Bu Kasabadakiler Yalnızca Yaşlılıktan Hayatını Kaybediyor: Hayata Başka Bir Açıdan Bakmanızı Sağlayacak Roseto Etkisi ile Tanışın

94PAYLAŞIM

Küçük bir İtalyan kasabası olan Roseto'nun sağlıklı yaşama ve mutluluğa dair farklı bir yaklaşımı var. Bu kasabada yer alan insanlar yalnızca yaşlılık sebebiyle ölüyorlar.

Modern dünyanın dayattıkları bizi ne hâle getirdi?

Hepimiz, 'modern yaşam' denen stresli bir kaosun içindeyiz. Bizi özümüzden ayırdı, etik değerleri değiştirdi, geleneklerimizden kopararak bizi kendine alıştırdı, tüketim kölesi yaptı. Peki bu olanlarla çok mu mutlu olduk? Hayır, yalnızca daha mutsuz olduk ve yaşadığımız stres dolu hayat bize yeni hastalıklar getirdi. İşte, bu içerikte sizleri eski bir İtalyan kasabası olan Roseto'nun mutluluk ve sağlıklı yaşamla bağını anlatacağız. Öyleyse vakit kaybetmeden içeriğe geçelim.

Roseto etkisi nedir?

Roseto etkisi, yaşadığın bölgenin geleneklerine bağlı kalıp kendini modern dünyanın getirdiklerinden izole ederek; kendine ve büyüklerine saygı duyarak ve benimsediğin yaşam şeklini hayatın boyunca sürdürerek gerçekleştirilen bir yaşam şeklidir. İlk olarak iki doktor olan Wolf ve Bruhn'un tespit ettiği ve literatüre kazandırdığı bir terimdir.

Roseto etkisi adını İtalya'da bulunan bir kasabadan alıyor.

Esasen, Roseto adını İtalya'nın Roma kenti yakınlarında bulunan bir kasabadan alıyor. Burada yaşayan insanlar çok zorlu koşullarda çalışarak hayatlarını devam ettiriyorlar ve 19. yy'a kadar dış dünyayla hiçbir şekilde bağlantı kurmadan yaşıyorlardı.

19. yy ile birlikte yaşam felsefelerini başka ülkelere taşıdılar.

Ekonomik olarak sıkıntı çeken Roseto halkı okyanusun ötesinde yeni iş imkanlarının olduğu haberini alınca 1882 yılında kasabadan 11 kişi Pennsylvania'ya yerleşti ve burada çalışmaya başladı. İş imkanlarının kendi kasabalarından çok daha iyi olduğunu öğrenen Rosetoluların sayısı Amerika'da her geçen gün daha çok artıyordu. Taşındıkları bölgede yerleşik hayata geçen halk bu coğrafyanın adını “New Italy” koydu. Kısa bir süre sonra da bölgenin adı Roseto olarak değiştirildi.

Yıllarca çekilen ekonomik sıkıntıya inat burada yeni bir yaşam kurdular.

Roseto halkı, yıllarca ekonomik sıkıntı çekmiş ve oldukça zorlu koşullarda çalışmıştı. Kasabada okuma yazma bilen kimse yoktu. Fakat, Amerika'ya yerleştiklerinde yeni yapılar inşa ettiler, hayvancılık ve tarımla uğraştılar. Bölgeye yeni dükkanlar açtılar.

Roseto'ya dair gizli gerçek Dr. Stewart Wolf sayesinde ortaya çıktı.

S. Wolf, Oklahoma Üniversitesi’nde ders veren bir doktordu ve yaz aylarını Roseto‘ya çok yakın olan bir çiftlikte geçiriyordu. Wolf, 50'lerin sonunda katıldığı bir tıp derneği konferansında Rosetolulara dair bir gerçeği öğrendi. Konferansta konuştuğu bir doktor, 17 yıllık meslek hayatında Roseto’dan hiçbir hasta gelmediğini söyledi.

Stewart Wolf, edindiği bilgi üzerine bu durumu araştırmaya başladı.

Roseto'da kimsenin hasta olmaması çok ilginçti. Çünkü, Amerika'da kalp hastalığı oldukça yaygındı. Bu durum üzerine araştırmaya başladı. Oldukça kapsamlı bir çalışma yapıldı ve Roseto'da intihar, uyuşturucu bağımlılığı ya da alkol kullanımının hiç olmadığını fark etti. Kalp hastalıklarının bu kadar az olmasının muhtemelen beslenme şekilleri olduğunu düşünen Wolf, burada yaşayanların Amerikalılardan çok daha sağlıksız beslendiğini fark etti.

Wolf, burada yaşayanların kalp rahatsızlığına sahip olmamasının sebebinin geldikleri coğrafya olabileceğini düşündü.

Yapılan uzun ve zorlu araştırmalar, Roseto'da yaşayanların neden hastalanmadığını açıklamıyordu. Bunun üzerine doktor, bu durumun halkın geldiği coğrafyadan kaynaklı olabileceğini düşünmeye başladı. Çünkü, Roseto'ya çok yakın kasabalarda vaka sayısı oldukça yüksekken burada herkes sağlıklıydı.

Wolf, Roseto halkının yaşam şekillerini gözlemlemeye başladı.

Wolf, yaptığı bir yürüyüş sırasında Rosetoluları gözlemleme imkanı buldu. Birbirleriyle konuşma şekilleri büyük bir nezaket içindeydi, kendilerini yaşadıkları çevreden izole etmişler ve İtalya'dayken edindikleri geleneklerine bağlı kalmışlardı. Stresten ve modern dünyadan oldukça uzakta ve saygı içerisinde hayatlarını sürdürüyorlardı. Bu konuda bir sosyolog arkadaşından da yardım alan Wolf, sağlıklı olmalarının arkasındaki yaşam felsefesini çok iyi anladı.

Rosetolular yaşam felsefeleriyle dünyaya örnek oldular ve şimdi bu kasaba her yıl ziyaretçi akınına uğruyor.

Dr. Stewart Wolf ve arkadaşının çalışmalarıyla bütün dünyaya duyurulan Roseto'yu insanlar çok merak ettiler ve onların yaşamı algılayış biçimini gelip yerinde görmek istediler. Tam anlamıyla, en yakınlarındaki kasabadan bile izoleydiler. Değişen dünya ile birlikte kendilerine ait hiçbir şeyi değiştirmemişlerdi.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Kaynaklar: 1, 2, 3

Bu içeriklere de göz atmak isteyebilirsiniz;

Şimdiye Kadar Hiç Kovid-19 Vakası Görülmeyen İtalyan Köyünde Evler 1 Euro'dan Satışa Sunuldu! - onedio.com
Şimdiye Kadar Hiç Kovid-19 Vakası Görülmeyen İtalyan Köyünde Evler 1 Euro'dan Satışa Sunuldu! - onedio.com
Bir Bombalama Sonucu Keşfedilen Dünya Üzerindeki Tek Saklı Plaj: La Playa Del Amor - onedio.com
Bir Bombalama Sonucu Keşfedilen Dünya Üzerindeki Tek Saklı Plaj: La Playa Del Amor - onedio.com
Almanya'da Arkeologlar 2.3 Metre Uzunluğunda Dişleri Olan 300 Bin Yıllık Fil İskeleti Buldu! - onedio.com
Almanya'da Arkeologlar 2.3 Metre Uzunluğunda Dişleri Olan 300 Bin Yıllık Fil İskeleti Buldu! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
panik-anne

GİDİN GİDİN ORAYIDA BOK EDİN

Görüş Bildir