Bu Kadar Seviliyorsa Sebebi Var! Melodilerle Birlikte Dilin Kulağınıza Daha Hoş Geleceği 18 Fransızca Şarkı

4PAYLAŞIM

Fransızcayı bir yerlerde işitip de ona hayran kalmamak mümkün değil. Hele bir de etkileyici ezgilerle birleştiğinde dile de şarkıya da aşık oluyor insan. Keyifli dinlememler...

1. Stromae - Papaoutai

Belçikalı şarkıcı ve söz yazarı, sahne adıyla Stromae olarak bilinen başarılı sanatçı Paul Van Haver'a ait olan bu şarkı 2013'te ilk kez dinleyici ile buluştu. O gün bu gündür en çok dinlenen Fransızca şarkılar arasında.

2. Indila - Dernière Danse

Tabii Fransızca şarkılar diyince Indila'dan söz etmezsek olmaz. Dernière Danse, sanatçının 2014 çıkışlı "Mini World" albümünden. Parça çıktığı yıl "En İyi Şarkı Dalında Dünya Müzik Ödülü"yle birlikte iki müzik ödülü daha almaya hak kazanmıştı.

3. Indochine - J'ai demandé à la lune

Fransız pop rock ve yeni dalga grubu olan Indochine'e ait olan bu parça 2002 yılında yayımlandı. Ayrıca şarkı, "Yılın Frankofon Şarkısı Dalında NRJ Müzik Ödülü"nü aldı.

4. Cœur De Pirate - Comme Des Enfants

Bu şarkı da Cœur de pirate'ın yine kendi ismiyle çıkarttığı 2008 yılı albümünden. Bu şarkıda tıpkı  J'ai demandé à la lune'nin aldığı gibi, dinleyici ile buluştuğu yıl "Yılın Frankofon Şarkısı Dalında NRJ Müzik Ödülü"nü almaya hak kazandmıştı.

5. Alizée - Moi... Lolita

Fransız şarkıcı Alizée'ye ait olan bu şarkı çok dinlenen Fransızca şarkılar arasında. Bakalım siz beğenecek misiniz?

6. Lara Fabian - Je Suis Malade

Biraz da Fransa'nın 90'larına gidelim. Ünlü Belçikalı şarkıcı Lara Fabian'a ait olan bu parça sanatçının 1994 yılında çıkan "Carpe diem" albümünden.

7. Alain Barrière - Ma Vie

Yakışıklılığı ve özgün sesiyle bir dönem Fransa'da fırtınalı rüzgarlar estiren Alain Barrière'yi daha önce dinlediniz mi? İşte buradaki de onun efsane şarkılarından biri.

8. Enrico Macias - Oh Guitare

Fransızca şarkı diyip de Enrico Macias'tan bahsetmezsek ayıp olurdu. Kendisi gençliğinde olduğu gibi şimdi de en sevilen şarkıcılardan. Bir dönem Ajda Pekkan ile yaptığı düetlerle meşhurdu. Türkiye'ye geldiğinde ona hayran olmayan kalmamıştı. Tabii Ajda'cığımıza da Fransa'da. İşte burada da Ajda Pekkan'la olan bir düeti.

9. Vanessa Paradis - La seine

"Paris'te Çılgın Macera" adlı animasyon filmini izleyenler iyi bilir ki bu şarkıyı dinleyip de Fransızcaya aşık olmamak mümkün değildir. :)

10. Zaho - C'est Chelou

Listemize aslen Cezayir'li olan Fransız şarkıcı Zaho'nun efsane bir şarkısı ile devam edelim. Şarkıcının 2008 "Dima" albümüne ait olan bu şarkı da en sevilen Fransızca parçalardan.

11. Lara Fabian - Je T'aime

Je T'aime, hepimizin en iyi bildiği Fransızca ifade... Bu şarkı da Lara Fabian'ın 1996 çıkışlı "Pure" albümünden.

12. Black M - Sur ma route

Fransız rapçi ve şarkıcı-söz yazarı Black M'e ait olan bu şarkı 2014 yılında dinleyici ile buluştu. Hip-hop ve rap türündeki yılın başarılı şarkılarından biri olan Sur ma route, "Les yeux plus gros que le monde" adlı albümden.

13. Zaz - Coeur Volant

Hugo adlı harika filmi daha önce izlediniz mi? Bu şarkı da o filme ait olan ve oldukça sevilen bir şarkı.

14. Maître Gims - J'me tire

Fransızca müzikleri seviyorsanız Maître Gims'i dinlemelisiniz. Kendisi dilin dokusunu koruyarak başarılı güncel şarkılar yapıyor.

15. Julie Zenatti- La boîte de pandore

Julie Zenatti'nin "La Boîte de Pandore" yani Türkçesi ile "Pandora'nın Kutusu" albümüne ait olan bu şarkıyı çok seveceksiniz.

16. Tina Arena - 7 vies

Muhteşem ses muhteşem şarkı... Başka söz yok.

17. Vitaa - Le Départ

Fransız bir şarkıcı Vitaa'ya ait olan bu şarkı, sanatçının 2007 çıkışlı ve "À fleur de toi" adlı R&B/soul albümünden.

18. Dany Brillant - Bambino

Son şarkıda da Bambino ile coştukça coşalım. Tunus asıllı Fransız şarkıcı Dany Brillant'a ait olan bu şarkı, sanatçının 2012 yılında çıkan "Viens à Saint-Germain" albümünden.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir