Görüş Bildir

'Brüksel Saldırganlarından Birini Yakalayıp Sınır Dışı Etmiştik'

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Brüksel'de saldırganlardan biri daha önce Haziran 2015'te Gaziantep'te yakalayıp sınır dışı ettiğimiz kişidir' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus İohannis ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Terör saldırıları ile ilgili düşüncelerini Romen mevkidaşı İohannis ile paylaştığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti: 

'Ülkemizdeki bölücü terör örgütü PKK, Suriye'nin kuzeyindeki PYD, YPG, DAİŞ, DHKP-C bu terör örgütlerinin arasında hiçbir fark yoktur. Ankara'da yapılan eylemler, İstanbul'da yapılan eylemler, bunun dışında dün Brüksel'de yapılan eylemler, bunların nasıl ortak yanları olduğunu çok açık net ortaya koymaktadır.

'Dünya terörü, teröristi ve terörizmi yeniden tanımlamak zorunda'

Hedefte olan sivil insanlardır, ölen insandır. Sebep netice ilişkisine baktığınız zaman elde edilen hiçbir şey yoktur ama kaybedilen çok şey vardır. Kaybedilen insandır, kaybedilen huzurdur, kaybedilen barıştır, kaybedilen güvendir. İnanıyorum ki dünya siyaseti eğer ittifak halinde terörün üzerine giderse bu işi çözeriz. Onun için dünya terörü, teröristi ve terörizmi yeniden tanımlamak zorundadır.

'Brüksel saldırganlarından biri daha önce yakalayıp sınır dışı ettiğimiz kişidir'

Buyurun, Brüksel'de saldırganlardan biri daha önce Haziran 2015'te Gaziantep'te yakalayıp sınır dışı ettiğimiz kişidir. Sınır dışı işlemini 14 Temmuz 2015'te nota ile Belçika Büyükelçiliği'ne iletmişiz. Belçikalılar adı geçeni serbest bırakmıştır. 

Bu kişinin yabancı terörist savaşçı olduğu yönündeki uyarımıza rağmen Belçika terörizmle bağlantısını tespit edememiştir. Hatta burada Hollanda da söz konusudur. Kendi isteği üzerine Hollanda'ya da iade etmişiz ve nota ile oraya da bildirilmiştir.

'Türkiye göç yolu oluşturulması konusunda sıkı tedbirler almıştır'

'Türkiye göç yolu oluşturulması konusunda sıkı tedbirler almıştır'

Karadeniz'in ve Romanya'nın göçmenler için alternatif bir yol olup olmayacağı sorulan Erdoğan, 'Şu anda Türkiye, üzerinden böyle bir göç yolu oluşturulması konusunda çok çok sıkı tedbirler almış vaziyette. Buna fırsat vermiyoruz. Sahil güvenlik botlarımız sürekli olarak buralarda turluyor ve engelliyorlar. Özellikle 18 Mart'tan sonraki süreçte bu kontroller daha da artırıldı. Buna fırsat verilmiyor. Ağırlıklı olarak bu tür kaçışlar Ege sahillerindeydi. Bundan sonraki süreçte de bu kararlı şekilde devam edecek. Bu karşılıklı olarak mutabakatımızla Türkiye-Romanya, Türkiye-Yunanistan aramızdaki dayanışmayla bunu götürmemiz gerekiyor' diye yanıt verdi.

'Temenni ederim ki diğer siyasi partilerinde desteğiyle en kısa zamanda meclisten geçer'

'Temenni ederim ki diğer siyasi partilerinde desteğiyle en kısa zamanda meclisten geçer'

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 506 dokunulmazlık dosyanın tamamının ayırt edilmeden kaldırılmasına yönelik muhalefet partilerine sunduğu teklif sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Dokunulmazlık kavramının yanlış anlaşıldığı düşüncesindeyim. Dokunulmazlık kavramı aslında fezlekelerle ilgili bir kavram. Kimin fezlekesi varsa onları ilgilendiren bir konu. Onun yargılanma sürecinin önünü açan bir konu. Aynı zamanda bu siyasetçinin bu yargılanmayla ilgili bir bariyer oluşturuyormuş gibi kamuoyunda atmosfer oluşturuyor. Bu düzenlemeyle beraber siyaseti tamamıyla 506 dosyayı yargıya göndermiş oluyor. Bu dosyalar salt terörle alakalı değil. Bunların içinde memur arkadaşlarımızla alakalı görevi ihmal dosyaları var. Siyasetçiler için seçim yasaklarını ihlal fezlekeleri var. Hakaret fezlekeleri var. Böylece buradaki bu dokunulmazlık dosyalarının tamamıyla yargıya açılması siyasetçinin de sırtındaki bir yükün indirilmesi anlamına gelir. Yargı bununla ilgili kararını verir ve böylece yola devam edilir. Olay bir kişi, üç kişi, beş kişi olayı değildir. Bana göre Sayın Başbakan'ın bu konudaki açıklaması isabetli olmuştur. Temenni ederim ki diğer siyasi partiler de buna katkı vermek suretiyle süratle Meclis'ten geçer' ifadelerini kullandı.

Dışişleri: Cumhurbaşkanı'nın sözünü ettiği kişi İbrahim el Bakraoui

Dışişleri: Cumhurbaşkanı'nın sözünü ettiği kişi İbrahim el Bakraoui

Dışişleri yetkililerince, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Romanya Cumhurbaşkanı Klaus İohannis ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Belçika'da gerçekleştirilen terör saldırılarına ilişkin bahsettiği teröristin İbrahim el Bakraoui olduğu belirtildi.

Alınan bilgiye göre, saldırıyı gerçekleştirenler kişilerden İbrahim el Bakraoui, Suriye'ye geçmeye çalışırken Türkiye'nin Gaziantep kentinde yakalanarak, Belçika'ya teslim edildi. Fakat Belçika hükümetince de serbest bırakıldı.

Brüksel'de dün Zaventem Havalimanı ve Maelbeek metro istasyonunu hedef alan terör saldırılarında, saldırganlar hariç toplam 31 kişi hayatını kaybetmiş, en az 260 kişi de yaralanmıştı. Bazı yaralıların durumunun ağır olması deneniyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Belçika Federal Savcısı Frederic Van Leeuw, saldırılardan sorumlu kardeşlerden İbrahim El Bakraoui'nun Zaventem Havalimanı'ndaki, diğer kardeş Halid El Bakraoui'nun da Maelbeek metro istasyonundaki saldırıyı düzenlediğini açıklamıştı. 

Leeuw, havalimanındaki ikinci saldırıyı gerçekleştiren intihar bombacısı ile fotoğraflarda görülen ve kaçan diğer bir kişinin kimliğinin ise hala belirlenemediğini ifade etmişti.

Saldırıları IŞİD üstlenirken, tüm ülkede terör alarmı seviyesi en yüksek düzey olan 4'e çıkarılmıştı. Polisler, havalimanındaki saldırı sonrası kaçmayı başaran saldırganı arıyor.

DHA,İHA,AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
129
57
25
13
11
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Bold Wolves

Haberi o kadar çarpıtıp veriyorsunuz ki, bazıları sanki biz sınır dışı etmesek bomba da patlamayacaktı dicek.. ee işte onedio herzamanki işini yapıyor.. neys... Devamını Gör

dürüst

kardeş 1-2 kere ben de yakaladım mesela aklımdakini söyleyeyim en son bi tane sanatçı vardı gerilla annesini oynamak isteyen,onun bir röportajı vardı bazı kı... Devamını Gör

Fener Bahce

nasıl bir enerji var maşallah. 24 saat ayakta ve 24 saat ekranda konuşuyor sayın cumhurbaşkanı

Alican Guler

harbiden bu kadar lanet aldıktan sonra pes helal olsun ona!!

sonunda istihbaratımız bi boka yaramış, hadi gururlanalım