Bu Hisseleri Tavsiye Etti!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bu Hisseleri Tavsiye Etti!

Bu Hisseleri Tavsiye Etti!

HSBC, İş Gayrimenkul ve Torunlar Gayrimenkul hedef fiyatını yükseltirken, Sinpaş GYO hedef fiyatını indirdi. HSBC, konu ile ilgili raporunda, İş GYO (ISGYO) tavsiyesiniNötr'den Overweight'e, hedef fiyatını 1.40 TL'den 1.80 TL'ye yükseltirken,Sinpaş Gayrimenkul hedef fiyatını 2.10 TL'den 1.90TL'ye indirdi ve tavsiyesini overweight olarak sürdürdüklerini belirtti. HSBC, Torunlar GYO (TRGYO) hedef fiyatını3.13TL'den 3.60 TL7ye yükseltirken, tavsiyesini overweight olarak devam ettirdiklerini, Emlak GYO (EKGYO) için ise 3.50 TL hedef fiyat ile overweight tavsiyesinisürdürdüklerini kaydetti.

Raporda şu değerlendirme yapıldı:

"HSBC Gelişmekte olan ülkeler gayrimenkul sektör raporu yayınladı. Gayrimenkul sektörü 2012 yılı içerisinde yasal düzenlemeler ve vergi yapısı açısından önemli değişikliklere uğradı. Yapılan yasal düzenlemelerin (yabancılara mülk satışı, 2B düzenlemesi ve kentsel dönüşüm) sektörü talep açısından destekleyeceğini düşünüyoruz.

Vergi ve maketten satış üzerinde yapılan düzenlemeler açısından ise GMYO'ların hali hazırda daha sıkı denetim koşulları ile faaliyet gösteriyor olmaları sebebiyle diğer pazar oyuncularına kıyasla daha iyi bir pozisyonda olduklarını düşünüyoruz. Mortgage kredi büyümesi 2012'nin ikinci yarısında düşüşe geçen faiz oranları ile birlikte önemli bir büyüme kaydetti. Güçlü talep ve kredi pazarlarında destekleyici likidite ortamı ile 2012'de mortgage kredilerinde %15, 2013 yılında ise %20 büyüme öngörüyoruz. Ancak yaptığımız analizler Türkiye'de düşük harcanabilir gelir seviyesi ve kısa kredi vadeleri sebebiyle mortgage büyümesinin potansiyeli tam anlamıyla yansıtamadığını gösteriyor.

Türkiye'de mortgage kredilerinin GSYH'ye kıyasla daha ciddi seviyelere yükselebilmesi için harcanabilir gelir ve kredi vadelerinin artması gerektiğini düşünüyoruz. Emlak Konut GMYO, sahip olduğu portföyün kısa vadede artabilecek KDV oranlarına kıyasla daha iyi konumda olması, Son dönemde piyasaya çıkan Maslak 1453 ve Bahçetepe projelerinde elde ettiği yüksek satış rakamları ve yakın dönemde devreye alacağı projelerle NAD'de yüksek büyüme elde edecek olması sebebiyle Türkiye'de en beğendiğimiz GMYO şirketi olarak öne çıkıyor.

Sinpaş GMYO'nun da İncek Life ile Ankara'da elde yükse satış performansı, 2013'te devreye alacağı yeni projeler ile kısa vadede nakit akımlarındaki olumlu momentumu koruyacak olması ve ucuz değerlemesi ile öne çıkıyor. Torunlar GMYO'nun 2013'te devreye alacağı Mall of Istanbul projesi ve bu yıl sonunda ya da 2013'te devreye girecek Ali Sami Yen karma ve Paşabahçe otel projesi şirketin büyümesini destekleyecek unsurlar olarak öne çıkıyor. İş GMYO'nun İstanbul Finans Merkezi'nde aldığı arsanın bölgedeki yüksek fiyatlar sebebiyle kısa vadede nakit akımlarına oldukça olumlu yansıyacağını ve son dönemde yaşanan olumlu hisse performansını süreceğini düşünüyoruz.

Değerlemelerimiz için temel aşağı yönlü risk, piyasa koşullarında görülecek bir bozulma ile mortgage oranlarında yaşanabilecek bir yükseliş ya da hacimlerin sınırlı kalması sonucu sektör büyüme tahminlerimizin yakalanamaması olarak öne çıkıyor. Bir süredir piyasada yer alan sektöre yönelik ek vergiler ya da değişecek KDV oranlarının olumsuz yansıması ek aşağı yönlü riskler olarak öne çıkıyor. Son dönemde artan beklentiler doğrultusunda Türkiye için yapılacak bir kredi notu artırımı, artan likidite ve büyüme görünümü açısından sektör hisseleri için yukarı yönlü bir risk olarak öne çıkabilir."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ankaraİstanbulvergi
Görüş Bildir