Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Rapor Bush'un Başını Daha Çok Ağrıtacak

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu Rapor Bush'un Başını Daha Çok Ağrıtacak

Bu Rapor Bush'un Başını Daha Çok Ağrıtacak

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) bugün yayımlanan raporunda, ABD’nin yetkililerin açıkladığı vakalardan çok daha fazla kez suda boğma tekniğiyle sorgulama yaptığı iddia edildi. Raporda, George W. Bush döneminde CIA’in kontrolündeki cezaevlerindeki tutuklulara uygulanan gaddarca muamelelerle ilgili detaylı bilgiler yer alıyor

Raporda ayrıca, 11 Eylül saldırılarının ardından Washington ile Libya’nın öldürülen devrik diktatörü Muammer Kaddafi arasında yürütülen yakın işbirliğiyle ilgili de çok net bilgiler yer alıyor. Buna göre, ABD, Kaddafi’nin yurtdışında gözaltına alınan İslamcı rakiplerini kötü muameleye uğramayacakları yönünde ikna edici “diplomatik güvenceler” olmaksızın Libya hükümetine teslim etti.

Örgütün yayımladığı 154 sayfalık raporda, sürgünde yaşayan 14 Libyalı muhalifle yapılan mülakatlar yer alıyor. HRW temsilcilerine konuşan muhalifler Afganistan’daki ABD denetimindeki cezaevlerinde ve Pakistan, Fas, Tayland gibi ülkelerde ABD’li müfettişlerin yürüttüğü sorgularda karşı karşıya kaldıkları sistematik tacizleri anlatıyor.

"CIA LİBYALILARA İŞKENCE YAPTI"

Raporun yazarı ve HRW Terörle Mücadele Danışmanı Laura Pitter, “ABD Kaddafi’ye düşmanlarını gümüş tepside teslim etmekle kalmadı, CIA de bu tutuklulara işkence yaptı” dedi.

Pitter, “Bush yönetiminin istismarları daha önce bilinenden daha büyük gibi görünüyor” diye konuştu.

ABD Adalet Bakanlığı geçtiğimiz günlerde ağır sorgulama teknikleri kullanan CIA çalışanlarının herhangi bir şekilde suçlanmayacağını açıklamıştı. Müfettişler, sorguları yürüten kişilerin Bush yönetiminin hazırladığı çerçevenin dışına çıktığına dair ellerinde bir kanıt olmadığını belirtmişti.

İnsan hakları aktivistleri ve Obama yönetiminden bazı yetkililer ise çerçeve dahilindeki tekniklerin bazılarının da işkence olarak değerlendirilebileceğini savunmuştu.

'SADECE ÜÇ KİŞİ' DEMİŞLERDİ

Ancak yeni suda boğma vakalarının ortaya çıkması, CIA’in izinle yapıldığını öne sürdüğü üç sorgudan çok daha fazlasının olduğu anlamına geliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack Obama
Görüş Bildir