Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bugün 15 Mevsimlik İşçi, 6 Ayda İse 227 İşçi Yollarda Can Verdi

 > -

Fotoğraflar: Arşiv

Bugün Manisa’da kasasında tarım işçisi taşıyan kamyonetin süt tankeri ile çarpışması sonucu 15 mevsimlik tarım işçisi hayatını kaybetti. İçerisinde bulunduğumuz 2015 yılının ilk 6 ayında yollarda 227 işçi, tarım orman iş kolunda ise 168 işçi hayatını kaybetti...

İşçiler, kamu çalışanları, işçi aileleri, doktorlar, mühendisler, akademisyenler, gazeteciler ve hukukçuların örgütlenmelerinin oluşturduğu emek örgütü İşçi Sağlığı ve İş Meclisi (İSİG), yayınladığı son raporunda 2015 yılının ilk altı ayında iş cinayetlerinde en az 794 işçinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

227 işçi trafik/servis kazalarında öldü

Ölen işçilerin ölüm nedenlerine bakıldığında 227 işçi trafik/servis kazalarında öldü. Aynı rapora göre tarım ve orman iş kolunda ise 168 işçi hayatını kaybetti.

Baharın gelmesiyle birlikte mevsimlik tarım işçileri çeşitli sebze meyveleri toplamak için yollara düşüyor. Yola çıktıkları andan itibaren de ölüm haberleri geliyor. Son kaza da onlardan biri. Salihli’nin kırsal mahallelerinden Çökelek’ten bağa asma yaprağı toplamak için 13’ü kadın 15 mevsimlik tarım işçisi sahurda yola çıkmıştı.

Bianet, İSİG ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Manisaonedio
Görüş Bildir