Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Savcı Doğruladı: Brüksel'deki İntihar Bombacıları 'El Bakraoui Kardeşler’

 > 
82PAYLAŞIM

Belçika Savcılığı, Brüksel saldırılarını İbrahim ve Halid El Bakraoui kardeşlerin düzenlediğini açıkladı. Ancak savcılık güvenlik kamerası kayıtlarında El Bakraoui kardeşlerin yanında görülen Necim Laachraoui'nin yakalandığı yönündeki iddiaları doğrulamadı.

Belçika Savcılığı, 31 kişinin öldüğü ve 270 kişinin yaralandığı Brüksel saldırılarının arkasında İbrahim ve Halid El Bakraoui kardeşler olduğunu doğruladı. 

İbrahim'in havaalanındaki saldırının, Halid'in ise metrodaki saldırının sorumlusu olduğunu doğrulayan Savcı Frederic Van Leeuw, İbrahim Bakraoui'nin havaalanında bir çöp kutusunda bulunan bilgisayarında da 'video formatındaki vasiyetinin' yer aldığı bilgisini verdi.

Brüksel bombacısı Bakraoui'nin 'son sözleri' ne oldu?

Vasiyette İbrahim'in "Polis her yerde peşimde, telaş içindeyim. Ne yapacağımı bilmiyorum. Artık güvende değilim" ifadesini kullandığı kaydedildi.

Bakraoui'nin ayrıca geçen hafta Belçika’da yakalanan Paris saldırılarının zanlısı Salah Abdeslam için, “Sonum onun yanındaki hücrede olsun istemiyorum” dediği ifade edildi.

Brüksel'de IŞİD Saldırıları: 34 Ölü | Gün Boyu Yaşanan Gelişmeler - onedio.com
Brüksel'de IŞİD Saldırıları: 34 Ölü | Gün Boyu Yaşanan Gelişmeler - onedio.com

Üçüncü saldırgan aranıyor

Savcı ​Van Leeuw, saldırılarla ilgili güvenlik kameralarına yakalanan diğer zanlıların kimliklerinin ise henüz tespit edilmediğini, halen saldırılarla bağlantılı firari zanlılar olabileceğini vurguladı. 

Van Leeuw, Havaalanında iki intihar saldırganının yanında yer alan üçüncü bir kişi hala kayıp” dedi. Savcı, üçüncü zanlının ‘içinde en büyük hasara yol açan patlayıcıların bulunduğu’ bir çantayı atarak kaçtığını ifade etti.

Bu bilgilerin, dün saldırı öncesinde üç kişiyi havaalanına götürdüğünü anlatan bir taksi şoförünün ifadesine dayandığını kaydeden Savcı Van Leeuw, bu bilgi üzerine dün Schaerbeek mahallesinde bir apartmanda yapılan aramada 15 kilo patlayıcı, 150 litre aseton, 30 litre hidrojen peroksid ve bomba yapımında kullanılan çivi ve bilyeler bulunduğunu da kaydetti.

İntihar bombacılarının kimlikleri bu sabah Belçika medyasına yansımıştı

Belçika televizyonu RTBF intihar saldırganlarının El Bakraoui kardeşler olduğunu söylerken, Belçika gazetesi DH havalimanı saldırganlarından 25 yaşındaki Najim Lacchraoui'nin firari olduğunu belirtmişti.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün sabah havalimanına ve bundan kısa süre sonra bir metro istasyonuna yapılan intihar saldırısında 30'u aşkın insan hayatını kaybetmiş, saldırıları IŞİD örgütü üstlenmişti.

Sputnik ve Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir