'Fareler ve İnsanlar'a Sansür Talebi

 > -

'Fareler ve İnsanlar'a Sansür Talebi!

'Fareler ve İnsanlar'a Sansür Talebi!

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu John Steinbeck'in 'Fareler ve İnsanlar' romanının bazı bölümlerinin 'gayri ahlaki' olduğu gerekçesiyle sansürlenmesini istedi.

Okul kitaplarında şiirleri sansürlenen Yunus Emre ve Kaygusuz Abdal’ın ardından Amerikalı yazar John Steinbeck’e de sansür teklifi geldi.

Birgün gazetesinden Gülsen Candemir’in haberine göre İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu, "ahlaki olmayan bölümler içerdiği" gerekçesiyle, Milli Eğitim Bakanlığı'nın liselerde okutulması için önerdiği 100 Temel Eser arasında yer alan John Steinbeck'in ünlü 'Fareler ve İnsanlar' adlı kitabının bazı bölümlerini sakıncalı buldu.

"BÜTÜN YAYINEVLERİ AYNI BASMIŞ"

Kitabı sayfa sayfa "gayri ahlaki" incelemeye tabi tutan komisyonun inceleme raporunda, "100 Temel eser dünya edebiyatı listesinde bulunan yazarı John Steinbeck olan 'Fareler ve insanlar' kitabının İnkılap kitapevinden basılan (sayfa 69-7073) bazı bölümlerin öğrencilerin eğitimine uygun olmayan bölümlerin olduğu ilgili dilekçe ile bildirilmiştir. Müdürlüğümüzce aynı kitabın çeşitli yayınevleri de incelendiğinde Sel Yayıncılık (63-64 sayfaları), Varlık Yayınları (42-43-45 sayfaları), Remzi Yayınevi 856-57-60-61) sayfalarında da eğitime uygun olmayan bölümlerin olduğu yapılan incelemede tespit edilmiştir" denildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletleriİzmir
Görüş Bildir