Bankalara Boykot Başladı!

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Bugün Bankaları Boykot Günü!

Bankaların çeşitli adlar altında aldıkları ‘hizmet’ bedelleri tüketicileri isyan ettirdi. Bugün ve yarın için ‘bankaları boykot’ çağrısı yapıldı.

Bankaların türlü türlü yollarla aldığı keyfi bedellere karşı bugün boykot günü... Kredi kartı yıllık aidatı, hesap işletim ücreti, komisyon ücreti, dosya masrafı derken tüketici canından bezdi... İşte bu bedel ve masraflara tepki gösteren Tüketici Hakları Derneği (THD), 13-14 Mart tarihlerini ‘Bankaları boykot günü’ olarak ilan etti.

THD Türkiye’deki bankaların deli dumrul ücretleriyle tüketiciyi soyup soğana çevirdiğini belirtirken bu bedellerin yıllık tutarının 20 milyar TL’yi bulduğunu söylüyor. Öyle ki; 2012 yılında sadece kredi kartı aidatı olarak tüketiciden 7.1 milyar TL alınmış durumda. Buna göre; Türkiye’deki bankalar Avrupa’daki bankalara göre tüketicileri 20 kat daha fazla ‘soyuyorlar’.

SİNEK AVLASINLAR!

THD boykot çağrısının gerekçesini şöyle açıklıyor: “Biz tüketiciler olarak, bankaların vurgun-soygun ve insafsız tutumları nedeniyle intiharların yaşanmasını, ailelerin boşanmasını, çocukların ve gençlerin bu nedenle perişan olmasını istemiyoruz. Bankaların vurgun – soygun ve deli dumrul ücretlerine son verilsin istiyoruz. Bankalar, yargı kararlarına, yasalara ve tüketici haklarına saygılı olsun istiyoruz. Tüketiciler olarak, bankaların doymak bilmeyen vurgun ve soygunlarına, deli dumrul ücretlerine, yargı kararları ve yasa tanımaz uygulamaları ile tüketici haklarına saygısız ve pervasız uygulamalarına karşı ilgili bakanları ve Hükümeti gerekli önlemleri almak üzere göreve çağırıyoruz. Bankaların yargı kararı, yasa, hak-hukuk tanımaz, tüketici haklarına saygısız bu pervasızca vurgunları ve soygunları karşısında tüketiciler olarak, tüketimden gelen gücümüzü kullanarak 13-14 Mart günlerimde bankalara gitmiyoruz, kredi kartı kullanmıyoruz, bankacılık işlemi yapmıyoruz. Bankalar, 365 gün tüketici avlıyorlar. 2 gün ‘sinek avlasınlar’ diyoruz!”

HEM SUÇLU HEM GÜÇLÜ

Bankaların mahkeme kararlarını da dikkate almadığını ifade eden THD şu bilgileri verdi: “Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin Kararlarına göre, bankalarca alınan yıllık kredi kartı aidatı, dosya masrafı, yeniden yapılandırma ücreti gibi ücretlerin haksız bir ücret olduğu ve tüketiciye iade edilmesi gerektiği belirtilmektedir. Ancak, bankalar yargı kararlarına da uymamakta, saygı göstermemekte ve deli dumrul ücretlerini almaya devam etmektedirler. Yargıtay kararı gereğince, 2003-2012 yılları arasındaki 10 yıllık dönemde bankaların kasasındaki tüketicilerin alacağı olan yıllık kart aidat tutarı en az 12 milyar TL’dir. Diğer taraftan, aynı dönem için dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücreti olarak da 10 milyar TL dolayında tüketicilerin bankalardan alacağı bulunmaktadır. Bankaların, Yargıtay kararı gereğince, yıllık kredi kartı aidatının, dosya masrafının ve yeniden yapılandırma ücretinin iadesini isteyen tüketicileri tehdit ettiklerine ve kara listeye aldıklarına ilişkin Derneğimize şikayetler gelmektedir. Görülüyor ki, bankalar hem suçlu hem güçlü! Oysa, asıl kara listeye alınması gereken bizatihi bankaların kendisidir.” (HABER MERKEZİ)

37 KALEMDE SOYGUN LİSTESİ

1. Kredi Kartı Yıllık Aidatı

2. Hesap İşletim Ücreti

3. İşlemsizlik Ücreti

4. Dosya Masrafı

5. Komisyon Ücreti

6. Hayat Sigortası Ücreti

7. Çeşitli Sigorta Bedelleri

8. Katkı Payı

9. Ekspertiz Ücreti

10. İpotek Ücreti

11. İpotek Fek Ücreti

12. İlave Peşin Komisyon

13. Havale Ücretleri

14. EFT Ücretleri

15. İnternetten Yapılan Döviz Transfer Ücretleri

16. ATM Nakit Çekim Ücretleri

17. Bakiye Görüntüleme Ücreti

18. Mevzuat Araştırma Ücreti

19. Dekont Ücreti

20. Ekstre Ücreti

21. Telefon, Faks ve Posta Ücretleri

22. SMS ve e-posta ücretleri

23. Menkul Kıymet Şifre Gönderim İşlemi

24. Menkul Kıymet Bakım Ücreti

25. Rehin, Haciz, Kaldırma Ücreti

26. Nakit Avans Komisyonu

27. Müşterinin Diğer Şubedeki Döviz Tevdiat Hesabından Para Çekmesi

28. Asıl Kart/Ek Kart Bedeli

29. Harcama Vaadi İhlal Ücreti

30. Arşivden Belge Çıkarma Ücreti

31. “Kredi Kartı Borcu Yoktur” Yazısı Ücreti

32. Hesap Cüzdanı İşleme Ücreti

33. Alışveriş Faizi

34. Limit Aşım Faizi

35. Muhabir Banka Komisyonu

36. İşsizlik Kredi Kartı Sigortası

37. Nakit Çekim Faizi

Evrensel

Haberin Tamamı İçin:

Bankalara Boykot Başladı!

Tüketici haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle, bankalar Tüketici Hakları Derneği tarafından bugün ve yarın boykot ediliyor

Geçen hafta, Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, 13-14 Mart'ta tüketicileri bankalara karşı boykota çağırmıştı ve şunları söylemişti:

  • Bankalar tüketicilerin isteği dışında kredi kartı gönderiyor.

  • Bankalar, konut ya da ihtiyaç kredisi kullanan tüketicilerden, bilgi vermeden ve yasal zorunluluk olmadığı halde dosya masrafı, sigorta primi ve yeniden yapılandırma ücreti gibi birçok ücret alıyor. Bu ücretler haksız bir ücret ve tüketiciye iade edilmesi gerek.

Rekabet Kurulu'nun, 12 banka hakkındaki soruşturmasını hatırlatan Çakar "Tüketimden gelen gücümüzü kullanarak 13-14 Mart günlerinde bankalara gitmiyoruz, kredi kartı kullanmıyoruz, bankacılık işlemi yapmıyoruz" demişti.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DövizİşsizlikKredi KartıYargıtaytransfer
Görüş Bildir