Bu Tartışma Yeni Değil

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu Tartışma Yeni Değil

Bu Tartışma Yeni Değil

Kadın konusundaki ilk tabular Paleolitik zamanlara rastlar. Bu dönemde kadınlarla regl dönemlerinde ilişkiye girilmesi yasaktı. Daha sonraki dönemlerde bazı toplumlarda (ör. Yahudiler) regl döneminde kadının dokunduğu herşey kirlenmiş sayılırdı. Kadın regl dönemi bitene kadar dışlanırdı.

Sürülecek tarla

Antik Yunan’da Aristo’ya göre kadınların vücudu erkeklerin tohumlarını ekeceği bir pasif varlıktı. Sofokles ise sürülecek bir tarla gözüyle bakardı. Atina şehir devletinde kadınlar sadece çocuk doğuran bir varlık olarak görüldükleri için kamu hayatına katılmalarına izin verilmezdi. Kadınlar evlerinde oturur ve sadece aile ve köleler ile iletişim kurabilirlerdi.

Bakire rahibeler

Roma’daki dini zümre içerisinde en önemli konumdaki kadınlar bakire rahibelerdi. Tanrıça Vesta’nın hizmetkarı olduğuna inanılan bu kadınların bakireliği ile Roma’nın bekası arasında sıkı bir bağ kurulmuştu.

Şeytanın ta kendisi

Ortaçağ Avrupasında Hıristiyan din adamları kadınları ‘şeytanın yeryüzündeki kapısı’ olarak değerlendirirdi. Din adamlarına göre kadın ‘günaha davet’ eden bir yapıya sahipti bu yüzden sıkı bir şekilde kontrol altında tutulmalıydı. Kadın cinselliği toplumun ağır denetimi altındaydı. Bu nedenlerdir ki Ortaçağ Avrupası’nda 60 bini aşkın kadın hasatları bozmak, çocukların ölü doğmasına neden olmak, hastalık yaymak gibi ‘suçlardan’ cadılıkla itham edilip öldürüldü. Bu davaların her birinin bir yerinde cinsellik vardı. Kadınların vücutlarında şeytanın izi aranırdı.

Cinselliği suç

18. yüzyılla birlikte cadı yargılamaları tarihe karışırken toplumun kadın cinselliği üzerindeki egemenliği bitmek bilmedi. Cinsel hastalıkların yayılmasının nedeni olarak ‘kötü kadınlar’ gösterilirken birçok ülkede çok eşli olduğu düşünülen kadınlar fişlendi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

CinsellikYunanistankadınlar
Görüş Bildir