Bu Pazar Seçim Olsaydı?

 > 
69PAYLAŞIM

İşte Metropol'ün Son Anketi

Kamuoyu araştırma şirketi Metropoll tarafından yapılan anketin sonuçlarına göre, haftasonu yapılacak bir milletvekili seçiminde kararsızların oylarının oransal dağıtıldığı durumda, AKP’nin oy desteği yüzde 43,2, CHP’nin yüzde 28,1, MHP’nin yüzde 15, BDP’nin ise yüzde 9,7 seviyesinde bulunuyor.

Araştırmaya göre, bu Pazar bir seçim olması durumunda kararsızların oylarının dağıtılmadığı durumda AKP’ye oy verenlerin oranı Aralık ayı sonuçlarına göre 0,4 puan gerileyerek yüzde 36,3 olurken, CHP’nin tahmini oy oranı ise 1,5 puan artışla yüzde 23,6 oluyor.

“Yolsuzluk ve Hükümet-Cemaat Tartışması” başlıklı ve 14-21 Ocak tarihleri arasında 1,545 katılımcı ile yapılan araştırmaya göre MHP’ye oy verenlerin oranı yüzde 12,6 ve BDP’nin ise yüzde 8,1 olabilir.

Resmi sonuçlara göre 12 Haziran 2011 milletvekili seçimlerinde AKP’nin oy oranı yüzde 49,9, CHP’nin yüzde 25,9, MHP’nin yüzde 13, bağımsızların yüzde 6,6 olmuştu.

Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları üzerine 17 Aralık’ta başlayan operasyonu bir “soruşturma” olarak görenlerin oranı yüzde 42.2, hükümete karşı bir “darbe girişimi” olarak görenlerin oranı ise yüzde 24 oldu. Yüzde 25′lik kesim ise bunu hem bir “soruşturma” hem de “darbe girişimi” olarak görüyor.

OPERASYONU HAKLI GÖRENLERİN ORANI YÜZDE 60,5

Araştırmaya katılanların yüzde 60.5′i operasyonu haklı ve doğru görürken, yüzde 26,5′lik kesim operasyonun haksız olduğu görüşünü aktardı. Ankete katılanların yüzde 70,1′i bazı bakan ve yakınlarının yolsuzluğa karıştığı iddialarının doğru olduğunu düşünüyor.

Hükümetin yolsuzluk iddialarının üzerini kapatmaya çalıştığını düşünenler yüzde 59,7 olurken, yüzde 29,6 bu konuda karşıt görüş taşıyor.

Operasyon sonrası yaşanan gelişmelerin hükümete olan güvenini azalttığını söyleyenlerin oranı yüzde 48,2, değiştirmediğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 34 olarak belirlendi.

Ankete katılanların yüzde 54,6′sı Türkiye’nin gidişatına ilişkin olarak “kötüye gidiyor” görüşünü belirtirken, bu oran bir önceki aya göre yaklaşık 14 puan artış gösterdi.

Kaynak: Zete

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir