Bugün 22 Mart #DünyaSuGünü: Kriz Kapıda, Peki Türkiye Ne Durumda?

 > 
607PAYLAŞIM

Bugün 22 Mart Dünya Su Günü. 4/3’ü suyla kaplı gezegenimiz üzerindeki su kaynaklarının azalması, endişe verici bir boyuta ulaşmış durumda. 2040 yılında su sıkıntısı çekmesi beklenen ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor...

Peki, dünyada ki durum ne? Yeşil Gazete'den Ahmet Sosyal şöyle sıralıyor: 

  • Dünya üzerinde atık suların yaklaşık %80’ni hiçbir arıtmaya tabii tutulmadan doğaya geri veriliyor.

  • 8 milyar insan kirletilmiş su kullanıyor ve bu nedenle başta kolera, dizanteri, tifo ve çocuk felci riski ile yüz yüze…

  • Dünya Sağlık Örgütü'ne göre yılda yaklaşık 843.000 kişi güvenli olmayan su kullanımından dolayı yaşamını yitiriyor…

  • Günümüzde tüm dünyada %50 olan kentlerde yaşama oranının 2050’ye kadar %70’lere tırmanacağı hesaplanıyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki birçok büyük kentte su sıkıntısı yaşanıyor; bu durum çözüm için atık suların arıtılarak tekrar kullanımını gerektiriyor.

Dünyada her 10 kişiden biri güvenilir suya erişemiyor.

İklim değişikliği sebebiyle yağışların düzensizleşmesi, yeraltı su kaynaklarının gittikçe azalması, sanayileşme, çarpık kentleşme, nüfus artışı ve atık su sorunu kıtlığın en büyük sebepleri arasında.

Her gün 800 çocuk susuzluktan ölüyor 😥

UNICEF, su kaynaklarının hızla azalması nedeniyle 2040 yılına kadar dünya genelinde her 4 çocuktan birinin yani 600 milyon çocuğun ölüm ya da hastalık riski bulunacağı uyarısını yaptı. UNICEF tarafından hazırlanan rapora göre her gün 5 yaş altı 800 çocuk temiz su ve hijyene erişimi olmadığı için hayatını kaybediyor.

Her gün 2 milyon ton atık, su kaynaklarına bırakılıyor.

Noel Celis/AFP

"Bazı bölgelerde ekonomi yüzde 6 küçülebilir"

Grafik: BBC Türkçe

Dünya Bankası ise Eylül 2016'da yayınladığı raporunda su güvenliğinin gelişmede en önemli küresel risklerden biri olduğunu belirtiyor.

Kurum, bir an önce önlem alınmazsa Orta Afrika ve Doğu Asya gibi suyun bol olduğu yerlerde kıtlık yaşanmaya başlayacağını, kıtlığın güçlü olduğu Ortadoğu ve Afrika'nın Sahel bölgesinde ise durumun kötüleşeceğini belirtiyor.

Bu bölgelerde 2050'ye kadar gayri safi yurtiçi hasılalar yüzde 6 azalabilir.

BBC Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre vurgulanan bir diğer nokta da, su kıtlığında gözlenen artışın göçü ve savaşları artırabileceği.

2040 yılında 33 ülkeyi su sıkıntısı bekliyor 👇

Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Kumbur, 2040 yılında iklim değişikliği ile değişen yağış modelleri ve artan nüfusla yükselen su talebi nedeniyle, dünya genelindeki ülkelerin beşte birinde ciddi derecelerde kuraklık ve su sıkıntısı beklendiğine dikkat çekiyor ve ekliyor: “Türkiye bu listede 27. sırada yer almakta."

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, aslında sanıldığı gibi su zengini ülkelerden biri değil

Kumbur şöyle devam ediyor:

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2030 için kişi başına düşen kullanılabilir su miktarının yıllık 1120 metreküp civarında olacağı tahmin edilmektedir. Su yoksulluk sınırı bin metreküptür. Buna göre ülkemiz, Avrupa’nın su açısından en fakir ülkelerinden biriyken, Ortadoğu ülkelerine göre su zengini sayılmaktadır."

"22 Mart Dünya Su Günü" sosyal medyanın da gündeminde 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir