Redhack Belgelerinden Eski YÖK Başkanı da Çıktı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Bu da Üniversite Wikileaks'i

Bu da Üniversite Wikileaks'i

ODTÜ’deki olayları protesto eden RedHack, dün sabah YÖK’ün Elektronik Paylaşım Sistemi ebys.yok.gov.tr sitesinin şifrelerini kırarak sistemi ele geçirdi. Önce Giresun Üniversitesi ile ilgili belgeleri deşifre eden Redhack, ardından Gazi Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi hakkında belgeler yayımladı. Belgelerde, Kastamonu Üniversitesi’nde C.A isimli birkişinin sahte belgeyle öğretim üyesi yapıldığı bilgisi de yer aldı.

‘60 bini aşkın belge var’

Twitter hesabında “YÖK sisteminden elimize tonla belge geçti. Daha sonra yayımlayacağız” dedikten sonra belgeleri yayınlayan RedHack, 60 binin üzerinde dokümanı ele geçirdiğini duyurdu. RedHack’in yayımladığı, bazı üniversitelerdeki ‘yolsuzlukları’ açığa çıkaran belgeler şu şekilde:

Fırat Üniversitesi Ele geçirilen belgelerin birinde, üniversitenin 27 Eylül 2009 itibariyle 1 milyon 310 bin liralık promosyon hakkını kullanmak istediği anlatıldı. Rektör Prof. Dr. Kudbettin Demirbağ imzalı yazıya göre söz konusu miktarı üniversite hesaplarından görülmedi ve paranın bir bölümü üniversite şenlikleri için kullanıldı, aynı paradan 1 adet Audi marka A8 Long 3.0 model araç alındı.

Giresun Üniversitesi 2012 tarihli raporda, kurulumu yapılmamış bir cihaz için 664 bin 34 TL ödendiği tespitine yer verildi. Raporda, ayrıca Kalkınma Bakanlığı tarafından 83 kalem makine teçhizat alımı için tahsis edilen 2 milyon 832 bin TL’lik ödeneğin tamamının sadece 9 kalem makine teçhizat alımı için kullanılarak, geri kalan 74 kalem makine teçhizatın alınmadığı belirtildi.

İstanbul Üniversitesi 2011 tarihli rapora göre üniversite ve Ziraat Bankası Beyazıt Şubesi arasında yapılan her türlü bankacılık işlemlerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen Bankacılık Hizmet Protokolü ve ek Protokol gereğince alınan 1.537.719,47 TL nakdi yardımın bütçe geliri olarak muhasebe kayıtlarına alınmadığı ifade edildi. Ayrıca, Rektör Yunus Söylet’in promosyonlar karşılığı aldığı 6 Passat, 1 BMW araç bağışını bütçe kalemine yazmadığı ifad edildi.

Gazi Üniversitesi Rapora göre, mülkiyet bedelleri ödenmek şartı ile Gazi Üniversitesi’ne geçen Atatürk Orman Çiftliği’ne ait Çukurambar semtindeki 100 dönümlük arsanın üzerine iş merkezi ve konut yapılmak üzere 2007 yılı Ekim ve Kasım aylarını kapsayan sürede ihaleye çıktığı belirtildi. Raporda ayrıca ihalenin mevcut iktidara ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yakın olduğu ileri sürülen Kuzu İnşaat firmasına kaldığı ve ihalenin yüzde 42.6 ile sonuçlanmasına rağmen eski Rektör Prof. Dr. Kadri Yamaç’ın devreye girmesiyle üniversitenin payının yüzde 40’a düşürülerek ilgili firmaya yer teslimi yapıldığı ifade edildi.

Hacettepe Üniversitesi 30 Kasım 2012 tarihli, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer imzalı dilekçede, Onkoloji Hastanesi Projesi kapsamında MARUBENI EUROPE PLC adlı firmadan satın alınan 171 adet makine, malzeme ve ekipmanla ilgili olarak, firmanın sözleşmede ve şartnamede belirlenen şartları yerine getirmediği için sözleşmenin feshedildiği belirtildi. Malzemenin atıl kalmasına sebebiyet verdiği iddia edilen eski Rektör Prof. Dr. Uğur Erdener ve Prof. Dr. Tunçalp Özgen hakkında soruşturma açılması gerektiği belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Redhack Belgelerinden Eski YÖK Başkanı Prof. Özcan da Çıktı

Kendini Redhack olarak adlandıran siber aktivist grup Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) sisteminden ele geçirdiği belgeleri yayımlamayı bugün de sürdürdü. Belgelerden birinde eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Çukurova Üniversitesi'nde yaşanan 4,5 milyon dolarlık yolsuzluğa göz yummakla suçlanıyor.

YÖK bilgisayar ağımı hackleyerek 60 binden fazla belgeyi ele geçirdiğini öne süren Redhack adlı grup dün Giresun Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi ile ilgili yolsuzluk belgelerini internet üzerinden yayınlamıştı. Bugün ise Çukurova Üniversitesi'nde Prof. Dr. Yalçın Kekeç'ın başvurusu ile başlayan bir yolsuzluk soruşturmasının belgesi ortaya çıktı.
Belgeye göre Prof. Dr. Mustafa Yalçın Kekeç'in şikayeti ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım ünitesi için açılan ihalede firmanın usulsüzlükleri belirlendi. Şikayet dilekçesien göre sorumlular açılan davayı üniversitenin kaybetmesi için sahte rapor hazırladı.

07 Ağustos 2000 ile 06 Ağustos 2004 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü görevini üstlenen Prof. Dr. Kekeç yaptığı inceleme sonucu Yoğun Bakım ünitesi ihalesinde usulsüzlükler belirlemiş. Usulsüzlüğün takipçisi olan Kekeç için uzun süren bir hukuk mücadelesi de başlamış. Redhack tarafından ele geçirilen belgeye göre Prof. Dr. Kekeç son olarak 12 Ekim 2012 tarihinde Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na başvurmuş.

Prof. Kekeç dilekçesinde yolsuzluğu şöyle anlatıyor:

  • İslam Kalkınma Bankası'ndan alınan 8.9 milyon dolar kredi ile Rektörlüğünden önce usulsüz olarak gerçekleştirilen ve cihazların kabulü eksik, bozuk ve eksik yapılan milyonlarca dolar kamu ve kurum zararına nedne olan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım ihalesinin sözleşmesi; Maliye Bakanlığı, sayıştay Başkanlığı, Kurum içi ve kurum dışı bilirkişi raporları doğrultusunda feshedilmiş, Firmanın teminatı irat kaydedilmiş, sorumluları hakkında soruşturma başlatılmıştır.
    Adana Asliye 6. Hukuk Mahkemesinin Bilirkii Raporuna göre usulsüz ihalenin nedne olduğu hazine zararı 4.537.592 Amerikan Dolarıdır.

Yolsuzluğu sahte raporlarla kapatılmaya çalışıldığına dikkat çeken Kekeç, şikayet dilekçesinde sahte rapor hazırladığını öne sürdüğü iki profesör hakkında dönemin Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yusuf Ziya Özcan'a kişiye özel ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı'na yaptığı başvurulara rağmen yasal işlem yapılmadığını belirtiyor.

Yolsuzlukların ayyuka çıkması sonrası Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından Haziran 2012'de üniversiteye operasyon düzenlendiğini belirten Kekeç, Yusuf Ziya Özcan'ı soruşturma açmayarak görevini kötüye kullanmakla itham etti.
Başvuruyu inceleyen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 12 Kasım 2012 ise şikayet konusu olan kişilerin YÖK Başkanı ve üyeleri olması sebebiyle görevsizlik kararı vererek dosyanın Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı'na gönderilmesine karar verdi

2200 öğrenci Tıp Fakültesinde okuyabilirdi

Prof Kekeç'in şikayet dilekçesinde yer alan rapora göre ihalede belirtilen cihazların sözleşmede taahhüte karşın yüzde 80 oranında değiştirildiği, cihazların ekik ve bozuk olduğu ve kamunun 4.537.592 ABD doları zarara uğratıldığı ifade ediliyor.
Kamu zararı bugün ki dolar kuru üzerinden hesplandığında 8 milyon TL'nin üzerinde bir rakama ulaşıyor. Üniversite öğrenimi için bir tıp fakültesi öğrencisinin yaklaşık 600 TL ödediği göz önüne alındığında söz konusu para ile 2200 öğrencinin 6 yıllık eğitimini tamamlaması mümkün olabiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraİstanbulOrta Doğu Teknik ÜniversitesiRedhackTwitterWikileaks
Görüş Bildir