BP, Tarihe Geçen Çevre Felaketi İçin 7,8 Milyar $ Ödeyecek

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Meksika Körfezi'nin uydudan görünümü.

Çevre felaketinde zarar gören binlerce davacıyla 7,8 milyar dolarlık anlaşmaya varıldı...

Büyük Meksika Felaketi - Loiuisiana açıklarında bulunan Deepwater Horizon

2010 Nisan ayında, Louisiana açıklarında bulunan Deepwater Horizon’da başlayan petrol sızıntısı nihayete erdiğinde dünyanın en büyük çevre felaketlerinden biri olarak tarihe geçmiş, sızıntının sorumlusu İngiliz petrol şirketi British Petrol’ün British Polluter (kirleten) olarak anılmasına yol açmıştı. 

Kamuoyunda “Meksika Körfezi Felaketi”olarak bilinen sızıntıyı Obama, çevrecilerin 11 Eylül’ü olarak isimlendirmiş. Her ne kadar (özellikle İngiliz menşeili) kaynaklarda üç ay sürdüğü söylense de, nisanda başlayan sızıntının eylül ayı içerisinde hala devam ettiği yönünde haberlere google marifetiyle bile ulaşmak mümkün. 

Deepwater Horizon teçhizatı çöktükten kısa bir süre sonra BP tarafindan körfeze çağrılan Rus Bilim Akademisi’nden Dr. Anatoly Sagalevich hazırladığı raporda, petrol sızıntısının medyada söylendiği gibi tek değil, 18 farklı kaynaktan geldiğini, fakat ABD tarafından çağrılan Rus bilim insanlarının bulgularını medyaya açıklamasına yasak getirildiğini dile getirmişti. 

Dr. Sagalevich’in hazırladığı ve Putin’e sunduğu raporda okyanus tabanının onarılmaz şekilde hasar gördüğünü ve gezegenin “tüm anlayışların ötesinde” bir ekolojik felakete hazırlanması gerektiği ifade ediliyordu. 

11 işçinin hayatını kaybettiği Meksika Körfezi Felaketi’nde son perde, Petrol devi BP’nin çevre felaketinde zarar gören binlerce davacıyla 7,8 milyar dolarlık bir anlaşmaya varıldığını açıklaması yönünde. Gündemdeki anlaşma, Adalet Bakanlığı ya da diğer federal kurumların BP'den tazminat taleplerini ise içermiyor. 

BBC Türkçe'nin konuya ilişkin haberini okumak için linke tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBilimDeepMindİngiltereVladimir Putin
Görüş Bildir