British Airways Çöple Uçan Uçakları Hayata Geçiriyor

-
British Airways Çöple Uçan Uçakları Hayata Geçiriyor

Türk Hava Yolları, son üç yıldır Avrupa'nın en iyisi seçildiği için böbürlense de; bu göşterişli ödülü kazanmak için aslında çok büyük paralar harcandığını biliyoruz.

Neyse; elin British Airways’i bizi yine inovasyona doyuruyor. İçinde doğalgaza eşdeğer yakıt bulunan çöp ile çalışan uçaklar Avrupa’da kullanılmaya başlanalı çok oldu ama biz hala uzaktan izliyoruz. Çok değil, yirmi gün kadar önce Hollanda’nın ünlü hava yolu şirketi KLM; New York John F. Kennedy Havalimanı’ndan Amsterdam Schiphol Havalimanı’na gerçekleştirilen bir kıtalararası uçuşta ilk kez atık bitkisel yağdan elde edilen biyoyakıt kullanmıştı.

Biz Türk Hava Yolları’nda Barcelona ve Manchester United’lı futbolcularla idare ederken bir kroşe de British Airways’ten geldi. Çevre dostu uçaklar için çöpten gaz üretecek olan British Airways; bu iddialı projesiyle hem çöpleri yakıt olarak kendi uçaklarında kullanmayı amaçlıyor hem de dünyada ilk olmayı. Proje için 600 milyon doları gözden çıkartan British Airways, bu yatırımın karşılığını 2017 yılında gerçeğe dönüştüreceği projesiyle alacak gibi görünüyor. Çünkü; şirket çöpü jet yakıtına dönüştürecek olan dünyanın ilk fabrikasını ancak üç yıl içinde inşa edecek.

Solena Fuels adlı yakıt şirketiyle ortaklaşa biyoyakıt işine girme kararı alan şirket, bu fabrikayı da onlarla beraber inşa edecek. Anlayacağınız; yakıtını atıklardan sağlayan kıtalar arası uçuşlar çok uzakta değil.

Kaynak: Play Tuşu 

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir