Brezilya'da Zam İptali Eylemleri Dindirmedi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Brezilya'da Hükümet Geri Adım Attı

Brezilya hükümeti, ülkenin en büyük iki kentinde binlerce kişi tarafından protesto edilen metro ve otobüs ücretlerine yapılan zammın iptal edildiğini bildirdi.

Rio de Janeiro ve Sao Paulo Belediye Başkanları Eduardo Paes ile Fernando Haddad, geçen hafta metro ve otobüs biletlerine yapılan zammı protesto etmek için başlatılan ancak kısa sürede kitlesel bir eyleme dönüşerek ülke geneline yayılan gösterilerin ardından zammın iptal edildiğini duyurdu.

Yetkililer, zammın iptalinin, Güney Amerika'nın en büyük ülkesinde kamu hizmetlerinin iyileştirilmesini talep eden ve hükümet karşıtı protestoya dönüşen gösterilerin sona ermesini sağlayıp sağlamayacağı konusunda şüpheler olduğunu belirtti.

Brezilya'da geçen hafta başlatılan gösteriler, kısa sürede ülke geneline yayılmıştı. On binlerce kişi, ülke nüfusunun büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi verirken, futbol turnuvalarına binlerce dolar harcanmasını ve hayat pahalılığını protesto etmek için başta Sao Paulo olmak üzere, Rio de Janeiro, Salvador, Curitiba, Belem ve başkent Brasilia'da sokaklara

dökülmüştü.

Halk, ekonominin büyümesine rağmen, kendilerine verilen hizmetlerin yeterli olmadığını düşünüyor ve ödedikleri vergileri, sağlık, eğitim ve ulaşım hizmetleri olarak geri almak istiyor.

Ülkedeki bazı medya kuruluşlarının yayınlarını da eleştiren halk, basının Sao Paulo'da geçen hafta polisin göstericilere sert müdahalesini yeterince duyurmadığından yakınıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Brezilya'da Zam İptali Eylemleri Dindirmedi

Brezilya'da görülen protestoları tetikleyen toplu taşım ücreti zammının iptal edilmesi eylemleri dindirmiyor.

Zammın iptalinin açıklanmasına rağmen dün gece de protestocular Sao Paulo ve Brasilia'da caddeleri kapadı. Rio de Janeiro'da da eylemciler polisle çatıştı.

Brezilya ve Meksika arasında oynanan Konfederasyon Kupası maçının öncesinde de çatışmalar görüldü.

Protestocular gelecek yıl yapılacak Dünya Kupası'na harcanan paradan ve yolsuzluktan şikayetçi.

Eylemciler en büyük eylemlerini bugün yapmaktan vazgeçmediklerini söylüyor.

"Nasıl 1989'da Doğu Avrupa'da yaşayanlar kişisel özgürlükleri komünizme yeğlediyse, bugün de kapitalizm hesap vermeyen bir elit sınıfla bağdaştırılıyor."

Paul Mason, BBC Newsnight Programı Ekonomi Editörü

Sao Paulo'da bulunan BBC muhabiri Julia Carneiro, Perşembe oynanacak Konfederasyon Kupası maçları öncesinde yüz binlerce insanın sokaklara dökülmesinin beklendiğini söylüyor.

Toplu taşım ücreti zammının geri çekilmesi protestocuları tatmin etmedi.

18 yaşındaki öğrenci Camila Sena, "Bu artık [ulaşım] ücretiyle alakalı değil. İnsanlar bu sistemden o kadar iğreniyor, ve bundan o kadar bıktı ki, değişim istiyor." dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Brezilyafutbolzam
Görüş Bildir