Brezilya Kulüp Faciası İçin Yas İlan Etti

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Brezilya'da Gece Kulübü Yandı: 245 Ölü

Brezilya'da polis, ülkenin güneyinde bulunan bir gece kulübünde çıkan yangında 245 kişinin öldüğünü açıkladı.

Polis, adı Kiss olan gece kulübünde çıkan yangının bir grubun sahneye çıktığı sırada ateşlediği havai fişek gösterisinden kaynaklandığını söylüyor. Kiss gece kulübü Santa Maria şehrinde bulunuyor.

Bölgeden aktarılan bilgiler, gece kulübünde sadece bir çıkış kapısı olduğu; ve insanların panikle buna yöneldiğinde büyük izdiham yaşandığı yönünde. Kurbanların çoğunun duman zehirlenmesinden öldüğü belirtiliyor.

Yangın söndürüldü ve cesetler binadan çıkarılıyor.

Şili'ye yaptığı resmi geziyi yarıda kesip Brezilya'ya dönen Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, kurbanların ailelerine yardımcı olunması için gereken her şeyin yapılacağını açıkladı.

"Duman o kadar hızlı yayıldı ki, insanların kaçması için fırsat bırakmadı."

Aline Santos Silva, görgü tanığı

Şili'de yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı ayrıca "Brezilya halkına Santa Maria halkıyla omuz omuza olduğumuzu söylemek isterim. Bu büyük hüzne rağmen bunun üstesinden geleceğiz."

Rio Grande do Sul'un eyalet valisi Tarso Genro ise Twitter üzerinden gönderdiği mesajda, bunun "üzücü bir Pazar günü" olduğunu, ve yangınla başa çıkılması için gereken her şeyin yapıldığını söylüyor. Vali ayrıca Santa Maria şehrine gideceğini de belirtiyor.

BBC'ye konuşan bir itfaiye çalışanı hayatında daha önce bu kadar büyük bir felaket görmediğini; kurbanların "çok genç" olduğunu söylüyor.

BBC'nin Sao Paulo'da bulunan muhabiri Gary Duffy yetkililerin önceliğinin cesetlerin kimliklerinin belirlenmesi olduğunu; dikkatlerin daha sonra gece kulübündeki güvenlik önlemlerine yoğunlaşacağını aktarıyor.

Brezilya'da gece kulübü yandı

Brezilya'nın güneyinde bulunan bir gece kulübünde sahneye çıkan grubun havai fişek ateşlemesiyle başlayan yangında ilk belirlemelere göre 200'den fazla kişi öldü.

İzleyinmp4

Bu ses/görüntü klibini oynatmak için Flash 8 veya daha yeni sürümleri gerekmektedir

Flash yazılımını edinmek için

Alternatif formatta oynat

Yangın, gece 02:00 sularında bir müzik grubunun sahne almasının ardından başladı. Kulüpte bu sırada 300 ila 500 kişi olduğu tahmin ediliyor.

Yetkililer, ses yalıtım malzemelerinin alev almasıyla koyu siyah bir dumanın kulübü kapladığını belirtiyor.

Brezilya'nın Globo televizyon kanalına konuşan 23 yaşındaki görgü tanığı Luana Santos Silva "Sahnenin üstündeki tavana baktığımızda bunun alev aldığını gördük. Ablam hemen beni elimden tutup dışarı sürükledi." dedi.

Silva, "çıkmaya çalışanların miktarına oranla kapının çok ufak" olduğunu söyledi.

29 yaşındaki ablası Aline Santos Silva ise "Yangını vaktinde fark edip duman havayı kaplamadan dışarı çıkmayı başardık." dedi.

Silva ayrıca "Duman o kadar hızlı yayıldı ki, insanların kaçması için fırsat bırakmadı. Sanıyorum ki insanlar önce kendilerini iyi hissetmemeye başladı. Sonrasında dışarı çıkanlar isle kaplıydı." dedi.

Görgü tanığı itfaiye, ambülans ve polis ekiplerinin çok hızlı olay yerine ulaştığını söylüyor.

İtfaiye ekipleri içeridekilerin kaçabilmesi için bir duvarı kırdıklarını söylüyor.

Olay yerinden bildiren gazeteciler gece kulübündeki tuvaletlere saklanıp yangından kurtulmaya çalışan 15 kişinin cesedine ulaşıldığını aktarıyor.

BBC Brezilya Servisi'ne konuşan itfaiye çalışanı Arthur Rigue, "Hayatımda daha önce böyle büyük bir felaket görmedim. Kurbanlar çok genç. Kulübün belli noktalarında cesetler üst üste yığılmıştı. Bazıları tuvaletteydi. Duman zehirlenmesinden ölmüşler." dedi.

İtfaiye müdürü Guido de Melo "İtfaiye ekipleri başka kurbanları da bulmaya çalışıyor. Ölü sayısı henüz belli değil. İnsanlar paniğe kapılıp birbirlerini ezmeye başladı." diyor.

Yüzlerce kişi hastaneye kaldırıldı.

Şehirdeki morgda yer kalmadığından yakınlardaki bir spor salonu morga dönüştürüldü.

Haberin Tamamı İçin:

Brezilya’daki trajedi son 50 yılın en büyük trajedisi oldu

Brezilya’nın güneyindeki Santa Maria kentindeki gece kulübünde meydana gelen 230’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği yangın son 50 yılda görülen bu şekildeki yangınların en büyüğü oldu.

Brezilya basınında yer alan habere göre, yangındaki en fazla ölüm 1961 yılının aralık ayında 500’den fazla kişinin öldüğü Rio de Janerio eyaletindeki sirkte meydana gelmişti. Son verilere göre trajedideki toplam ölü sayısı 120’si erkek ve 113’ü kadın olmak üzere 233 kişiye ulaştı. Hastanede tedavi altında 92 kişi bulunurken, büyük bir kısmı zehirlenmeden zarar gördüler. Olay sonrası Brezilya’da üç günlük yas ilan edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Brezilya Kulüp Faciası İçin Yas İlan Etti

Brezilya Santa Maria kentindeki kulüp faciasında ölen 231 kişi için üç günlük yas ilan edildi.

Üniversite kenti Santa Maria'daki Kiss adlı kulüpte sahnede başlayan yangında ölenlerin arasında çok sayıda öğrenci de olduğu tahmin ediliyor.

Başlarda 245 kişinin öldüğü duyurulmuştu, ancak yetkililer son tespitler ışığında sayıyı 231 olarak güncelledi.

Brezilya, 2014 dünya kupasına ev sahipliği yapacak; bu tür olaylar tesislerdeki güvenlik önlemleri hakkında soru işaretlerine yol açıyor.

Yangın güvenliği ruhsat süresi geçtiği anlaşılan mekandaki olay son yarım yüzyılda Brezilya'da yaşanan en büyük kulüp faciası olarak beliriyor.

Olayın bu boyutlara ulaşmasında kulübün kapısının kilitlenmesinin de etkili olduğu söyleniyor.

Yangının sahnedeki performansçının fişek tutuşturması ve sünger yapılı tavanın alev alması üzerine başladığı tahmin ediliyor.

2009 Kulüp Santika, Tayland; havai fişekten çıktı, 66 kişi öldü

2009 Kulüp Lame Horse, Rusya; havai fişekten çıktı, 150 kişi öldü

2004 Kulüp Cromagnon Republic, Arjantin; alevden çıktı, 194 kişi öldü

203 Kulüp the Station, ABD; havai fişekten çıktı, 100 kişi öldü

2000 Kulüp Luoyang, Çin; elektrik kaynağından çıktığı sanılıyor, 309 kişi öldü

1996 Kulüp Ozone Disco, Filipinler; 160 kişi öldü

1990 Kulüp Happy Land, ABD; kundaklama sonucu çıktı; 89 kişi öldü

1977 Kulüp Beverly Hills Supper Club , ABD; 165 kişi öldü

1970 Kulüp 5-7, Fransa; 146 kişi öldü

1942 Kulüp Cocoanut Grove, ABD; 492 kişi öldü

Kurtarma ekipleri kazma ve balyozlarla duvarı yıkmaya çalıştılar, ancak yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, bu içerdeki pek çok gencin boğulmasını önleyecek kadar çabuk olamadı.

Facia nedeniyle Şili'deki resmi ziyaretini yarıda kesen Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, Santa Maria'yı ziyaret etti.

Rousseff açıklamasında, "Hepimiz için bir trajedi." dedi.

Ülke genelinde üç günlük, Santa Maria'da ise bir aylık yas ilan edildi.

100 kadar kişi de hastanelerde solunum bağlantılı sorunlar nedeniyle tedavi görüyor.

Yetkililerin üzerinde yoğunlaştığı bir diğer konu da, tavandaki süngerimsi maddeden çıkan dumanın ne derece zehirli olduğu.

Kulüpte sadece bir acil çıkış kapısı olduğu iddiası da yetkililerin inceleyeceği bir başka konu.

Görgü tanıkları, ölümlerin alevlerden çok duman ve paniğin tetiklediği izdiham ortamında ezilme nedeniyle olduğunu söylüyor.

Yerel televizyona açıklama yapan görgü tanığı Mattheus Bortolotto yaşadıklarını "Korkunçtu. Acil çıkış kapısı açılmıyordu, karışıklıkta arkadaşımı kaybettim. Bir kız kollarımda öldü. Kalbinin durduğunu hissettim." diye anlatıyor.

Panik sırasında kalabalığın, acil çıkış zannederek tuvaletlere yöneldiği de dile getirilen ayrıntılar arasında.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriArjantinBrezilyaÇinFelipe MeloFilipinlerFransaPolisRusyaTwittermüzikolay
Görüş Bildir