınç'ın açıklamalarından satır başları:

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız yeni atanmış olan üç bakanımızı tebrik ettiler, görevlerinde başarılar dilediler. Bildiğiniz gibi Anayasa gereği Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız, Adalet Bakanımız ve İçişleri Bakanımız seçim kararı alındıktan sonra belli bir sürede istifa edip yerine bağımsız atamalar yapılıyor. Sayın bakanlarımız, bir ara Bakanlar Kurulu Toplantısı'ndan da ayrılarak Sayın Cumhurbaşkanımızın izniyle TBMM'ye gittiler, ant içme merasimini yerine getirdiler.

KARA KUVVETLERİ KOMUTANI VE HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI BİLGİ VERDİ

Kara Kuvvetleri Komutanımız adına Harekat Başkanımız, Sayın Korgeneral, Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun nakli ve sonrasındaki gelişmeler konusunda Bakanlar Kurulumuzu bilgilendirmiş oldu. Hava Kuvvetleri Komutanımız da son günlerde maalesef üst üste meydana gelen müessir kazalardaki, bunlardan birisi Malatya'da birisi de Konya'da, birisinde iki uçağımızın birisinde bir uçağımızın düşmesi sonucunda yaşanan acı olaylar konusunda Bakanlar Kurulumuza teknik bilgiler sundu. Kaza ve kaza sebepleri konusunda bilgiler verdi. Biz bu vesileyle tekrar şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz, ailelerine ve milletimize başsağlığı dileklerimizi ifade ediyoruz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, UKRAYNA'YA GİDECEK 

Önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın bir Ukrayna ziyareti de olacak. Bu kapsamda, Ukrayna-Rusya ilişkileri, Ukrayna-Türkiye ve Kırım'daki gelişmeler mercek altına alındı ve üzerinde çalışmalar yapıldı.

SORU-CEVAP

F-4 KAZALARI

Sunulan konu tamamen teknik bir konu. Sadece bilgi karmaşasını gidermek için bir şeyler söylemek istiyorum. Konya'da uçağımız düştü 2 pilotumuz şehit oldu.Konya ve Malatya'da düşen uçaklar birbirinden farklı.Teknik açıdan farklı uçakların kazası söz konusu.  Rutin olarak kontrolleri her zaman yapılmakta.

Modernize edilen F-4'ler 2020'ye kadar kullanılacaktır.  Bütün kazaların ardından adli ve idari soruşturma yapılmaktadır. 

(Konya'da düşen uçak) Şu anda tahmini olarak varılan kanaat, uçağın teknik sebeplerle düşmediği konusunda düğümlenmektedir. Ama asıl sebebi soruşturmaların sonucunda hep birlikte göreceğiz.

HAKAN FİDAN'IN ADAYLIKTAN ÇEKİLMESİ

Bu karar nasıl alındı, süreç bu noktaya nasıl geldi? Fidan, MİT Müsteşarlığına geri dönecek mi, yoksa kendisiyle ilgili düşünülen farklı bir görev var mı? sorusu üzerine...

O anda spontane olarak söylediğim söz şudur: Sadece milletvekili olmak için aday olunmuşsa bu bir israftır. Çünkü Sayın Fidan MİT Müsteşarlığında fevkalade başarılı olmuş bir bürokratımızdır. Kendisine MİT Müsteşarı olarak ihtiyacımız vardı. Keşke bunu yapmasaydı demiştim. Sonra da bakan olduğu takdirde bunun sonuçlarının ne olabileceğini ifade etmiştim. Bu belki garip karşılandı. Ama daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımız bir vesileyle benim düşüncelerime yakın bir düşünceyi ifade etti. O da bu aday adaylığını olumlu karşılamadığını, yaptığı görevin çok daha önemli olduğunu, kendisinin yaptığı görev itibarıyla pek çok bilgiye sahip olduğunu, o kurumun Türkiye için çok gerekli önemli bir kurum olduğunu ifade etti ve bunu zaman zaman da tekrarladı. Bu görüşmeler sırasında Sayın Başbakanımız da MİT Müsteşarı Fidan'ın kendisine aday olmak istediğini, kendisinin de uygun gördüğünü ifade etti. Bütün bu konuşmalar hafızalarda, belleklerde yaşıyor.

Kendisinin açıklaması basına düşmüştür. Burada hem teşekkür ediyor hem de kendisine verilecek her görevi layıkıyla yapmak için çalışacağını ifade ediyor. Başbakanımızın Cumhurbaşkanımızla bu konuyu görüşerek mutabık kalmasından sonra Sayın Müsteşarın da verdiği açıklamayı ben şahsen yeterli görüyorum.

Sorunun ikinci bölümü tekrar MİT Müsteşarlığına dönüp dönemeyeceği konusudur. Sayın Başbakanımız, Sayın Hakan Fidan'ı tekrar MİT Müsteşarlığında görevlendirmiştir, onay vermiştir ve bu onay itibarıyla kendileri yakın zamanda tekrar MİT Müsteşarlığında göreve başlayacaklar.

'BABACAN'A BÖYLE BİR ELEŞTİRİ OLMAMIŞTIR'

Böyle bir görüşme yapılacaksa ne zaman yapılacaktır, bu gündeme gelmedi. Cumhurbaşkanımız ne zaman arzu ederlerse ilgili arkadaşları çağırır kendilerinden bilgi alır. Bugün Merkez Bankası'nın yaptığı bu faiz indirimleri elbette piyasalara bir rahatlık vermiştir. Bunun devam etmesi de şüphesiz beklenir. Sayın Babacan'a bugüne kadar Merkez Bankası'nın çalışmalarından dolayı Cumhurbaşkanımızın herhangi bir sorusu eleştirisi olmamıştır.

ABDULLAH GÜL ADAY OLACAK MI? 

Başbakanımız bunu önümüzdeki süreçte değerlendirecektir. Parti içi dinamiklar de belirleyici olacaktır.  

Biz hepimiz çok iyi biliyoruz ki Abdullah Gül bu partinin kurucusudur. Başarılı bir siyasetçidir. Örnek olmuştur. Elbette AK Parti kendisinden yararlanmak isteyebilir. Bizim söylediğimiz konu bu talebin kendisinden gelmesi değil, partinin böyle bir ihtiyaç görüyorsa Başbakan düzeyinde ya da başka bir düzeyde kendisinin davet edilmesi ve adaylık müracaatına da gerek yok gereken her şeyin rahatlıkla yapılabilmesidir. AK Parti'de herkes elbette bundan büyük bir memnuniyet duyar. Ama kendi iradeleri şimdilik siyasetin dışında kalmaksa buna da herkesin saygı duyması gerekir. Bu konu Başbakanımızın takdirindedir.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Nisan ayında kongrenin toplanacağını ve 10 maddenin görüşüleceğini düşünüyoruz. 

Kaynak: Habertürk ve AA

Kaynak: http://www.haberturk.com/gundem/haber...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Hayat bize vayki ki vay resmen...

hatice

Partili mit müsteşarı mı olur ? olursa da ancak bizim ülke de olur şaka gibi .

uranicus

türkiyenin gittiği yol yol değil. çok kötü şeyler olacak

Hakan Kilic

Ne gibi? Neye dayanarak? Aciklarsan daha anlamamiza yardimci olursun.