BTK'dan TTnet'e İzinsiz Kişisel Bilgi Toplama Uyarısı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Btk'dan Ttnet'e İzinsiz Kişisel Bilgi Toplama Uyarısı

Btk'dan Ttnet'e İzinsiz Kişisel Bilgi Toplama Uyarısı

Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK), TTNET A.Ş.’nin Phorm Şirketi aracılığıyla ilgli kişisel veri ihlali yaptığı iddiasıyla ilgili kararını verdi.

BTK, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin olarak, TTNET’e, Gezinti.com hizmeti ile ilgili kullanıcılara gerekli ve yeterli açıklama yapmayıp, kullanıcıları eksik bilgilendirerek kişisel verilerin gizliliğine ilişkin hak ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle soruşturma başlatılmasına karar verdi.

14 Aralık tarihli kararda, ayrıca, TTNET’in Gezinti.com hizmetine ilişkin kullanıcıları eksik bilgilendirdiği ve onay vermeyen kullanıcıların da Gezinti.com kapsamına alındığı için, hizmeti kullanan tüm abonelerin Gezinti.com hizmetinin kapsamı dışına çıkarılmasına karar verildi.

Alternatif Bilişim Derneği, kararın, “TTNET’in ve iş ortağı Phorm Şirketi’nin, kullanıcıların izni olmaksızın kişisel verileri topladığı ve bu işlem sırasında kullanıcıları kasıtlı olarak yanılttığını resmi olarak belgelediği” açıklamasını yaptı. Bu açıdan olumlu buldukları kararın, gelecekteki uygulamalarda, rıza almak için sistemin detaylı bir şekilde kullanıcıya anlatılmasının ve bunun ardından açık bir şekilde onayın alınmasının istenmesi açısından örnek teşkil ettiğini belirtti.

Alternatif Bilişim Derneği, kararda, Phorm Şirketi’nin TTNET bünyesinde kuruduğu DPI (Deep Packet Inspection) sisteminden hiç bahsedilmediğini eleştirdi. Derneğin açıklaması ve talepleri özetle şu şekilde:

  • Phorm'un sistemi kapsamında bugüne kadar ne kadar veri toplandığı, bu verilerin nasıl saklandığı ve ne amaçla kullanıldığı ayrıntılı şekilde incelenmelidir. Toplanan veriler Phorm Şirketi’nden istenmelidir.

  • BTK, bundan sonraki ilgili kararlarında utangaçlığı terkedip Phorm ve DPI sözcüklerini açıkça telaffuz etmesini, bu fişlemenin yurtdışında yapılmasından kaygı duyduğunu ifade etmesini, benzer yollarla fişleme yapan Google gibi şirketle şirketlerin faaliyetini önleyemiyorsa en azından bu konularda internet kullanıcılarını eğitmelidir.

  • BTK, tüm yurttaşların hayatını etkileyecek bir konu olduğundan TTNET ve PHORM arasında yapılmış olan anlaşmanın açıklamalıdır.

  • BTK’nın, Phorm Şirketi’nin Türkiye'ye gelme sürecinde istihbarat kuruluşlarıyla yaptığı toplantılarda nelerin konuşulduğunun açıklamasını; PHORM şirketinin ülkemizdeki faaliyetini sonlandıracak kararları almasını talep ediyoruz.

TTNET A.Ş.’nin Phorm Şirketi ile iş ortaklığı neticesinde başlattığı Gezinti.com hizmetinin kullanıcıları, bilgileri ve onayları olmaksızın sisteme dahil etmesi tepkiyle karşılanmış, Phorm Şirketi iddiaları reddederken, Alternatif Bilişim Derneği TTNET ve Phorm hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. (EA)

Karara buradan ulaşabilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DeepMind
Görüş Bildir