Brezilya Cumhurbaşkanı'ndan Reform Açıklaması

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Brezilya Cumhurbaşkanı'ndan Reform Açıklaması

Brezilya Cumhurbaşkanı'ndan Reform Açıklaması

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, ülkede günlerdir devam eden hükümet karşıtı gösterileri ve gerginliği sona erdirmeyi amaçlayan bir dizi reform planı açıkladı.

Rousseff, yaptığı açıklamada, tüm ülkede toplu taşımanın geliştirilmesine katkı yapacak bir plan hazırlayacağını, petrolden elde edilen gelirin de eğitim için kullanılacağını söyledi.

Açıklama öncesinde Rousseff, olağanüstü bir bakanlar toplantısına yaparak protesto eylemleriyle ilgili bir değerlendirmede bulunmuştu.

Ülkedeki gösteriler Sao Paulo'da toplu taşıma ücretlerine yapılan zammı ve 2014 Dünya Kupası için yapılan harcamaları protesto amaçlı başlamış ancak hükümet karşıtı gösterilere dönüşmüştü.

Brezilya'da 100 kadar kente yayılan gösterilere bir milyondan fazla kişinin katıldığı belirtiliyor.

Rio de Janeiro'da düzenlenen gösteriler sırasında bazı iş yerlerinin yağmalandığı ve eski bir sanat merkezi binasının da işgal edildiği bildiriliyor.

Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, kaydedilen ve tüm ülkede televizyondan ve radyodan yayınlanan açıklamasında, protestocuların endişelerini ve taleplerini dinlediğini söyledi.

Barışçı protesto gösterilerini düzenleyen grupların liderleriyle görüşmek istediğini açıklayan Rousseff, onların 'katkısına, enerjisine ve becerisine ihtiyaç duyduğunu' belirtti.

Sao Paulo'daki BBC muhabiri Gary Duffy, görev süresinin en önemli konuşmalarından birisini yapan Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff'in, ılımlı ve yatıştırıcı bir tutum izlediğini belirtiyor.

"Kurumlarımızın daha şeffaf ve yapılacak yanlışlıklara karşı daha dirençli olmasını istiyorum" diyen Cumhurbaşkanı Rousseff, protestoların bir başka gerekçesi olan, ülkesinin 2014 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak olmasını da savundu ve "Konuklarımızı saygıyla ağırlayacağız ve harika bir Dünya Kupası düzenleyeceğiz" dedi.

Uluslararası organizasyon için yapılan harcamalar konusundaki eleştirileri de yanıtlayan Cumhurbaşkanı, Dünya Kupası'nın masraflarının, daha sonra spor tesislerinden faydalanacak şirketler tarafından karşılanacağını belirtti.

Rousseff, "Halkımın ödediği vergilerin, sağlık ve eğitim yerine Dünya Kupası'na harcanmasına izin vermem mümkün değil" dedi.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Brezilyadizi
Görüş Bildir