Görüş Bildir

'Bu Karar Bizim İçin Yok Hükmünde'

Anasayfa > Gündem

"Bu tür kararlar Ermeniler istismar edilerek Türkiye düşmanlığının dışa vurumundan ibarettir."

Kazakistan'da Kazak-Türk İş Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nun 1915 olaylarına ilişkin kararını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Kazakistan İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, tarihin her döneminde gerek kendi sınırları içerisinde yaşayan vatandaşları için olsun gerekse bölgesindeki tüm toplumlar için daima adalet, güven ve huzur kaynağı bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye'yi ve Türk milletini itham etmeye çalışanların her şeyden önce tarihe haksızlık ettiklerinin altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu:

'Soykırım gibi geçmişte kesinlikle olmamış bir şeyi mutlak gerçek gibi Türkiye'ye kabul ettirmeye çalışanlar, beyhude yere uğraşıyorlar. Bu konuda parlamentolarda alınan kararlar bizim için yok hükmündedir. Bu konuda siyasetçilerin ifade ettikleri tüm beyanlar bizim için yok hükmündedir, tıpkı Avrupa Parlamentosu'nun kararı gibi.'

'Burada bir hususu özellikle sizlerle paylaşmak istiyorum' diyen Erdoğan, 'Türkiye'nin Ermeni halkıyla herhangi bir sorunu, herhangi bir sıkıntısı yoktur. Aynı dönemde, milletimizin çektiği acılar, inanın bundan çok daha az değildir, daha fazladır. Bununla birlikte bizim Ermenilere karşı dostluk hislerimiz hala canlıdır, hala bakidir' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Ülkemizde yaklaşık 40 bini vatandaşımız, 40 bini Ermenistan'dan kaçarak ülkemize gelip yerleşen ve şu anda bizde misafir olarak kalan insanlar var. Ermenistan'a barış elini geçen 23 Nisan'da ben uzattım ama uzattığımız bu el maalesef havada kaldı. Bugün 1915 olaylarını bahane ederek ülkemiz aleyhine karar alan devletlerin, kurumların Ermenilerin hakkını, hukukunu korumak, acılarını paylaşmak gibi bir dertleri kesinlikle yok. Bu tür kararlar Ermeniler istismar edilerek Türkiye düşmanlığının dışa vurumundan ibarettir.'

Ermenilere dostluk çağrısını yinelediğini ifade eden Erdoğan, 'Gelin tarihi, tarihçilere bırakalım. Biz ortak çıkarlarımız, ortak geçmişimiz ışığında kendimize yeni bir gelecek inşa edelim' dedi.

Türkiye ve Kazakistan ilişkileri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Hazar ve Karadeniz kıyısındaki ülkeler olarak, tarımdan ileri teknolojiye, ulaştırmadan enerji sektörüne kadar birçok alanda işbirliği imkanlarına sahibiz. Önemli olan bu imkanları karşılıklı yarar temelinde en iyi şekilde değerlendirebilmek ve sonuçta Türkiye ve Kazakistan halklarına daha iyi hizmet verebilmektir' şeklinde konuştu.

'Kazakistan'ın yürüttüğü '2050 Stratejisi' ve 'Nurlu Yol' programlarını takdirle takip ediyoruz' diyen Erdoğan, 'Bu kapsamda gerçekleştirilecek yenilikçi projeler konusunda, daha yakın işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum' ifadelerini kullandı.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Kazak dostlarımızı, kardeşlerimizi de Türkiye'deki projelere ilgi göstermeye davet ediyorum. Kazakistan, Türkiye veya üçüncü ülkelerde atacağınız adımlarla birbirinize güç devşirmeniz gerekir diye düşünüyorum.'

Muhabir: A. Eda Ünlü Özen, Cüneyt Ateş

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?