Görüş Bildir

Bugün 15 Mevsimlik İşçi, 6 Ayda İse 227 İşçi Yollarda Can Verdi

Anasayfa > Gündem

Fotoğraflar: Arşiv

Bugün Manisa’da kasasında tarım işçisi taşıyan kamyonetin süt tankeri ile çarpışması sonucu 15 mevsimlik tarım işçisi hayatını kaybetti. İçerisinde bulunduğumuz 2015 yılının ilk 6 ayında yollarda 227 işçi, tarım orman iş kolunda ise 168 işçi hayatını kaybetti...

İşçiler, kamu çalışanları, işçi aileleri, doktorlar, mühendisler, akademisyenler, gazeteciler ve hukukçuların örgütlenmelerinin oluşturduğu emek örgütü İşçi Sağlığı ve İş Meclisi (İSİG), yayınladığı son raporunda 2015 yılının ilk altı ayında iş cinayetlerinde en az 794 işçinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

227 işçi trafik/servis kazalarında öldü

227 işçi trafik/servis kazalarında öldü

Ölen işçilerin ölüm nedenlerine bakıldığında 227 işçi trafik/servis kazalarında öldü. Aynı rapora göre tarım ve orman iş kolunda ise 168 işçi hayatını kaybetti.

Baharın gelmesiyle birlikte mevsimlik tarım işçileri çeşitli sebze meyveleri toplamak için yollara düşüyor. Yola çıktıkları andan itibaren de ölüm haberleri geliyor. Son kaza da onlardan biri. Salihli’nin kırsal mahallelerinden Çökelek’ten bağa asma yaprağı toplamak için 13’ü kadın 15 mevsimlik tarım işçisi sahurda yola çıkmıştı.

Bianet, İSİG ve Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Kenan Çakır

İnsanın canının bu denli ucuz olması, insanlık adına çok üzücü

Amonra Godhuman

insan hayatı hiçe sayılıyor , türkiye yaşanacak bir ülke değil cidden