Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Adam Tasarladığı Tabletle Afrika'daki Milyonlarca Hayatı Kurtarabilecek!

 > 
42PAYLAŞIM

HIV virüsü ya da AIDS, Afrika'nın en büyük katili olarak biliniyor. Bizleri şaşırtan ise listenin ikinci sırası; yani kardiyovaskiler hastalıklar (KVH). 30 yaş üstü yetişkinler için, tüm kıtadaki en yaygın ölüm sebebi de bu. Yoksul kırsal bölgelerdeki kardiyolog eksikliği, KVH'yi  normalde olduğundan daha etkin hale getiriyor.

Kaynak: http://mic.com/articles/115910/meet-the-...

27 yaşındaki, Kamerunlu Marc Arthur Zang, 'CardioPad' ile tüm bunları değiştirmeyi umut ediyor.

Uygun maliyetli CardioPad, kalp aktivitelerini görüntüleyip en yakındaki kardiyologlara bilgi gönderebiliyor. Doktorlar da bu sayede hastalara yardım edip reçete yazabiliyorlar.

13 Nisan 2015 tarihinde, Zang binlerce kişi arasından sıyrılarak Afriika İnovasyon Ödülü'ne aday oldu. Kazanan projenin alacağı ödül ise 150.000 dolar.

Zang'ın ülkesi Kamerun'da yaklaşık 22 milyon kişi yaşıyor; ancak sadece 40 tane kalp cerrahı var, çoğu da büyük şehirlerde yaşıyor.

Bu da fakir nüfus için epeyce zor bir durum, özellikle de seyahat maliyetleri göz önüne alındığında.  Zang'ın tableti, tam da bu noktada devreye girip kuralları değiştirebiliyor.

Tablet sayesinde hayatı değişen hastalardan biri Simplice Momo: '' Kalp hastalığı teşhisi konalı tam bir yıl oldu. Tedavi için sürekli şehre gidip geldim. Bana bu makineyi getirip üstüme taktıklarından beri şehre gitmiyorum. Benim için çok pahalıydı.'' diyerek memnuniyeti ifade ediyor.

Zang'ın hocası Professor Samuel Kingue da KVH'nin yaygınlığını ve CardioPad'in önemini vurguluyor.

Başlangıç olarak Zang, Kamerun hükumetinden aldığı 30.000 euroluk destek ile bir prototip geliştirmiş. Prototip başarılı olduktan sonra üretime geçmek için Çin'de bir fabrika bulmuş. İleride ise yerli ekonomiye destek olmak için, kendi ülkesinde üretim yapmayı planlıyor.

Zang 2011 yılı başlarında ürününü korumak, daha fazla üretim yaparak çalıştığı insanlar gibi pek çok kişinin güvenini kazanmak için patent başvurusu yapmış.

Yatırımcılar ise Zang'ın bu fikri için çok istekli görünmüyor. Nedeni ise kısıtlı bir ortamda geliştirilen ürünün, çok karlı olmayacağıdır belki de. İtirazlara rağmen hedefine hızlı adımlarla yürüyen Zang, hedefi olan 10.000 doları toplamak için bir kampanya başlattı. 10.000 olmasa da tam 8805 dolar topladı. Aynı zamanda kendisine 100 tablet üretimi için kaynak sağlayan, 2014 Rolex Girişim Ödülü'ne layık görüldü.

Tehlikeli olmasının yanında, kalp rahatsızlıklarının ekonomik etkileri de oldukça sarsısı olabiliyor. Bu hastalıklarla boğuşan ailelerin maddi yükü oldukça artabiliyor. American Heart Association'a göre özellikle gelişmekte olan ülkelerde, çalışma dönemindeki yetişkinlerde sıklıkla görülüyor ve ülkenin ekonomik canlılığında düşüşe sebep oluyor.

CardioPad, savunmasız bölgelerde yaygın hale gelirse, sadece hayat kurtarmakla kalmayacak.

Aynı zamanda hastaların takibi sağlanacak, marjinal kesimlere temel ihtiyaçları hatırlatacak ve kırsal kesimler boşlanmamış olacak.

CardioPad, belki de geleceğin yaşam kalitesini yükseltmek için teknolojiyi yaratıcı bir şekilde kullanmayı sağlayacak ve geleceğin öncüleri için bir işaret olacaktır kim bilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-aksu2

Helal be herkes boyle olursa (en basta biz) butun dunya kurtulur. Insallah zaman icinde insanlarin duyarliligi artar.

komidin

Tebrikler, çikolata renkli arkadaş.

Gizli Kullanıcı

adam House MD'deki Foreman'a benziyo

hupecan

Müthiş bir proje umarım herkes köstek değil destek olur

kiwwit

Basarilar dostum... Allah ilerledigin yolda yardimcin olsun..

Görüş Bildir