Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Kitap Beni Şişman mı Gösteriyor?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu Kitap Beni Şişman mı Gösteriyor?

Bu Kitap Beni Şişman mı Gösteriyor?

Bir ABD üniversitesinde yapılan araştırmaya göre, chick lit olarak anılan popüler kadın romanları kadınların beden imgesine zarar veriyor.

Amerikan üniversitesi Virginia Tech (Virginia Politeknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesi) tarafından yayımlanan bir çalışma, ana karakterlerin kilolarına ilişkin sürekli kaygı duyduğu “çıtır edebiyatı” (chick lit) örneklerinin kadın okurları kendi beden imgeleri konusunda huzursuz kıldığını bulguladı.

Raporun yazarları, “Bu Kitap Beni Şişman mı Gösteriyor?” başlıklı araştırmanın gerekçesi olarak “kitapların kadınların kendi bedenlerine ilişkin algıları üzerindeki etkileri konusunda çok az çalışma bulunmasını” gösteriyor.

“Chick-lit” hayranı ve kitabın ortak yazarı Melissa Kaminski, “beden imgesine yönelik araştırmalar genellikle ince kadınlara ilişkin görsel imgelerin kadınların beden algılarını nasıl olumsuz şekilde etkilediğini incelese de, beden algısı ve vücut ağırlığına ilişkin metinsel temsillerin kadın okurların beden algılarını nasıl etkilediğine hiçbir araştırmanın eğilmediğini” söyledi.

Yazarlar kitapların etkisini test etmek üzere, ana karakterleri “bolca vücut ağırlığına, ancak düşük beden algısına sahip” kadın kahramanlar olan kitaplardan paragraflar seçti. Emily Giffin’in “Something Borrowed” ve Laura Jensen Walker’ın “Dreaming in Black and White” adlı kitaplarından seçilen metinlerin de kahramanların bedenlerine ilişkin algılarının tahrif edildiği dokuzar versiyonu üretildi.

Metinlerin farklı versiyonları, her bir alıntıyı okurken kendi cinsel cazibeleri ve beden imgeleri konusunda ne hissettiklerinin öğrenilmesi amacıyla Virginia Tech’teki 159 kadına dağıtıldı.

Alıntı metinlerden biri “1,64 boyunda, 63,5 kilo ağırlığında ve 34 bedenim” şeklinde, bir başka örnekte ise, "1,63 boyunda, 47,5 kilo ağırlığında ve 32 bedenim” okunuyor. Öğrenciler, ana karakterin düşük özgüvene sahip olduğu paragrafları okurken vücut ağırlıkları konusunda kendilerini “önemli oranda” daha kaygılı hissettiklerini söylediler. İnce yapılı bir karakteri okurken ise kendilerini cinsel olarak “önemli oranda” daha az çekici hissettiklerini belirttiler.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriKitap
Görüş Bildir