Mars Güne Hip-Hop'la Başladı!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bu Gece Kulağınız Mars'ta Olsun!

Bu Gece Kulağınız Mars'ta Olsun!

The Black Eyed Peas grubunun üyelerinden will.i.am’ın yazdığı "Reach for the Stars" şarkısı "evrende ilk kez" bugün dinleyicilerle buluşacak. Şarkı Mars’taki keşif aracı Curiosity’den yayınlanacak.

Curiosity üzerinde şarkının çalınmasını sağlayacak hoparlör benzeri bir düzenek yok. Ancak uzay aracı, radyo dalgalarını kullanarak şarkıyı Dünya’ya gönderecek. Curiosity’nin yayını NASA’nın California eyaletinin Pasadena şehrinde bulunan Jet İtiş Laboratuvarı’ndan takip edilecek. Bir grup öğrenci de bu sırada laboratuvarda hazır bulunacak

NASA’dan yapılan açıklamada, “Curiosity’i bu ay başında başarıyla Mars’a gönderen ekibin üyeleri öğrencilere bu misyonu ve şarkının gezegenler arası yolculuğunu mümkün kılan teknolojiyi açıklayacak. Daha sonra will.i.am da ‘Reach for the Stars’ şarkısını ilk kez seslendirecek” denildi.

Şarkı, will.i.am takma adıyla bilinen William James Adams’ın bestelediği şarkı sanatçının bilim, teknoloji ve uzay keşiflerine olan tutkusunu yansıtıyor. Organizasyona katılacak öğrenciler ise Adams'ın kurduğu i.am.angel Vakfı ile okullara eğitim amaçlı video içeriği tedarik eden Discovery Education'ın desteğiyle bu tarihi ana tanıklık edecek.

Müzik yayını, NASA’nın televizyon kanalından ve internetten TSİ 23.00'dan itibaren canlı olarak takip edilebilecek.

Ancak bu şarkı uzaydan yapılan ilk ses yayını değil. NASA dün de Curiosity’i kullanarak NASA Başkanı Charles Bolden’ın mesajını dünyaya iletmişti.

İLK DEFA BU KADAR NET

Curiosity ayrıca ilk yüksek çözünürlüklü renkli fotoğrafları da dün Mars’tan Dünya’ya gönderdi. Fotoğraflarda, bilim insanlarının yaşam izleri arayacağı Sharp Dağı görülüyor.

Bilim insanları Curiosity’nin fotoğrafta görünen dağın eteklerindeki tabakalara ulaşıp incelemelere başlamasının bir yıl alabileceğini belirtiyor. Daha önceki fotoğraflarda bu bölgede kil gibi su olan ortamlarda oluşan minerallerin olduğu görülmüştü.

teknoloji

Haberin Tamamı İçin:

Marslılar Güne Hip-Hop'la Başladı!

Marslılar Güne Hip-Hop'la Başladı!

Mars'ın renkli fotoğraflarını gönderen keşif aracı Curiosity, Marslılara 'müzik yayını' da yaptı.

ABD'li 'hip-hop'çu Black Eyed Peas Grubu'nun üyelerinden will.i.am'ın yazdığı "Reach for the Stars" şarkısı, dün Mars'taki keşif aracı Curiosity'den (Merak) yayınlanarak "evrende ilk kez" dinleyicilerle buluştu. Şarkı, NASA'nın ABD'nin California Eyaleti'ndeki Pasadena kentinde bulunan Jet İtiş Laboratuvarı'nda düzenlenen basın toplantısı sırasında çalındı. Şarkının girşinde will.i.am'ın bilim, teknoloji ve uzay araştırmalarına olan tutkusu anlatılıyor. Üzerinde şarkının çalınmasını sağlayacak hoparlör benzeri bir düzenek olmayan Curiosity, şarkıyı radyo dalgalarını kullanarak Dünya'ya iletti.

BÜYÜK KANYON'U ANDIRIYOR

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın Mars'a keşif amacıyla gönderdiği robot Curiosity (Merak), Kızıl Gezegen'de çektiği ilk yüksek çözünürlüklü, renkli fotoğraflarını Dünya'ya yolladı. 6 Ağustos'ta Gale Krateri'ne inen 900 kiloluk robotun 23 Ağustos'ta çektiği fotoğraflarda, bilim adamlarının başta su olmak üzere Mars'ta yaşam belirtileri arayışlarında odaklanacakları Sharp Dağı ayrıntılı olarak görülüyor.

ÇOK BENZİYOR'
Sekiz aylık yolculuk sonrasında Mars'ın yüzeyine indiği günden beri düşük çözünürlüklü fotoğraflar yollayan Curiosity'nin gönderdiği yüksek çözünürlüklü karelerin, ABD'nin Arizona Eyaleti sınırlarındaki Büyük Kanyon Ulusal Parkı'nı andırması dikkat çekti. Robotun "Mast Camera" adlı kamerası aracılığıyla çekip gönderilen yeni karelerdeki Sharp Dağı görüntülerinin, Dünya'daki bir yere benzerlik göstermesi bilim dünyasında hem şaşkınlık hem de heyecan yarattı. California Teknoloji Enstitüsü'nden John Grotzinger şunları söyledi:
"Fotoğrafların bazılarında Mars'ın yüzeyi çok net görünüyor. Sharp Dağı'nda çok ciddi bir değişim yaşandığına tanık oluyoruz. Ayrıca Büyük Kanyon'la olan benzerlik de kaydadeğer bir ayrıntı."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilimCuriosityRobotUzaymüzik
Görüş Bildir