Bu Görsel Beyninizi Yakarak Görme Yeteneğinizin Ne Kadar Yanıltıcı Olabileceğini Gösteriyor!

284PAYLAŞIM

Görme yeteneğinizin aslında baya yanıltıcı olabileceğini bilmiyorsanız öğrenmenizi sağlayacak çok güzel bir örnekle karşınızdayız :)

Bu görselde tam 12 tane siyah nokta var.

Çizgilerin kesişim noktalarında bulunan bu noktaların hepsini aynı anda görmeyi deneyin.

Yapabildiniz mi? Muhtemelen hayır. Çünkü görme yeteneğimiz bunu başarabilecek kadar iyi değil. Tek bir yere odaklandığımızda etraftaki siyah noktalardan birkaçı gözükmüyor.

Aynı görselin beyaz noktalı bir versiyonu daha bulunuyor.

Bunda da durum muhtemelen tamamen aynı. Peki neden?

Şöyle ki, gri hatların görüntüsündeki süreklilik, noktaları göremediğimiz yerlerde aslında orada mevcut olmayan gri geçişleri oluşturuyor. Yani beyin, bu noktalara gri arka plan ile bir nevi yama yapıyor.

Aynı yama prensibi üzerine çalışan farklı bir görsel daha gösterelim.

Görseldeki şekillerin bir kesişme noktası varmış gibi duruyor, değil mi? Ancak ne kadar bakarsanız bakın, o kesişme noktasını bir türlü göremezsiniz; çünkü öyle bir nokta yok.

Özetle, görme yeteneğimiz hiçbir zaman kusursuz olmadı; bir takım 'sistemsel hatalar' mevcut :) Bunlar tamamen normal olmakla birlikte, ''Her gördüğünüze inanmayın.'' demek yerinde olacaktır.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pirtyavrusu

valla bnde mi sorun var ama o noktaları görebildim hatta uzaklaştıkça daha rahat gözüküyor

neco1905

alkollüyken bakın hepsi görünüyo

palimoglu

Büyük haliyle 12 nokta aynı anda imkansız. Sayfa yakınlaştırmasını %25 e getirince hepsi görülebiliyor. Gri geçiş burada balon oluyor. 3. görselde de durum aynı. Çözünürlükle alakalı bir durum. Kaynaklar şöyle diyor "İnsan gözünde yaklaşık olarak 6,5 milyon renkli algılama hücresi, 120 milyonun üzerindeyse renksiz algı hücresi bulunduğu anlamına gelir. İnsan gözü “yalnızca tek bir foton parçacığını dahi büyük bir hassaslıkla algılayabilmektedir”. 120 derecelik bir açıyla bakan insanın gözünün yaklaşık olarak 570 Megapiksel gibi şaşırtıcı bir çözünürlüğe sahip olduğu söylenebilir" Olay görme değil, algı. Deneyenler yazsın bakalım haklı mıyım?

yercekimsiz-karanfil

Ben beyaz noktaları gördüm. Siyah noktalı görseldeki gibi olmadı?

Görüş Bildir